Na modernizaci budov škol radnice od roku 2003 vynaložila přes 160 milionů korun

Po dle některých opozičních zastupitelů však koalice mohla tyto problémy řešit pružněji a zřizovat tříd více. Pozitivně naopak hodnotí investice do modernizace zařízení i úspor na energiích.

Podle informací zlínského magistrátu ve školním roce 2006/2007 chodilo do 25 mateřských škol ve Zlíně 2042 dětí, ve školním roce 2009/2010 to bylo o 69 více. Letos zlínská radnice například zřídila dvě třídy, otevření dalších dvou připravuje.

Naposledy město navyšovalo kapacitu v mateřské školce v ulici Budovatelská. Kvůli dalšímu rozšiřování se krajské zařízení Pedagogicko-psychologická poradna stěhuje do prostor ve středu města. „Ihned po uvolnění budovy začne město s přestavbou místností pro nové dvě třídy v Mateřské škole Zlín ve Zlíně- Loukách,“ připomněl náměstek primátorky pro školství Hynek Steska. Třídy radnice chce otevřít na začátku příštího roku.

Podle opozičního zastupitele Josefa Šlahaře (KSČM) město ovšem v rozšiřování kapacit školek oproti ostatním obcím zaostává a věci řeší na poslední chvíli. „Rodiče se často strachují, zda vůbec dítě do školky bude přijato. Míst je prostě málo. Město investovalo do úplně něčeho jiného, než mělo investovat. Nelíbí se mi například ten slavný KUC. Bylo by dobré, kdyby se na školství dávalo více peněz,“ poznamenal Josef Šlahař z KSČM.

Stavba Kongresového centra, které společně s Univerzitním centrem tvoří ucelený komplex budov z dílny architektky Evy Jiřičné, přišla na více než 600 milionů korun. Přes 331 milionů korun radnice získala z evropských fondů. Jeho slavnostní otevření se uskuteční 29. září.

Opozice investice chválí

Na druhou stranu opozice chválí vládnoucí koalici za investice do provozu a modernizace budov základních i mateřských škol. Vynaložené peníze do zateplování budov vynesly radnici za poslední tři topná období úspory přes sedm milionů korun.

Tomuto problému se Zlín intenzivně věnuje od roku 2003. Od té doby proinvestoval přes 160 milionů Kč. „Co se týká toho technického zabezpečení, to je dobré. Vidím spíš problém v personální politice a kvalitě výuky. To je věc, se kterou se setkávám i prostřednictvím své dcery,“ uvedl Karel Markytán ze Zlínského hnutí nezávislých (ZHN). Vzápětí ale poznamenal, že personální zabezpečení a kvalita výuky není „až tak věcí politických rozhodnutí“.

Od minulého školního roku Zlín rozhodl o navýšení poplatku okolních obcí za děti ve zlínských školách ze stávajících 500 korun na 3000 Kč. Stejnou částku obce nově platí i v mateřských školách, až dosud zde jejich děti docházely zdarma. Radnice tak reagovala na rostoucí provozní náklady školských zařízení. Po dle Stesky okolní města vybírají průměrně 6000 Kč až 7000 Kč na žáka a rok. Průměrné náklady ve Zlíně na žáka a rok činí 6000 Kč, průměrné náklady na předškoláka v mateřské školce pak 11 200 korun.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.