VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vandalismus je i u nás. Chceme kamerový systém, říká starosta Fryštáku

Fryšták - Opravy místních cest nebo také průtahu městem, nové autobusové zastávky, ale třeba i jedna zásadní novinka: městský kamerový systém. Nejen toho všeho se dočkají v letošním roce obyvatelé Fryštáku, který se ponese ve znamení rozsáhlé investiční činnosti.

2.3.2015
SDÍLEJ:

Starosta Fryštáku Lubomír Doležel.Foto: DENÍK/Jarmila Kuncová

Fryštáčany čeká letos mnoho změn, říká v rozhovoru pro Deník starosta Lubomír Doležel

„Jestliže se nestane nic zvláštního a neočekávaného, tak bychom měli pracovat s rozpočtem na investiční výdaje ve výši zhruba 57 milionů korun," říká pro Zlínský deník starosta Lubomír Doležel.

Co bude tou největší investiční položkou?

Více než 37 milionů korun půjde na dokončení velkého investičního projektu, čímž je rekultivace skládky TKO (tuhý komunální odpad) v lokalitě Žabárna. Je to stará ekologická zátěž. Celkové náklady budou necelých padesát milionů korun.

Až ji dokončíme, spadne nám, obrazně řečeno, velký kámen ze srdce. Zabezpečením této bývalé skládky naprosto potlačíme riziko další kontaminace okolní krajiny.

Čeká město ještě něco zásadního?

Můžeme se pochlubit tím, že máme pro letošek před sebou opravu průtahu Fryštákem, konkrétně ulic Zlínská a 6. května. Je to ve spolupráci se Zlínským krajem, přičemž my jsme vázáni opravou chodníků, obrub a vjezdů v úrovni chodníku. Předpokládaný výdaj je asi pět milionů korun. Další velkou investicí za 2,5 milionu korun je dlouho očekávaná oprava povrchu silnice v ulici Korábová v místní části Horní Ves.

Dočkají se obyvatelé nějaké novinky?

No, jedné ano. Zatím se na ni ovšem i někteří zastupitelé dívají s velkým otazníkem.

To nezní dobře, co to má být?

Chceme pořídit městský kamerový a dohlížecí systém. V době třetího tisíciletí ne všichni vnímají on-line sledování zrovna kladně. I já osobně si myslím, že tento technický výdobytek bohužel nevypovídá nic moc dobrého o naší společnosti, když sáhneme k takové formě prevence.

Něco konkrétního vás k tomu vedlo? Třeba vandalové, kteří před zhruba dvěma roky čmárali po městě hákové kříže?

To ani ne, takový vandalismus se už od té doby neopakoval. Bohužel však léta praxe i tak ukazují, že ani našemu náměstí se vandalismus nevyhýbá, a také jiné prvky narušování veřejného pořádku, občanského soužití či jiná i drobná kriminalita.

A jak je na tom Fryšták s počtem obyvatel? Odchází lidé, nebo se sem naopak stěhují?

Máme jich teď, myslím, tak 3757. Pořád je u nás poptávka po bydlení, a to ať už po rodinných domech, či volném bytě v paneláku.

Připravujete proto nové lokality pro výstavbu rodinných domů či paneláků?

Z hlediska města je to určitý problém, protože naše městské pozemky jsou de facto už zastavěné. Hledáme ale možnosti, kde by mohlo vzniknout nové nízkonákladové bydlení. Předpokládáme, že budeme jednat s majiteli pozemků o podmínkách a možnosti následného vykoupení.

Kde vidíte nejsilnější stránku města?

V tom, že se snažíme město rozvíjet po všech stránkách, byť to zní tedy jako klišé. Máme tady mateřinku, základní školu, sociální zařízení, jsou tu rozvinuty služby a máme dobré dopravní spojení do sousedního krajského města.

Nějakou slabinu na druhou stranu má Fryšták určitě také…

Naším nejslabším článkem je asi cyklostezka do Zlína, po které mnozí volají.

V čem je problém?

Mezi námi a Zlínem jsou velké zalesněné kopce nebo přehrada, tudíž se pokaždé pohybujeme v chráněném území. Do toho pak vstupuje dálnice.

Ne že bychom cyklostezku nechtěli, ale není to jednoduché z pohledu legislativního, stavebně technického ani ekonomického. Prozatím budeme hlavně finišovat s přípravou cyklostezky Fryšták Lukov.

Autor: Jarmila Kuncová

Místo události:
2.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení