Největšími osobnostmi festivalu byly bezpochyby Pavel Stodůlka, který je primářem zlínské oční kliniky Gemini a zároveň prezidentem festivalu a zejména profesor Milan Izák. Tento dlouholetý přednosta oční kliniky NsP F.D. Roosevelta v Banské Bystrici a expert na oftalmologii byl na letošní ročník festivalu pozván jako čestný host. Těchto dvou expertů jsme se zeptali, jak si představují budoucnost technologií očního lékařství v průběhu dalších 50 let.

Primář Stodůlka věří, že například laserové operace očních vad budou jistě více přesné, bezbolestné a budou se moci opakovat častěji. „Již dnes jsou tyto operace na velmi vysoké úrovni a téměř bez bolesti. Pokrok jde v této oblasti velmi rychle. Věřím například, že se dočkáme nitroočních čoček, které lidem po operaci šedého zákalu umožní vidět na všechny možné vzdálenosti,“ doplnil s optimismem Stodůlka.

Slibuje si také hodně od nových směrů v genetické diagnostice, která by pomohla při následné léčbě dětí s genetickou vadou. „Oftalmologie je krásný obor právě díky tomu, že se moderní technické poznatky uplatňují velice rychle,“ vyzdvihl Stodůlka. Na otázku o svých osobních lékařských představách poté odpověděl, že jeho profesním snem je, aby mohl navrátit zrak všem, kteří ho nemají nebo ani nikdy neměli.

S představami Pavla Stodůlky souhlasil i Milan Izák a dokonce si s výhledy do technické a lékařské budoucnosti troufal ještě více. „Když si uvědomíme, co v našem oboru vzniklo během posledních třiceti let, tak je skoro nepředstavitelné, co nás asi čeká dále,“ neodvažoval se ze začátku předvídat Izák.

Například transplantace očí, na kterou se ho mnoho lidí ptá, pro něj však reálná není. „Umíme transplantovat rohovku i duhovku. Umíme implantovat novou oční čočku, dokážeme vyměnit oční sklivec a zaměnit ho za silikon či za plyn a mnoho dalších věcí. Transplantovat oko však nedokážeme, protože je součástí mozku a zrakový nerv je s okem pevně spojen,“ vyvrátil možnosti náhrady oka Izák.

Obratem ovšem dodal, že věří v elektronické vidění a že v budoucnosti budou moci využít kameru, která bude upevněna na tváři nebo brýlovém rámu a tak umožní lidem vidět. „Takové elektronické vidění pomůže lidem, kteří zrak měli a ztratili. Slepým od narození to bohužel vidět neumožní,“ upřesnil.Zlínský oční festival pravidelně pořádá oční klinika Gemini. Dle slov profesora Izáka byl letošní ročník organizován na velmi vysoké úrovni. „Přednášky byly velice zajímavé a některé pojaty i zábavnou formou, takže to pro mne mělo velký poučný i společenský význam,“ pochválil organizaci Izák.

Marek Houser