„Jsou ve velmi dobré kondici a mají se k světu. Po seznámení s okolím jsme je ale ještě vrátili do krabic a natrvalo vypustíme až večer,“ informoval jednatel ochránců přírody Milan Orálek. Vysvětlil, že pro ježky, kteří jsou noční tvorové, to tak bude přirozenější.

Když se mláďata loni dostala do rukou ochránců přírody, byla ve velmi zuboženém stavu. „Dvě z nich lidé nalezli přímo ve Valašském Meziříčí. Ježci byli bez mámy a vážili jen devět dekagramů. Aby tento tvor zimu přežil, musí mít alespoň padesát deka,“ upozornil Orálek. Připomněl, že ježek spolu s poštolkami nejčastěji končí v záchranných stanicích ČSOP a velmi trpí hlavně automobilovou dopravou.

Skupinka našla nový domov poblíž usedlosti nedaleko osady Pulčín. „Tam se také ježci budou zdržovat. Místo je to pro ně ideální, nechtěli jsme je vypouštět v blízkosti města nebo frekventované silnice,“ vysvětlil vsetínský ochránce přírody Ladislav Hyžák, který při akci asistoval.

Velkou zásluhu na tom, že mláďata ve zdraví přežila zimu má Magdaléna Jugová. Na půl roku se v podstatě stala jejich adoptivní mámou. „Čtyři jsem měla na chalupě a jednoho v bytě v paneláku. Ten je nejčipernější a zvykl si dokonce na psa,“ představila své chráněnce Magdaléna.

A jak se mají zachovat lidé, kteří opuštěné mládě ježka najdou? Podle ochránců by mu v žádném případě neměli podávat mléko: to může způsobit vážné zažívací potíže.

„Naopak granule nebo konzervy pro kočky a psy jsou pro ježky ideální. Nálezci takových zvířat by se pak měli obrátit na nás nebo na některou ze záchranných stanic,“ poradil Milan Orálek.