VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedoucí Azylového domu: Řada lidí žijících venku, je rozhodnutá, že tak žít chce

Otrokovice - /ROZHOVOR/ „Pomohli jsme už dvěma tisícům lidí. Naší snahou bude i do budoucna poskytovat co nejkvalitnější služby tak, aby byli spokojení klienti, společnost i my samotní," říká v rozhovoru Aleš Jaroš, vedoucí zařízení Samaritán v Otrokovicích. Jedná se o azylový dům spadající pod Charitu sv. Anežky v Otrokovicích, který nabízí ubytování mužům v hmotné nouzi. Letos má dvacet let.

22.10.2015 1
SDÍLEJ:

Aleš Jaroš, vedoucí azylového domu Samaritán Otrokovice Foto: DENÍK/Irena Jurčíková

Aleš Jarošvedoucí Azylového domu Samaritán, v rozhovoru pro Zlínský deník říká:

Jaký typ osob se sem dostane?

Často lidé ve finanční tísni propojené s dluhy. Nebo se závislostí na alkoholu, drogách nebo hraní. Může to být problém, ve kterém se ocitnou z ničeho nic. Například rodiče, kteří vlastní byt, najednou nechtějí, aby ten člověk bydlel s nimi. Bývá to často víc faktorů, které se sejdou. Člověk už nemá odkud čerpat. Samozřejmě se snaží vyřešit situaci pomocí rodiny a blízkých. Když nic z toho nefunguje, tak je tady naše služba, aby nemusel zůstat venku a žít v nedůstojných podmínkách.

Jakému typu pomoci se vaše středisko věnuje?

Středisko má v sobě čtyři služby. Je to terénní program, noclehárna, azylový dům a dluhové poradenství. Ideální je, když se dají služby propojovat mezi sebou, aby pomoc byla komplexní. Když náš terénní pracovník najde klienty ve Zlíně nebo v Otrokovicích, tak jim nabízí sociální poradenství. Pomůže jim s vyřízením dokladů, doprovodí je k doktorovi nebo na úřady. Zprostředkovává taky bydlení. Podle toho, jakou má klient motivaci ve svém životě něco změnit. Protože řada lidí, kteří žijí venku, je už rozhodnutá, že tak žít chce.

Co bydlení v azylovém domě klientům poskytuje?

Dům nabízí možnost přespání v čistém prostředí, možnost zajistit si základní obsluhu o sebe z hlediska hygieny, uvařit si jídlo. Tou poslední a asi nejdůležitější částí, která nás odlišuje od pouhé ubytovny, je poradenství v oblasti sociální. Každý klient má sestavený takzvaný individuální plán, ve kterém se snažíme plnit jeho potřeby, které povedou ke zlepšení situace. Ideální je, když klient využívá azylový dům jen krátce a poté odchází do lepšího typu bydlení. Musí mít ale zajištěný způsob jeho platby. Třeba brigádně nebo na úvazek pracovat a osamostatnit se. Když se nedaří tento velký krok, tak se snažíme zaměřit na menší věci. Jednou z možností, jak se zapojit do pracovních návyků, je naše dílna.

Když se obrátíme k výročí dvaceti let, co se za tu dobu změnilo?

Vnímám Azylový dům Samaritán jako zařízení, které se snaží neustále rozvíjet. Za dvacet let se udělalo velké množství práce. V materiální úrovni se povedlo vybudovat důstojné a vcelku moderní zařízení, které je schopno nabídnout veškeré zázemí, jako je samostatné bydlení. V úrovni profesní prošel azylový dům zavedením standardu kvality a s tím spojenou tvorbou metodických pokynů, tedy takového manuálu k poskytování sociální služby. Bývalý vedoucí pan Polák jej vytvořil velmi kvalitně, získali jsme za něj ocenění jako poskytovatel služeb pro osoby ohrožené sociálním vyloučením.

Můžete popsat nějaké konkrétní případy lidí, kterým azylový dům pomohl?

Azylový dům je trochu takové stigma. Kdo jím projde a vzchopí se, tak se moc nechce k minulosti vracet. Nefunguje to tak, že by k nám klienti po nějaké době přišli a říkali, jak v současnosti fungují. O některých úspěších ale víme. Jednomu klientovi se povedlo zprostředkovat městský byt, ve kterém teď může důstojně žít. Nebo tady bydlel pán, kte rý měl problémy s alkoholem. Vypadalo to, že to velmi dobře nepůjde. Ale nakonec se z toho dostal a nyní pracuje jako skladník.

Jak před dvaceti lety dům vznikl? Kdo to inicioval?

Byl to pan Záleský, který byl prvním ředitelem Charity sv. Anežky Otrokovice. Předtím byl dlouhodobým pracovníkem Českých drah a na základě toho mapoval výskyt lidí ohrožených sociálním vyloučením, kteří se vždy, a asi budou i nadále, shlukovali kolem nádraží.

Když se obrátíme na aktuální téma, plánujete jako azylový dům nějak pomáhat uprchlíkům?

Charita má nějakou strategii při práci s touto cílovou skupinou. U nás je to zatím jen v rámci diskuse a zhodnocení možností. Není to tak, že jsem schopný říct, můžeme ubytovat dvacet uprchlíků. Určitě bychom potřebovali i překladatele. Musíme vědět, jakým způsobem bude daný člověk zařazený do systému a jestli prošel všemi zdravotními prohlídkami.

A také jsme církevní organizace, bylo by divné, kdybychom tady přijali uprchlíky, kteří by byli proti křesťanství.

IRENA JURČÍKOVÁ

Autor: Redakce

22.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení