VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve městech v kraji je dobrá kvalita života

Zlínský kraj – Výsledky třetího ročníku studie společnosti MasterCard česká centra rozvoje 2010, kterou zpracoval tým odborníků Vysoké školy ekonomické v Praze, vyznívá pro města Zlínského kraje velmi dobře.

16.9.2010 6
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

V hodnocení padesáti největších českých měst se všech pět zástupců kraje umístilo v první třicítce. Nejlépe dopadla Kroměříž

Letos byla studie zaměřena na hodnocení padesátky největších českých měst a všech pět zástupců Zlínského kraje se umístilo v první třicítce.

Hodnoceno bylo jedenáct kritérií ve třech kategoriích: ekonomické, sociální a environmentální. Z ekonomického hlediska se posuzovala například míra nezaměstnanosti či dopravní dostupnost, u sociální oblasti to byl třeba počet trestných činů či ceny bydlení. U záležitostí týkajících se životního prostředí se zohledňovala zeleň či tuhé emise.

Nejlépe se umístila Kroměříž, a sice na dvanácté příčce. Předčila tak i krajské město. „Kroměříž dosahuje pozitivních výsledků u neekonomických ukazatelů. Okres Kroměříž se může pochlubit pátým nejnižším počtem trestných činů na deset tisíc obyvatel a také čtvrtou nejnižší hodnotou tuhých emisí,“ prozradil obchodní ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku Pavel Javorský.

Kroměříž byla rovněž společně s Brnem vyhodnocena jako město s nejlepší dostupností a rozlohou zelených ploch. „Výsledek studie MasterCard nás pochopitelně potěšil a svým způsobem je pro nás i jakousi zpětnou vazbou. Oblasti, v nichž jsme uspěli, totiž zapadají do našich trvalých aktivit,“ konstatovala místostarostka Kroměříže Jarmila Číhalová.

Krajské město Zlín se v celkovém hodnocení kvality života umístilo na třináctém místě. Pozitivně lze v případě Zlína hodnotit devátou nejnižší míru nezaměstnanosti, třetí nejvyšší naději na dožití žen či dívek narozených v letech 2004 až 2008, což je osmdesát a půl roku, a čtvrtý nejnižší počet trestných činů. U města Zlína je navíc vysoce hodnocena zeleň.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Velmi dobře si město stojí také v ukazateli, jenž se zabývá počtem ekonomických subjektů na tisíc obyvatel. V hodnocení tohoto indexu dosáhl Zlín šesté nejlepší pozice mezi hodnocenými českými městy. „Naopak nejpalčivější problematikou města je jeho dopravní dostupnost a vysoká cena bydlení,“ uvedl vedoucí katedry regionálních studií a ředitel Střediska regionálních a správních věd Vysoké školy ekonomické a vedoucí metodického týmu studie MasterCard česká centra rozvoje René Wokoun.

Uherské Hradiště se v hodnocení kvality života v tomto projektu umístilo na celkovém devatenáctém místě. Město má například poměrně nízkou míru nezaměstnanosti i kriminality. Valašské Meziříčí získalo pětadvacátou pozici a dobře obstálo zejména u kriminality, míry nezaměstnanosti či dostupnosti vlakovými spoji. Třicátou pozici obsadil Vsetín, pozitivně na něm byly hodnoceny zejména neekonomické ukazatele. Kromě nich město bodovalo rovněž díky rozloze a dostupnosti zelených ploch.

Autor: Kateřina Košutová

16.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Dožínky Zlínského kraje

Na Velkém náměstí v Kroměříži v sobotu pokračoval hlavní program krajských dožínek. Přihlížející viděli krojovaný průvod, slavnostní zahájení a předání dožínkového věnce krajskému hejtmanovi. 

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení