„Museli bychom spálit včelstva i s úly. Mám obavu, že pro starší včelaře by to byl zásah likvidační. Vybudovat všechno znovu je velmi časově i finančně náročné,“ uvedl včelař Martin Biel z Jablůnky.

Podle odborníků musí včelaři zamezit zejména rozšíření roztoče varroa destructor, který včely oslabuje: ty jsou pak náchylné podléhat dalším infekcím. Mezi nimi i obávanému moru včelího plodu.

„Nám se to díky osvětě a vynikající disciplíně našich včelařů daří,“ ocenil odborný učitel včelařství a vedoucí šlechtitelského chovu včelích matek Jan Bajza. Vyhráno ale rozhodně není. Včelaři odhadují, že i navzdory prevenci padne letos až čtvrtina včelstev na Valašsku. „Nesmíme podcenit jarní přeléčení včel. V létě je pak třeba důsledně sledovat rozmnožení roztoče varroa destructor,“ upozornil Bajza.

Pokud by nemoc zasáhla včelstva v plné síle, znamenalo by to konec mnoha včelařů v regionu a také výrazné zdražení medu. „Mnoho lidí si navíc stále neuvědomuje obrovský význam včel pro ekologii. Už Albert Einstein prohlásil, že pokud by tito tvorové zmizeli z povrchu země, do pěti let vyhyne i člověk,“ varoval Jan Bajza s tím, že tuto teorii nedávno potvrdili i vědci v kanadském Montrealu.

Loni se mor včelího plodu objevil na Kroměřížsku, Zlínsku a na Uherskohradišťsku. Boj proti nemoci je drastický: včelstva v ohnisku musí včelaři zlikvidovat a v okruhu pěti kilometrů je vyhlášeno ochranné pásmo.

„V tomto pásmu jsou všechna včelstva po dobu dvanácti měsíců vyšetřována a sledována,“ vysvětlil Milan Krpec ze vsetínské veterinární správy.