VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Zlínském kraji se o první Českou cenu za architekturu uchází 5 děl

Zlínský kraj - Česká komora architektů (ČKA) v lednu 2016 vyhlásila 1. ročník České ceny za architekturu (ČCA). Soutěžní přehlídka se setkala s obrovským zájmem architektů, kteří do ní přihlásili téměř 500 staveb.

24.8.2016
SDÍLEJ:

Park Komenského ve Zlíně veřejný městský park obnovený na území, které se stalo živým prostorem mezi „starým“ a „novým“ Zlínem. Zásadní proměnou prošla i ulice Školní. Foto: Zdroj: Česká komora architektů

Sedmičlenná mezinárodní odborná porota (Boris Bežan, Kees Kaan, Ivan Koleček, Miriam Lišková, Joe Morris, Martin Rein-Cano a Jan De Vylder) do užšího výběru nominovala 63 děl, ze kterých na podzim 2016 vzejde zhruba deset finalistů a celkový vítěz České ceny za architekturu. V nominacích poroty jsou pokryty téměř všechny regiony České republiky, Zlínský kraj je zastoupen pěti architektonickými díly.

Soutěžní přehlídka byla ve svém prvním roce otevřena realizacím za posledních pět let. Mezi nominovanými projekty však byla převážná část děl dokončena teprve v posledních dvou letech (dvacet jedna děl bylo dokončených v roce 2015 a patnáct v roce 2014).

„Zda některá ze staveb nacházející se ve Zlínském kraji osloví porotce natolik, že se zařadí mezi finalisty, bude jasné 7. listopadu na slavnostním galavečeru v prostoru pro nové umění Jatka 78," uvedla PR manažerka Alice Titzová.

Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky výjimečného počinu a mimořádné ceny. S řadou děl se porota seznámí přímo v terénu na začátku září.

Tři z pěti staveb Zlínského kraje byly provedeny formou architektonické soutěže, kterou Česká komora architektů dlouhodobě prosazuje jako nejkvalitnější a nejtransparentnější způsob výběru projektanta (Gahurův prospekt ve Zlíně, Baťův institut ve Zlíně a park Komenského ve Zlíně). Dvě z pěti staveb ze „zlínského okruhu" byly rovněž v minulosti předními českými odborníky nominovány na prestižní Mies van der Rohe Award Evropskou cenu za současnou architekturu za rok 2015 (Gahurův prospekt a biotop v Honěticích u Kroměříže). (ex)

Pět želízek v ohni za kraj

Biotop v Honěticích.

Biotop v Honěticích zemědělský dvůr byl od nepaměti součástí zámku ve Zdislavicích. Zázemí biotopu využívá původní objekt zemědělského družstva. Jeho součástí je občerstvení, jídelna, půjčovna sportovních potřeb a hygienické zázemí.

Park Komenského ve Zlíně.

Park Komenského ve Zlíně veřejný městský park obnovený na území, které se stalo živým prostorem mezi „starým" a „novým" Zlínem. Zásadní proměnou prošla i ulice Školní.

Národní centrum zahradní kultury, Kroměříž.

Národní centrum zahradní kultury, Kroměříž je centrum pro oblast obnovy a péče o historické zahrady a parky. Usiluje o navrácení společenské prestiže památkám zahradního umění. Je úzce spjaté s provozem památky zapsané na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Baťův institut, Zlín.

Baťův institut, Zlín zrekonstruované budovy č. 14 a 15 bývalého areálu Svitu ve Zlíně z let 1948 - 1949. V Baťově institutu sídlí krajská galerie, muzeum a knihovna.

Gahurův prospekt, Zlín.

Gahurův prospekt, Zlín je součástí urbanistického plánu Zlína navrženého F. L. Gahurou (1891 - 1958) ve 20. a 30. letech minulého století. Je spojnicí lesů nad městem s městskými parky. Zelený pás završuje Památník T. Bati. Řešení Gahurova prospektu vzešlo z veřejné architektonické soutěže.

Autor: Redakce

24.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení