Každá maminka s trvalým bydlištěm ve městě má totiž možnost dostat po porodu tisícovku na ruku. Zato Zlín, Kroměříž a Vsetín peníze nerozdávají. Šetří. Rodičky se tam dočkají pouze symbolického dárku při vítání občánků.

Marné potom není bydlení v Otrokovicích a ve Starém Městě, kde si polepší ženy po porodu dvěma a třemi tisíci korun. A některé vesnice přispívají ještě výrazně více.

V krajském městě se k 11. listopadu narodilo celkem 2 394 dětí. K vítání však pozvala radnice pouze rodiče 631 z nich, konkrétně těch párů, v nichž je žena občankou Zlína.

„Nabídku pošleme všem novým občánkům města, ale slavnostního přivítání se obvykle zúčastní tak pětašedesát procent z pozvaných. Každý dostane hračku, třeba plyšové zvíře, a kytičku,“ přiblížila vedoucí oddělení matrik a obřadnictví magistrátu Irena Bodanská.

Poznamenala, že i takový jeden symbolický dárek vyjde radnici na několik stovek. „Finanční částky za narozené dítě na ruku proto nevyplácíme, jenom prvnímu v roce nebo jubilejnímu. Už takto nás to vyjde poměrně hodně. Částky vyplácejí většinou menší obce,“ míní Bodanská.

Peněžní dar nedává z finančních důvodů rodičkám ani kroměřížská radnice. Bezmála 561 rodičů dětí tam letos potěšila také hračka a pamětní list. „Je to záležitost rozhodnutí zastupitelstva. Momentálně ale nemáme peněz nazbyt. Škrtáme na všem a snažíme se šetřit,“ objasnil mluvčí Pavel Zrna.

O finanční injekci rodičům neuvažuje ani město Vsetín. „Občánky města, kterých se za letošní rok narodilo dvě stě padesát, vítáme také jenom symbolicky hračkou,“ podotkla mluvčí Eva Stejskalová.

Naopak uherskohradišťská radnice zatím nehodlá upustit z údajně příjemného zvyku podarovat kromě dárku a pamětního listu každou místní rodičku tisícovkou.

„Peníze si maminky vyzvedávají na pokladě, poté co vyplní přihlášku. Ne všechny mají o finance zájem. Neuvažujeme ale zatím, že bychom tuto tradici zrušili. Letos jsme vyplatili za tímto účelem částku sto deset tisíc korun. Dá se to utáhnout,“ sdělila mluvčí města Petra Vaďurová – Zemčíková.

Dvojnásobek dostávají obyvatelky Otrokovic, druhého největšího města na Zlínsku.

„Nejdříve jsme vypláceli maminkám s trvalým pobytem v době narození dítěte v Otrokovicích pět se korun, poté tisícovku a nyní již několik let dva tisíce. Mladí lidé jsou tak alespoň motivováni žít ve městě,“ uvedla mluvčí Lenka Krupková s tím, že letos přibylo ve městě sto padesát nových občanů.

Jak prozradil místostarosta Starého Města Radoslav Malina, tamní matky dostávají při vítání občánků dokonce tři tisíce. „Podmínkou však je, že musí mít trvalé bydliště na území obce minimálně půl roku,“ podotkl.

V Rožnově pod Radhoštěm si odnese každé dítě z radnice na památku zlatý přívěšek v hodnotě několik set korun. Stříbrný přívěsek s motivem slunečního znamení zase dostanou pro své dítě rodičky v Hulíně.

Poměrně velké finanční dary získávají matky na menších obcích. V Sehradicích na Zlínsku kupříkladu sedm tisíc, v nedalekém Slopném pět tisíc korun.