„Musím uznat, že za poslední rok, kdy farnost vedu, dětí v naší farnosti přibylo. Jejich počet stále roste,“ sdělil farář holešovského kostela Nanebevzetí Panny Marie Petr Bulvas.

Je také přesvědčen, že to není způsobeno žádným vábením či lákáním. „Na to, aby lidé chodili do kostela, žádný recept není. Patří to prostě k víře a děti jsou vedeny svými rodiči,“ myslí si Bulvas.

Studentské bohoslužby zabraly

Vzrůstající zájem mladých lidí pociťuje také Ivan Fišar, který je farářem ve zlínské Římskokatolické farnosti sv. Filipa a Jakuba.

„Studentů a obecně mladých zájemců je víc a víc,“ pochvaluje si.

Důvodem může být i to, že ve Zlíně jsou pro mladé věřící připraveny pravidelné studentské bohoslužby.

„Funguje tady i náboženský klub mladých, kde se scházejí, poslouchají hudbu nebo se vzdělávají,“ podotkl Fišar. Společně s klubem pořádají i nejrůznější akce věnované zejména dětem.

S tím mají dobré zkušenosti také na Vsetínsku, kde nástup věřícího mládí pocítili o letošních Velikonocích. Počítadlem byly bonbony, které malým farníkům rozdával. „Na velikonoční neděli jsem jich rozdal malým dětem přes sto. Bylo jich opravdu hodně,“ potvrdil náboženský trend Jaroslav Batóg, farář Římskokatolické farnosti ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Současně je přesvědčen, že velkou měrou přispívají k šíření víry mezi dětmi a mládeží právě rodiče.

Rodinná záležitost

„Navštěvování kostela je rodinná záležitost. Rodiče své děti k víře vedou a je to teď poznat,“ svěřil se Batóg, který farnost vede již osmým rokem. Jako velkou výhodu a atraktivnost velkokarlovického kostela vidí to, že je přes dvě stě padesát let starý a celý ze dřeva. „Je to tu opravdu moc krásné. Na konstrukci není použit jediný hřebík. K zajímavostem patří také to, že doposud zvoníme ručně,“ doplnil Batóg.

Na farnosti v Hluku na Uherskohradišťsku nový nával mladých příliš necítí, ovšem již jejich dosavadní oblíbenost mluví za vše. „Chystáme se s dětmi na výlet do Olomouce, který mají vlastně za odměnu. Abychom se tam všichni dopravili, tak jsem musel objednat ten největší poschoďový autobus pro dvaasedmdesát lidí,“ upozorňuje místní farář Josef Kapuš, který jedním dechem dodal, že z celkového množství dětí jede na výlet ta menší část. „Nedá se přímo říct, že by jich bylo více nebo méně, ale je jich hodně,“ myslí si. Dodal, že s mladými nejedou jenom do Olomouce. Do budoucna chystají například také výlet na Slovensko.
Důležitost vlivu rodičů zná i Petra Kolaříková, kterou k náboženství přivedli právě otec s matkou. „Byli oba silně věřící, a tak to přešlo i na mě. Já k náboženství dále vedu svou dceru,“ svěřila se Kolaříková.