VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlachova Lhota má více než tříhektarový jabloňový sad

Vlachova Lhota – Se svými dvěma sty čtyřiceti pěti stálými obyvateli se vesnice rozprostírající se na jižním úpatí Vizovických vrchů řadí
k nejmenším nejen na Valašsku, ale i na celém Zlínsku. Přesto se však místní snaží, aby jejich obec vzkvétala. Využívají tedy toho, co jim nabízí okolní příroda.  

22.7.2014
SDÍLEJ:

Vlachova LhotaFoto: DENÍK/Roman Buček

Obec vlastní více než tříhektarový jabloňový sad. „Obhospodařujeme ho způsobem ekologického zemědělství. Díky tomu na něj získáváme dotace," říká starosta obce Libor Mana. „Na naše ovoce máme certifikát a prodáváme ho do Hostětína na mošt," pochlubil se.

V jednom roce díky dobré úrodě a lepším výkupním cenám přiteklo do obecní pokladny osmdesát tisíc korun jen za jablka. Stojí však za tím spousta práce. „Dvakrát do roka k nám chodí kontroly. Prověřují, zda ovoce chemicky neošetřujeme, prořezáváme staré větvě či sečeme nebo spásáme trávu," vysvětlil starosta.

Pozemek povětšinou udržují právě vypásáním ovcemi. To mají zajištěno smluvně s jedním chovatelem ovcí z obce Poteč. Ten podobné služby provozuje také v okolních vesnicích. Nejideálnější by podle starosty bylo, pokud by obec měla vlastní stádo třeba deseti ovcí.

V katastru je totiž řada pozemků, které se musí udržovat a toto by byl podle něj ideální způsob, jak to zajistit. Ušetřilo by se za benzin do sekaček a zároveň za mzdové náklady. V obci však chybí člověk, který by se chtěl o ovce starat.

„Musel by to být člověk, který má k ovcím vztah, ví, co zvířata potřebují a chtěl by to dělat," říká starosta.

Důraz kladou také na podporu turistického ruchu. Obec je členem mikroregionu i místní akční skupiny Ploština. V rámci společenství šesti obcí je díky programu Kola, kopyta, boty vytvořen naučný okruh, kde v každé z vesnic je například možné za skutečně symbolickou cenu zapůjčit kvalitní horské kolo a vrátit jej v půjčovně kterékoli ze zapojených obcí.

Okruh těchto šesti dědin tak umožňuje návštěvníkům poznat opravdové srdce mikroregionu Ploština. Lesními stezkami se dá také vystoupat na nedalekou horu Klášťov, a vychutnat si tak neopakovatelné výhledy do kraje.

Trasy jsou značeny a lemovány informačními panely s mapami a turistům jistě přijdou vhod také odpočívadla rozesetá v dostatečných vzdálenostech podél trasy.

Obec obhospodařuje také sto osm hektarů obecního lesa, přičemž asi šedesát hektarů v celkového počtu leží v katastru obce Mirošov. Lidem se radnice snaží pomoc, jak se dá, a tak umožňuje občanům samovýrobu palivového dřeva na topení.

„Jsme však obec, která je poměrně přestárlá," postěžoval si starosta.

„Senioři už často nemají zdravotní stav na to, aby si mohli sami v lese dřevo nachystat," vysvětlil.

Podle něj je zájem spíš mezi mladšími, ale těch není zas tolik a navíc tráví spoustu času v práci nebo mimo domov. Proto obec také nabízí prodej dřeva už vytěženého a zpracovaného. Do jeho konečné ceny se však už promítají náklady na stroje a pracovníky, kteří práci odvedou.

V obci působí jediný občanský spolek, a sice sbor dobrovolných hasičů. Ten čítá téměř čtyřicet členů, z toho zhruba polovinu aktivních. Ti se také starají o kulturní život v obci.

Pořádají ples, fašanky, dětský den, stavění i kácení máje, mikulášskou nadílku, rozsvěcování vánočního stromu a před Velikonocemi se chodí tzv. „na klepačku".

„Pravidelně se také zúčastňujeme okrskové soutěže požárního sportu," pochlubil se za hasiče jejich místostarosta Pavel Remeš. O jejich úspěších svědčí množství trofejí a pohárů vystavených v místním kulturním domě. Tam je také umístěno impozantní hasičské muzeum s historickou technikou.

Z občanské vybavenosti lze v obci nalézt hospodu, obchod, zmiňovaný kulturní dům, knihovnu s dětským koutkem i klubovnou, kde se pravidelně schází senioři, dětské i fotbalové hřiště, tréninkovou plochu pro hasiče či venkovní kulturní areál.

„Pravidelně pořádáme turnaj v malé kopané, kterému říkáme Lhotsan cup," řekl jeden z místních pro fotbal zapálených občanů Luboš Kalík. „Zahrát si přijde dvanáct šestičlenných mužstev z širokého okolí a i mezi diváky je tento turnaj velmi oblíbený," dodal.

Za prací většina místních dojíždí do nedalekých Drnovic. Školu mohou děti navštěvovat ve Vlachovicích, ale z důvodu lepšího autobusového spojení jezdí hlavně do Valašských Klobouk.

Zajímavostí je také to, že Vlachova Lhota udržuje partnerství s obcemi ze Slovenska, Maďarska, Rumunska a Srbska. Pravidelně se navštěvují, vyměňují si zkušenosti a pořádají společně sportovní, kulturní a gastronomické akce. Na nudu a nedostatek kulturního vyžití si tedy obyvatelé této malé vesnice rozhodně nemohou stěžovat.

Vlachova Lhota v číslech

1412 – Označuje letopočet první písemné zmínky o obci, kdy se ještě jmenovala Rankova Lhota.

382 – Je rozloha katastru obce v hektarech.

44 – Je číslo popisné roubeného stavení, jedné z nejstarších budov v obci.

4 – Je počet občanů ve vesnici, kteří jsou nezaměstnaní. Nezaměstnanost v obci je tady jedna z nejnižších na Valašsku.

1924 – Rok založení místního sboru dobrovolných hasičů, do té doby byl nejbližší sbor ve Vlachovicích.

Zajímavosti z Vlachovy Lhoty

- Mezi slavné rodáky patří bývalý anglický letec z 2. sv. války Alois Dubec, protifašistický odbojář a řídicí učitel Stanislav Janeček, popravený nacisty společně s dalším odbojářem Josefem Bětíkem 
v roce 1942, nebo Jiří Lintner, který se jako lékař zúčastnil bojů u Tobrúku i El-Alamejnu.
- Nejstaršími občany obce jsou dvaadevadesátiletá Julie Kořenková a jednadevadesátiletý František Pacík.
- V obci se traduje pověst, že na nedalekém bývalém rybníku došlo k velké tragédii, když se pod saněmi taženými koňmi, které tudy projížděly, se svatebčany prolomil led a celá svatba se utopila v rybníce.
- Obec se rozprostírá na kopci a není ze žádné strany uchráněna před rozmary počasí, takže podnebí je zde vcelku drsné.

ROMAN BUČEK

Autor: Redakce

Místo události:
22.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení