VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vojáci zahájili práce na výstavbě oplocení kolem areálu muničního skladu

Vrbětice – Pouhý den před Štědrým dnem bude z areálu muničních skladů ve Vrběticích odvezena poslední část munice. Tím pomine i hlavní důvod k nasazení příslušníků AČR k ostraze tohoto areálu. Již v pondělí 21. prosince proto v souladu s rozhodnutím vlády zahájila Armáda České republiky nezbytné přípravné práce na výstavbě provizorního oplocení kolem areálu muničních skladů ve Vrběticích tak, aby od počátku února mohli další ostrahu areálu převzít technickými prostředky pracovníci státního podniku Vojenské lesy a statky, kteří v případě incidentu přivolají hlídku Policie ČR.

22.12.2015
SDÍLEJ:

Vojáci čistí prostor kolem muničního skladu ve Vrběticích.Foto: Generální štáb AČR

„Od pondělí 21. prosince jsem rozhodl o posílení úkolového uskupení AČR ve Vrběticích o 30 příslušníků 15. ženijního pluku s potřebným zabezpečením, jejichž úkolem je provedení asanace jednotlivých úseků prostoru původního oplocení a vytyčení linie nového dočasného oplocení. Oplocení bude realizováno tak, aby byla zajištěna bezpečnost obyvatel okolních obcí a zamezena možnost přístupu veřejnosti nejen do areálu skladu, ale dočasně i do oblastí, ve kterých přetrvává na základě rozhodnutí Policie ČR v důsledku výbuchů nadále potenciální riziko výskytu muničních elementů," upřesnil generálporučík Josef Bečvář.

„Jen za pondělí se vojákům podařilo asanovat celkem 4 km dlouhý pás v šířce 5 metrů, který je nezbytný pro opravu stávajícího a výstavbu nového oplocení. S nezmenšenou intenzitou bude tato činnost pokračovat i v dalších dnech," dodal.

Celkem je nutné vyčistit terén v délce cca 16,5 km, přičemž za první den se podařilo vyčistit jednu z nejobtížnějších částí. V určeném prostoru provádějí vojáci pyrotechnický průzkum terénu do hloubky 50 cm a základní odstranění náletové vegetace. V této činnosti budou příslušníci 15. ženijního pluku pokračovat až do 23. prosince 2015 a pak znovu, hned od pondělí 28. prosince 2015. Se samotnou výstavbou plotu začnou dle plánu pracovníci Vojenských lesů a statků v součinnosti s příslušníky Armády České republiky od pondělí 4. ledna 2016.

V místech, kde bude oplocení protínat komunikace, bude pro potřeby zabezpečení vjezdu vozidel Integrovaného záchranného systému a dalších oprávněných osob doplněno mobilními ženijními zátarasy. „Pro tuto činnost poskytneme pyrotechnickou podporu, jsme připraveni k nasazení ženijních strojů s obsluhou a vojáci se budou podílet i na dalším dočišťování jednotlivých úseků," upřesnil budoucí úkoly generálporučík Bečvář s tím, že předpokládá, že by armáda mohla ukončit své více než roční nasazení ve Vrběticích na konci ledna 2016.

„Jsem velmi rád, že vláda v pondělí schválila návrh k výstavbě technického střežení areálu ve Vrběticích, který jsem za resort Ministerstva obrany předložil a který jsme připravili v součinnosti s Armádou České republiky a státním podnikem Vojenské lesy a statky. Uvedené řešení nejenže zajistí bezpečnost obyvatel v okolí areálu a zároveň sníží i náklady na další střežení o více než 100 milionů Kč ročně, ale především uvolní kapacity armády pro plnění další úkolů," konstatoval ministr obrany Martin Stropnický a doplnil: „S ostrahou obdobných areálů má státní podnik Vojenské lesy a statky bohaté zkušenosti. Jeho pracovníci dlouhodobě zajišťují ostrahu mnoha vojenských objektů na území celé České republiky. Ve Vrběticích pak kromě fyzického nasazení pracovníků Divize ostrahy a služeb VLS, s. p. budou využity i technické prostředky."

Autor: Tomáš Hyánek

22.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ministr vnitra Milan Chovanec.

Do Vrbětic přijede i ministr Chovanec

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: prvňáčci ze ZŠ Tečovice, Provodova a Halenkovic

Kraj chce vrátit filmaře do regionu, vytvořil program na podporu filmu

Rovných deset milionů korun vyčlenil Zlínský kraj ve svém rozpočtu na dotační program, kterým chce přilákat filmaře do regionu a vrátit tak Zlínskému kraji pověst filmové destinace. Podpořeny budou hrané, dokumentární či animované filmy určené pro distribuci v kinech či v televizním vysílání.

Posnídal termix s rohlíkem. Pak Bartoš nastřílel pět branek

Vyspal se, posnídal termix s rohlíkem a šel na věc. Výsledek? Pět gólů.

Výstava obrazů Františka Chmelaře ve Zlíně: malíř, který psal básně

Galerie Václava Chada na zlínském zámku vystavuje obrazy Františka Chmelaře. Expozice „Malíř, který psal básně“ představuje Chmelařovu krajinnou i figurální tvorbu. Doplňujícím prvkem je pak autorova osobní korespondence.

Nejlepší sociální pracovníci v kraji: sedm žen a jeden muž

Marie Dostálková se dostala k sociální práci přirozeně: její maminka narozená v roce 1920 docela běžně chodila po dědině a pomáhala jakékoliv sousedce, babičce a pak i jejím čtyřem dětem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení