VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda stoupala nečekaně rychle

Zlínsko /SHRNUTÍ/ – Zaplavené silnice, zahrady, chodníky, sklepy domů. Rozbouřené řeky a potoky, kterým chybělo jen několik málo centimetrů k tomu, aby se vylily ze svých koryt. Taková byla situace ve čtvrtek večer a zvláště pak v noci na Zlínsku. Do regionu se po roce vrátily povodně. V Trnavě nešťastnou náhodou utonul čtyřicetiletý muž.

2.7.2011 1
SDÍLEJ:
Fotogalerie
25 fotografií

Trnava po bleskové povodni, 1. červenec 2011Foto: DENÍK/Matej Slávik

Přívalové deště zasáhly Zlínsko krátce po čtvrté odpoledne. Během několika málo chvil se na zem snesly hektolitry vody. Za hodinu stihlo na některých místech spadnout až osm centimetrů vody. Následky tak na sebe nenechaly dlouho čekat.

Kanalizace totiž nestačila tolik vody pojmout a další se navíc řítila z okolních lesů a s sebou nesla bahno a klády, které ucpávaly koryta řek. Na hasiče se začali stále více obracet lidé s prosbou o pomoc.

„Například v Lukově bylo zaplavené přízemí místního domova důchodců. Zaměstnanci ji vyháněli z domova a hasiči pomáhali odčerpávat vodu ze zaplaveného atria,“ uvedl jeden z příkladů mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Pomoc hasičů ale směřovala i do zlínské části Štípa, Kudlova či Slušovic. Zatímco k večeru se situace na Zlínsku pomalu uklidňovala, velké problémy naopak nastaly obyvatelům Bystřice pod Hostýnem. Voda tam zatopila celé ulice.

Kolem desáté večer ale vše nabralo zcela jiný spád. Ohrožené začalo být Zlínsko. „Krátce po dvacáté hodině přišla série žádostí o pomoc z obcí Všemina, Liptál a Vizovice, tedy na pomezí Zlínska a Vsetínska. Voda z kopců začala zaplavovat silnice a domy. Dostala se do sklepů, kde se hromadila,“ popsal dále mluvčí hasičů.

Ve Všemině spadl jeden muž do kanalizace. Naštěstí jej ale včas vytáhli místní obyvatelé. Kolem desáté v noci však svolalo město Vizovice krizový štáb. Řeka Lutoninka začala rychle stoupat. Ohroženy tak byly i okolní obce.

V tu samou chvíli přišla další znepokojující informace. V Trnavě spadl do potoka Trnávka místní obyvatel. Hasiči i policisté jej ještě v noci začali intenzivně hledat. „Kvůli rozbouřenému potoku však bylo pátrání na vodní hladině i ve vodě prakticky nemožné. Průzkum jsme tak soustředili na břehy,“ vysvětlil ve čtvrtek v noci mluvčí hasičů.

Pátrací akce pak pokračovala i v pátek. Kolem poledne viděli svědci údajně lidské tělo plavat v řece Dřevnici ve Zlíně. Hlídky policie však nic nenašly. „Podle všeho se jednalo o dřevěnou kládu nebo odpad, který mohl z dálky člověka připomínat,“ vysvětlila mluvčí zlínské krajské policie Jana Bartíková.

O chvíli později přišla smutná zpráva. „Povolaní brněnští potápěči našli tělo pohřešovaného cizince asi tři sta metrů od místa, kde měl upadnout do vody. Muž se šel zřejmě na rozvodněný tok podívat, uklouzl a jeho tělo zmizelo pod hladinou,“ konstatovala mluvčí policie.

Neklidnou noc zažili i obyvatelé Zlína. Kolem půl dvanácté se městem rozezněly sirény, které oznamovaly, že hrozí nebezpečí povodní. Důvod byl jasný. Řeka Dřevnice začala dramaticky stoupat. Zatímco ještě o půl jedenácté byla její hladina na 170 centimetrech, o půl hodiny později už ale přesáhla hranici dvou metrů.

V té době již zasedala v prostorách městské policie povodňová komise, která rozhodla varovat obyvatele rozhlasem. „Hladina řeky i nadále rychle stoupala. Čtvrt hodiny před půlnocí dosáhla u Cigánova výše 255 centimetrů, připravovali jsme proto vyhlášení 3. stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení. Vzestup hladiny ale poté už naštěstí nepokračoval, řeka naopak začala klesat,“ konstatoval primátor města Miroslav Adámek.

Celou noc hlídali tok řeky i městští strážníci, kteří také předávali informace o vývoji situace obyvatelům pomocí tlampačů na služebních vozidlech.
Krizový štáb nakonec druhý stupeň povodňové aktivity odvolal včera po jedné hodině ranní.

O půl deváté ráno již měla Dřevnice 130 centimetrů. Pořádně namáhavou práci však mají za sebou dobrovolní a profesionální hasiči. Ti celou noc pomáhali lidem ze zaplavených částí. Ráno je vystřídali kolegové, kteří pokračovali v čerpání vody nebo v protipovodňových opatřeních.

„Po poledni profesionální hasiči čerpali vodu už jen v Bystřici pod Hostýnem,“ upřesnil mluvčí hasičů Ivo Mitáček. Dodal, že práce zdaleka neskončila pro dobrovolné hasiče. Ti totiž neustále pomáhají lidem ve svých obcích.

Autor: Šárka Šarmanová

2.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pracovník řádil na noční s vysokozdvižným vozíkem

Tatra 613 ze služeb KGB.
AUTOMIX.CZ
23

Na prodej je Tatra 613 s mrazivou minulostí. Sloužila u KGB

AKTUALIZOVÁNO

Vizovice jsou letošní nejlepší město pro byznys

Mají nadprůměrně vysoký podíl firem s více než padesátkou zaměstnanců, všechny místní poplatky mají nastavené na nejnižší cenu v celém regionu. Nejen takové jsou přednosti Vizovic, které jsou letošním Městem pro byznys ve Zlínském kraji

Dopravní podnik posílí spoje k zoologické zahradě už od dubna

Stále více návštěvníků míří zejména o víkendových dnech z centra Zlína do areálu zoo a zámku Zlín-Lešná. Dopravní společnost Zlín-Otrokovice jim vychází vstříc a v letošním roce již od soboty 1. dubna zavede pravidelný víkendový provoz na autobusové lince 34.

Univerzita vyzývá k zápisu do registru dárců kostní dřeně

Univerzita Tomáše Bati a Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně apelují na mladé a zdravé studentky a studenty, ale i zaměstnankyně a zaměstnance vysoké školy mezi 18–35 lety, aby se zapojili do akce Daruj šanci na život.

Zápisník Lubomíra Hotaře

Spoustu zajímavých výsledků zaznamenali v ,,malých sportech" reprezentanti zlínského regionu. Ti byli vidět v soutěžích v atletice, cyklistice, florbalu, ženském fotbalu, hokeji a stolním tenise.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies