VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Horní Lhotě je dobrá nálada a skvělá spolupráce

Horní Lhota - /SERIÁL HODINA NA VENKOVĚ/ Obec Horní Lhota leží na samém okraji moravského Valašska ve Vizovických vrších. Místní občané se nudit nemusí. „Stále se snažíme, aby Horní Lhota byla kulturní obcí, proto organizujeme nejrůznější průvody, kácení máje, sportovní události, oslavy i fašanky," přiblížila Lenka Soukeníková z kulturní komise.

22.6.2016
SDÍLEJ:

Obec Horní LhotaFoto: DENÍK/Marcela Kaniová

V dnešním díle Deníku na venkově zavítáme do Luhačovického Zálesí.

„Musím místní pochválit, opravdu se snaží, aby Horní Lhota byla dobrým místem pro život," chválí starosta Josef Šenovský.

„Jsme rádi, že tady máme spoustu nadšených lidí, kteří se společně umí zapálit pro dobrou věc," říká starosta hasičů Jan Pavelka.

„Mimo jiné tady působí skupina lidí, kteří už před 35 lety vytvořili „fašankářský spolek". Vymysleli si, že budou dělat vždy speciální fašank, takže každý rok byl pod nějakým tématem," vysvětluje. Kromě fašankového průvodu se tak v Horní Lhotě každý rok koná i fašankové vystoupení.

„Vždy jako průvod v maskách obejdeme obec, pak večer zahrajeme nějaké scénky, různé vtipné historky, divadla, tance a podobně. Celé se to natáčí na video a my si to pak pouštíme a promítáme," říká Pavelka. Přitom se již domlouvají, co bude příště.

„Historicky bych řekl, že úplně nejvíce legrace jsme si užili, když bylo jako téma „Labutí jezero", které tančili chlapi, a velmi vydařené bylo i téma Španělsko, kde měli účinkující opravdu překrásné kostýmy a skvěle tančili," dodává.

Mezi spolky v Horní Lhotě funguje skvělá spolupráce a všichni se snaží táhnout za jeden provaz. Nejde pouze o vzájemnou pomoc hasičů a sportovců, ale dobře funguje i partnerství s obecním úřadem nebo zahrádkáři.

„Máme v obci sdružení Zahrádkáři Horní Lhota, které pořádá různé akce pro děti, na- příklad drakiádu, ale především táborový víkend v přírodě s bohatým programem," prozrazuje Pavelka. Nad Horní Lhotou je přitom již několik desítek let velká zahrádkářská oblast, která je využívána spíše lidmi z měst, ale i s těmito chataři vycházejí místní dobře. Český svaz zahrádkářů má v Horní Lhotě 60 platících členů.

Aktivních hasičů je přibližně stejný počet 63 členů. Největší akcí místních hasičů je velká soutěž, která je zařazena do Zlínské ligy.

„Na Memoriál Václava Masaře se sjíždí až 40 družstev. Je to špičková akce plná skvělých týmů," pochvaluje si starosta hasičů. Letos proběhne 19. ročník soutěže. Václav Masař vedl hasiče v Horní Lhotě dlouhodobě. Soutěž se letos koná 16. července od 13 hodin.

„Kromě soutěží různě vypomáháme v obci, třeba jsme spolu se zahrádkáři uklízeli na hřbitově, kde jsme také ořezávali vzrostlé túje," pochválil malé hasiče Pavelka.

„Všichni si tady různě vypomáháme, jsme rádi, že i pan starosta Šenovský se snaží všem vyjít vstříc," potvrzuje Lenka Soukeníková z kulturní komise.

V Horní Lhotě působí také myslivecký spolek, který zde má dobré podmínky pro chov zvěře drobné i zvěře spárkaté. Podařilo se udržet divokou populaci bažanta i zajíce. Nejvíce je zastoupena zvěř srnčí a mufloní, zvyšují se i stavy daňčí zvěře a vysoké jelení. Spolek mimo jiné také každoročně pořádá v obci domácí zabijačku.

V brzké době čeká Horní Lhotu další velká událost. „25. 6. se bude slavit 50. výročí založení sportovního klubu. Pozvali jsme různé osobnosti, několik fotbalistů ze Zlína a hlavně Menšíkovu jedenáctku," prozradil předseda Sportovního klubu Rostislav Polách. Fotbalovou jedenáctku založil Petr Menšík, syn legendárního herce a vypravěče Vladimíra Menšíka. Toto sdružení chce nejen pobavit lidi, ale také pomáhá dětem s nemocemi dýchacího ústrojí.

OBLÍBENÉ JSOU ZDEJŠÍ ŠACHOVÉ TURNAJE

Vedle fotbalistů jsou v Horní Lhotě aktivní i šachisté, kteří hrají pravidelnou soutěž v rámci okresu a pořádají několik turnajů největší tradici má vánoční, letos se uskutečnil i velikonoční.

„V minulém roce se podařilo i díky dotaci dobudovat opěrnou stěnu a zajistit sesuv půdy nad tenisovým kurtem u školky. Proběhla současně rekonstrukce povrchu kurtu a oplocení, což umožnilo obnovení provozu na hřišti jak pro tenisty, tak i pro děti ze školky či prváčky ze školy," doplnil starosta Horní Lhoty.

V obci je také tenisový kurt, který je nově upraven. V prostorách obecního úřadu funguje místní knihovna.

Výraznou dominantou obce je kostel, který je zasvěcen sv. Divišovi. Jeho dochované jádro bylo postaveno v r. 1700 na místě staršího, patrně dřevěného kostelíka, o kterém se zmiňuje listina z r. 1449. K dalším pamětihodnostem obce patří cyrilometodějský kříž u kostela, smírčí kříž usazený u bočního vchodu do kostela a boží muka v jižní části obce. V centru obce se dochoval vodní mlýn a areál statku.

MARCELA KANIOVÁ

Autor: Redakce

Místo události:
22.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Dožínky Zlínského kraje

Na Velkém náměstí v Kroměříži v sobotu pokračoval hlavní program krajských dožínek. Přihlížející viděli krojovaný průvod, slavnostní zahájení a předání dožínkového věnce krajskému hejtmanovi. 

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení