Záchranáři už tak nemusejí jezdit na cvičení do sousedních krajů

Hasičská stanice ve Valašských Kloboukách byla zbudována v sedmdesátých letech. Poslední tři roky byla budova ve velice špatném technickém stavu. „Nevyhovovala střecha, elektroinstalace byla v havarijním stavu a byla v ní spousta nevyužitých volných prostor,“ vyjmenoval ředitel zlínských krajských hasičů Mojmír Jurka.

Právě to byl jeden z důvodů, proč záchranáři loni v srpnu přistoupili k rozsáhlé rekonstrukci celé stanice za čtyřiadvacet milionů korun. Součástí přestavby totiž bylo i zbudování speciálního výcvikového centra s plynovým polygonem. „Jedná se o technologický systém sloužící pro výcvik hasičů v dýchací technice a ochranných oblecích,“ přiblížil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Prostory výcvikového polygonu sestávají z místností přípravny, fitness, tepelné zóny, plynového polygonu a řídicího centra. „V přípravně se hasiči oblečou do výstroje a nasadí dýchací přístroje. Ve fitness centru cvičí na čtyřech posilovacích strojích, kde se zahřejí na vyšší tepovou frekvenci. Pak projdou přes tepelnou zónu, jejíž prostor tepelné zářiče vyhřejí na sedmdesát až osmdesát stupňů. Odtud už záchranář vstoupí do plynového polygonu,“ nastínil Mitáček.

Tato místnost se skládá z různých překážek a průlezek, které musejí záchranáři postupně prolézt. „Plynový polygon simuluje zásah v zakouřeném prostoru. Prostor je zakouřen umělou mlhou pro snížení viditelnosti. Místnost je také vybavena ozvučovaním zařízením. Zachránářům jsou pouštěny zvuky z okolí, které je mohou psychicky ovlivňovat, jako křik, pláč, volání o pomoc. To vše absolvují s plnou výbavou. Ta váží téměř pětadvacet kilogramů,“ popsal mluvčí. Dodal, že rozmístění překážek ve cvičební místnosti je možno přestavovat a měnit.

Celý průběh výcviku navíc monitorují otočné infrakamery a pozici hasičů kontrolují nášlapné desky se senzory. „Rovněž je hlídána i tepová frekvence cvičících. Všechny údaje jsou přenášeny na obrazovky do řídicího centra, kde pověřený pracovník nepřetržitě sleduje průběh výcviku,“ řekl mluvčí hasičů.

Nový trenažér si pochvalují samotní hasiči. „Je to pro nás obrovský přínos. Vesměs podmínky v trenažéru jsou stejné jako při reálném hašení,“ řekl záchranář Zbyněk Raška krátce poté, co si sám plynovým polygonem prošel.

Výcvikové středisko budou využívat nejen dobrovolní a profesionální hasiči z celého kraje, ale i policisté a rovněž i záchranáři ze Slovenské republiky. „Dlouhodobě už s nimi spolupracujeme. Míváme společná cvičení v blízkosti hranic, protože tam se předpokládá v případě potřeby spolupráce. Středisko budou využívat zdarma, musejí mít pouze vlastní dýchací techniku,“ vysvětlil mluvčí.

Na financování se z velké části podílí hasiči, čtyři miliony přispěl Zlínský kraj a město Valašské Klobouky darovalo stavební a okolní pozemky. „Museli jsme dřív jezdit do jiných krajů, takže ušetříme za cesty a navíc budou trenažér využívat i dobrovolní hasiči, aby v případě nutnosti byli připraveni zasahovat,“ podotkl mluvčí hasičů.