VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby nanečisto: zkusí si je středoškoláci

Zlínský kraj – Jít volit, či nejít volit? Téměř hamletovská otázka, kterou si pokládá před volbami spousta občanů starších osmnácti let, kteří už mají hlasovací právo.

9.4.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Handrejch

Společnost Člověk v tísni se ale rozhodla, že totožné dilema vloží také do hlav studentů a uspořádá na středních školách projekt Studentské volby 2010. V něm budou žáci od patnácti let volit tytéž politické strany, hnutí a koalice, mezi nimiž o měsíc později vyberou lidé v řádných volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

A je to právě termín studentských voleb, který některým školám vadí, jelikož se velmi blíží volbám skutečným. Výsledky by podle nich mohly být zneužitelné. Jinak ale projekt, který proběhne 26. až 28. dubna, podporují.

„Nápad je to výborný a myslím, že pro studenty to je velice přínosné. Co mi však vadí, je, že to je před volbami, proto jsem se rozhodl, že do toho nepůjdeme,“ řekl například ředitel Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži Štěpán Bekárek. Jako dobrou zkušenost pro studenty projekt vnímá i ředitel Gymnázia v Uherském Hradišti Zdeněk Botek. „My jsme tu od toho, abychom studenty učili všeobecné věci, a proto si myslím, že to je skvělá myšlenka. S výsledky by se mělo ale zacházet velice citlivě, měly by být neveřejné a ne aby každý věděl, jak na tom která škola je,“ nesouhlasil Botek.

Podle ředitele programu Jeden svět na školách Karla Strachoty se patrně jedná o nedorozumění způsobené nesprávným pochopením informací. „Výsledky jsou veřejné, to ano, ale celkově za celou republiku. Rozhodně nebudeme publikovat, jak dopadla ta či ona střední škola. My ani nezveřejňujeme, kdo se toho zúčastní a kdo ne,“ ohradil se Strachota.

Termín studentských voleb je prý vybrán naprosto úmyslně. Podle něj chtěla společnost Člověk v tísni určit období, ve kterém se dospělý občan reálně rozhoduje, koho volit. „Záměrem bylo nastavit to tak, aby na sebe studentské a skutečné volby navazovaly,“ podotkl Karel Strachota.

Najdou se ale i školy, které s termínem problém nemají. Studentské volby vnímají jako vhodné doplnění výuky. „Mně se to velice líbí. Předal jsem to dál kolegům, kteří učí občanskou výchovu. Celá záležitost bude v jejich kompetenci,“ vyjádřil spokojenost ředitel Masarykova gymnázia ve Vsetíně Dalibor Sedláček.

Obdobně se k novince staví i ředitel Střední průmyslové školy v Uherském Brodě Rostislav Šmíd. „Přemluvil mě k tomu náš učitel občanky. Volby tu bude realizovat on a studenti, kteří tím jsou prý poměrně nadšení. Vše ale proběhne v době mimo školní výuku,“ řekl Šmíd. Podotkl také, že se mu líbí, že žáci si vyzkoušejí něco nového a školu to nic nestojí.

O zapojení uvažuje i ředitel slavičínského gymnázia Josef Maryáš. „Nechám to na žácích. Podmínkou je, aby to nezasahovalo do výuky,“ dodal.

Výsledky studentských voleb zveřejní Člověk v tísni 29. dubna.

Veronika Vágnerová

9.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pracovník řádil na noční s vysokozdvižným vozíkem

Tatra 613 ze služeb KGB.
AUTOMIX.CZ
23

Na prodej je Tatra 613 s mrazivou minulostí. Sloužila u KGB

AKTUALIZOVÁNO

Vizovice jsou letošní nejlepší město pro byznys

Mají nadprůměrně vysoký podíl firem s více než padesátkou zaměstnanců, všechny místní poplatky mají nastavené na nejnižší cenu v celém regionu. Nejen takové jsou přednosti Vizovic, které jsou letošním Městem pro byznys ve Zlínském kraji

Dopravní podnik posílí spoje k zoologické zahradě už od dubna

Stále více návštěvníků míří zejména o víkendových dnech z centra Zlína do areálu zoo a zámku Zlín-Lešná. Dopravní společnost Zlín-Otrokovice jim vychází vstříc a v letošním roce již od soboty 1. dubna zavede pravidelný víkendový provoz na autobusové lince 34.

Univerzita vyzývá k zápisu do registru dárců kostní dřeně

Univerzita Tomáše Bati a Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně apelují na mladé a zdravé studentky a studenty, ale i zaměstnankyně a zaměstnance vysoké školy mezi 18–35 lety, aby se zapojili do akce Daruj šanci na život.

Zápisník Lubomíra Hotaře

Spoustu zajímavých výsledků zaznamenali v ,,malých sportech" reprezentanti zlínského regionu. Ti byli vidět v soutěžích v atletice, cyklistice, florbalu, ženském fotbalu, hokeji a stolním tenise.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies