VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Luhačovické přehradě platí zákaz koupání

V Luhačovické přehradě v Pozlovicích, která byla před pěti lety vyčištěna za 125 milionů korun, jsou znovu sinice. Hygiena zakázala koupání u hráze i u kempu.

12.8.2017
SDÍLEJ:

Luhačovická přehrada. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Matej Slávik

„Zákaz přetrvává od sledování jakosti vody 27. července,“ uvedla ředitelka oboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Javoříková.

K masovému výskytu sinic ve vodě Luhačovické přehrady podle Javoříkové přispěly přívalové deště na Pozlovicku, splachy znečištění z okolních ploch i dlouhotrvající slunečné horké počasí a sucho, které způsobuje nižší přítoky vody do přehrady. „Ke znečištění došlo po přívalovém dešti 22. července a následných extrémních teplotách,“ potvrdila starostka Pozlovic Olga Tkáčová. „Přírodní živly bohužel neovlivníme. Další investice na ochranu se snažíme udělat co nejdříve, ale není to jednoduchá záležitost,“ dodala.

Luhačovickou přehradu čistila před lety firma OHL ŽS. „Problematika ochrany vod je komplexní téma a v krátkém časovém prostoru se k němu nelze kvalifikovaně vyjádřit,“ uvedla pouze mluvčí společnosti Jana Matulajová. Podle jejích slov společnost závazky vůči zadavateli veřejné zakázky z roku 2010–2012 splnila řádně.

„V případě, že do vydezinfikované vany napustíme špinavou vodu, bude ve vaně špinavá voda bez ohledu na to, jak moc úsilí jsme do vyčištění vany vložili. U Luhačovické nádrže je tedy nutno odstranit všechny zdroje znečištění, které jsou do přítoků nádrže vypouštěny. Tato povinnost leží na jednotlivých znečišťovatelích – producentech odpadních vod a obcích,“ vysvětlil mluvčí investora projektu státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Problém Luhačovické přehrady by podle starostky Tkáčové měla vyřešit záchytná nádrž nad přehradou. „V současné době je zpracovaná projektová dokumentace pro územní řízení. Projekt zadal opět státní podnik Povodí Moravy, tentokrát firmě SWECO Hydroprojekt,“ uvedla Olga Tkáčová. „Momentálně jednáme s vlastníky dotčených soukromých pozemků. Další vývoj závisí na tom, jak jednání dopadnou,“ dodala. Při vypouštění a čištění nádrže bylo odtaženo 295 tisíc metrů krychlových nánosů a náklady se vyšplhaly na 125 miliónů korun bez DPH. Aktuální projekt Chmelař odhaduje na 60 miliónů korun.

Jedná se o celý systém opatření, které podporují samočisticí schopnost řeky. „Jde o komplex prvků nad nádrží v podobě rozvolnění toku, mokřadu, kořenových čistících prvků a záchytné nádrže,“ popsal Chmelař. Záchytná nádrž však neodstraní živiny z vypouštěných odpadních vod, může fungovat pouze jako dočišťující prvek. Nenahradí čistírny odpadních vod ani jejich třetí stupně čištění. „Aktuálně jednáme o možnostech financování projektu. Byli bychom rádi, abychom v průběhu příštího roku získali stavební povolení a mohli začít s přípravou opatření. Samotná realizace by měla trvat do roku 2020,“ dodal.

Pokud se lidé rozhodnou pro koupání ve vodě se sinicemi, nebo tam kde je dokonce vytvořen vodní květ, doporučuje Javoříková po koupání sprchu pitnou vodou. „Koupání by v takové vodě nemělo přesáhnout deset minut,“ uvedla Javoříková. „Nepřímo lze dobu stanovit jako „rozmočenou kůži prstů“, kdy přijímá látky ze svého okolí více,“ dodala. Vysvětlila, že tato doba je pouze orientační a u každého člověka se liší například s věkem.

Nejčastějším onemocněním ze znečištěných přírodních koupacích vod jsou střevní a žaludeční potíže. „Další projevy spojené s koupací vodou mohou být různá horečnatá, zánětlivá onemocnění uší a očí. Onemocnění z vody způsobují viry, bakterie či prvoci, které do těla vstupují většinou při náhodném polknutí i malého množství vody,“ řekla Javoříková. „Sinice obsahují látky způsobující alergie a produkující různé toxiny. U koupajícího se člověka se podle citlivosti a délce pobytu ve vodě může objevit vyrážka, zarudlé oči nebo rýma, lehká akutní otrava i vážnější jaterní problémy,“ varuje Javoříková. Riziko se zvyšuje s mírou znečištění, s citlivostí koupajícího se člověka, délkou jeho pobytu ve vodě, s opakovaným koupáním po více dnů či týdnů a s množstvím náhodně polknuté vody.

„Škoda, že jsou v přehradě sinice. Rádi se tam projíždíme loďkou,“ řekla návštěvnice venkovního koupaliště Duha Anna Nesázalová, které je hned vedle přehrady a kromě koupání si tam lidé mohou zapůjčit šlapadla.

Autor: Marta Svačinová

Autor: Marie Šidlová

12.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

Výstava nejen hraček v Hulíně - v budově staré školy, kde je nyní také knihovna.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Při třídění odpadu buďte pečliví, nabádá obec

ANKETA/ - „Třídění bioodpadu obyvatelé Tečovic vzali za své. Systém funguje. Máme z toho radost,“ říká místostarosta Tečovic Pavel Rapant. Ročně se v obci zpracuje kolem 300 tun bioodpadu. O toto množství se snižuje celková hmotnost ostatních komunálních odpadů v popelnicích, a tedy i náklady za jejich odvoz a ukládání na zlínské skládce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení