VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Válka o stromy? Pouze ozdravování, zní z města

Zlín - Strom za stromem jde k zemi. Takhle to v posledních týdnech vypadá ve Zlíně. Zdejší radnice totiž ve velkém nařídila kácení zeleně.

10.12.2011 7
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Matej Slávik

Někteří lidé však mají za to, že stromů kácí zbytečně moc a řádění motorových pil jim vůbec není po chuti. Magistrát si však stojí za svým a tvrdí: Kácení nemocných stromů je nevyhnutelné a co nevidět zahájíme výsadbu zbrusu nových a zdravých stromů.

„Jsme právě na začátku vegetační doby a rozsáhlejší kácení teprve nastane. Doposud jsme na podzim vysadili přes čtyři stovky stromů a budeme pokračovat,“ naznačil nedávno Václav Krátký z odboru městské zeleně zlínského magistrátu s tím, že ulici Zarámí a na tř. T. Bati, kde se nedávno kácelo ve velkém, byly vysazeny stromky nové.

Další řádění pil se však mnohde setkalo s rozvášněnými reakcemi.

„Poblíž našeho domu na Jižních Svazích skáceli vzrostlý strom, který nikomu nepřekážel a v letních vedrech vrhal na hřiště stín,“ říká Petr Krátký.

„Jeho pařez je přitom na první pohled úplně zdravý, takže to moc nechápu,“ dodává Krátký.

Jeho slova potvrdila také Ingrid Sviečková. „Určitě to byla chyba, protože když tam hlídáte v létě děti, nemáte se kam skrýt před žárem slunce. Obdobně je to ovšem na většině dětských hřišť na Jižních Svazích,“ posteskla si s tím, že by možná neškodilo, aby stín stromů město u hřišť zkusilo alespoň nějak vykompenzovat. „Slunečníky nebo nějaké stříšky by nebyly učitě špatné,“ dodala.

Nejvíce ji mrzelo, že Jižní Svahy se postupně mění v železobetonové. „Ty stromy podle mě nikomu nepřekážely. Bohužel nám tu příroda postupně mizí,“ míní Sviečková.

Radnice však má pro své konání na Jižních Svazích odůvodnění. „Dne 22. listopadu jsme pokáceli jeden strom Acer negundo. Již v roce 2009 byla v jeho blízkosti vysazena lípa, která jej v budoucnu nahradí,“ naznačil mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Ten dodal, že strom byl po- dle rozhodnutí odborníků neperspektivní a vykazoval zhoršený zdravotní stav. „Navíc v místech, kde dřevina rostla, tedy mezi dětským hřištěm a chodníkem, je vysoká frekvence pohybu osob. Strom byl nahnutý ke hřišti,“ upozornil Dvořák.

Anonym: Dřevo se rozkrádá

Někteří Zlíňané však přicházejí s ostrými spekulacemi.

„V posledních dnech se na Jižních Svazích šíří zvěsti o tom, že město nechává kácet stromy, které ničemu a nikomu nevadí, a dřevo z nich si rozebírají potentáti z radnice a jejich známí,“ zaslal Deníku upozornění nepodepsaný anonym.

Řada lidí navíc podle něj zachází ještě dál. „Jestli to někdo rozkradl, má jistě připravené výmluvy. Pokud se nepůjde do hloubky, nic se nezjistí a ten nepořádek bude pokračovat dál,“ tvrdí anonymní zdroj.

Podobná nařčení jsou však podle zástupců radnice nešťastná. „Odbor městské zeleně magistrátu už několik let dřevo neprodává. Občas se něco málo ztratí přímo na místě skácení, avšak většinou díky některým nenechavým občanům,“ zareagoval Dvořák.

Také druhý náměstek zlínského primátora Aleš Dufek nařčení odmítal. „Nikdy se nepokácí nic jen tak. Stromy byly napadeny chorobami, a tak odbor městské zeleně zavčasu vydal rozhodnutí k jejich pokácení, aby mohli ještě letos zasadit stromy nové,“ přiblížil.

Jakékoli jiné zájmy jsou navíc podle něj vyloučené. „Vedoucí odboru městské zeleně Ivo Divoký je obrovský ochránce zeleně, ten by jen tak bez příčiny žádný strom nepokácel,“ uzavřel Dufek.

Autor: Stanislav Janalík

10.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení