VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V rameni Moravy u Napajedel jsou sinice. Lidé se koupají dál

Napajedla - Nemoci močového měchýře anebo ekzémy hrozí lidem, kteří se koupají ve vodě s vyšším výskytem sinic a chlorofylu.

9.8.2012
SDÍLEJ:

Voda ve slepém rameni Moravy u Napajedel je nebezpečná. Foto: Archiv Deníku

Takováto voda nevhodná ke koupání je aktuálně například ve slepém rameni řeky Moravy u rekreačního areálu Pahrbek u Napajedel. I přes varování hygieniků se tam ovšem stále koupe spousta lidí, dokonce i s malými dětmi.

Jinam je to daleko

„Je to nejbližší koupaliště široko daleko. V takovém vedru by děti delší cestu nevydržely," krčí rameny například třiatřicetiletá maminka dvou dětí Markéta Kozubíková z Napajedel.

O kvalitě vody, čili i o nynějším výskytu sinic a zvýšených hodnotách chlorofylu, informují hygienici veřejnost prostřednictvím informační vitríny. Ta je umístěna přímo u slepého ramene řeky a rozhodně se nedá říci, že by nebyla vidět. Všichni plavci, které na místě Deník oslovil, o ní věděli.

„Ano, o informacích na tabuli vím. Voda mi ovšem nijak špinavá nepřišla," konstatuje Kozubíková.

Že je voda v oblíbeném přírodním koupališti u napajedelského Pahrbku špatná, odhalila analýza vzorků už zhruba před třemi týdny. Kvalitu kontroluje Krajská hygienická stanice Zlínského kraje (KHS ZK) pravidelně.

„Protože se voda využívá ke koupání a provozování vodních sportů, monitorujeme vodní plochu Pahrbek ve čtrnáctidenním intervalu," vysvětluje vedoucí odboru obecné a komunální hygieny KHS ZK Eva Javoříková.

Voda neodpovídá hygienickým požadavkům. Představuje zdravotní riziko hlavně pro citlivé osoby, například děti, těhotné ženy, alergiky či lidi s oslabenou imunitou.

„Při výskytu sinic a chlorofylu hrozí problémy s močovým měchýřem i různé bolavé ekzémy. Ty způsobují zarudnutí a strupovité povlaky. Jejich léčba může trvat až čtrnáct dní," varuje zlínská privátní lékařka Zuzana Urbánková.

Zástupci rekreačního areálu Pahrbek, který leží přímo vedle slepého ramene Moravy, své návštěvníky upozorňují, že by se v tomto místě koupat neměli. „Volba je ovšem na nich. Setkal jsem se i s odpověďmi, že přírodní koupání milují a sinice jsou jim ukradené," podotýká majitel rekreačního areálu Radim Malota.

Povodí vodu nečistí, nabídla se firma

Správcem zmiňované vodní plochy je státní podnik Povodí Moravy. Čištění slepého ramene jeho zástupci neplánují. „Jednak slepá ramena obecně necháváme co nejvíce přirozená, a jednak na to nemáme ani finanční prostředky," osvětlila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Šanci, jak Napajedlanům zajistit bezpečné přírodní koupání, ovšem nabízí překvapivě soukromá společnost z obce Rohatec na Hodonínsku. Firma Zemský s. r. o., která se zabývá technologiemi vodního hospodářství, chce rameno zdarma provzdušnit, a tím sinice vyhubit.

„Celý nápad vyšel z naší iniciativy. Dodáme veškerá potřebná zařízení, jen musí někdo jiný zajistit elektřinu," upřesnil jednatel společnosti Jan Zemský.

Jakmile se najde zájemce ochotný elektrickou energii potřebnou k čištění zaplatit, bude firma připravena. „Samozřejmě je lepší zasáhnout zavčasu, dokud je sinic málo. Potom je to složitější. Prozatím jsme ale žádný impulz nedostali," uzavřel Zemský.

Autor: Jakub Schmid

Sledujete výskyt sinic v koupalištích?

Karel Macků, 22 let, student, Zlín: Výskyt sinic nesleduji, v přírodních vodách se koupu pouze na doporučení kamarádů. Jinak raději využívám klasické bazény a aquaparky.

Martina Ritterová, 30 let, barmanka, Zlín: Na přírodní koupaliště raději vůbec nechodím. Dávám přednost normálním čistým bazénům.

Michal Sýnek, 22 let, student, Otrokovice: Výskyt sinic sleduji celkem dost, protože se chodím koupat do přírody poměrně často a rád. A záleží mi na tom, aby ta voda byla po zdravotní stránce v pořádku.

Pavel Konečný, 24 let, student, Luhačovice: V přírodních koupalištích se koupu rád, ale nějak speciálně výskyt sinic nesleduju. Když vidím, že je to více méně čisté, tak tam vlezu.

Michal Šuba, 25 let, účetní, Zlín: Výskyt sinic mě vůbec nezajímá a situaci kolem nich nesleduji, protože na přírodní koupaliště nechodím. Nemám to rád.

Eliška Josková, 27 let, personalistka, Zlín: V přírodních vodách se koupu ráda, ale sinice nijak extra nezkoumám. Dokud vidím své ruce pod hladinou, když plavu, tak je to dobré. (chl)

Jak zjistit kvalitu vody v koupališti?

Informace o jakosti vody v koupacích oblastech a v přírodních koupalištích jsou během letní sezony průběžně umisťovány na webových stránkách místně příslušných hygienických stanic, ve Zlínském kraji tedy na www.khszlin.cz.

„Pokud občané nemají přístup k internetu, požadované informace jim poskytnou naši pracovníci telefonicky," dodala Eva Tkadlecová z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. Pro okres Zlín slouží linka 577 006 711, pro Kroměříž 573 504 114, pro Vsetín 571 498 011 a pro Uherské Hradiště 572 430 717.

Informace o kvalitě vody v přírodních koupalištích na svých stránkách zveřejňuje také Ministerstvo zdravotnictví České republiky (www.mzcr.cz).

Autor: Redakce

9.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

Výstava nejen hraček v Hulíně - v budově staré školy, kde je nyní také knihovna.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Při třídění odpadu buďte pečliví, nabádá obec

ANKETA/ - „Třídění bioodpadu obyvatelé Tečovic vzali za své. Systém funguje. Máme z toho radost,“ říká místostarosta Tečovic Pavel Rapant. Ročně se v obci zpracuje kolem 300 tun bioodpadu. O toto množství se snižuje celková hmotnost ostatních komunálních odpadů v popelnicích, a tedy i náklady za jejich odvoz a ukládání na zlínské skládce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení