VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vsetín se bouří proti stavbě Baťovy železnice

Zlínský kraj - Plánované dobudování železnice z Vizovic do Valašské Polanky, které je součástí návrhu zásad územního rozvoje Zlínského kraje, vyvolalo nevoli ve Vsetíně. Ten by tak ztratil post významného místa na železnici.

31.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petr Bělka

S nadějí k plánům ovšem vzhlížejí ve Valašské Polance. Zdejší starosta Josef Daněk s prodloužením železnice až do své obce rozhodně souhlasí. „V zásadě jsme pro dostavbu. Ale nevyhovuje nám současný návrh podoby trati,“ potvrdil polanský starosta Daněk. S tím, že ve spolupráci se starosty ostatních obcí zaslali Zlínskému kraji své stanovisko písemně.

„Chceme, aby železnice co nejméně ovlivňovala rozvoj obcí v úseku, kudy povede, proto je třeba najít vhodnou trasu,“ konstatoval Daněk.

Radní ve Vsetíně: Záměr je mimo realitu

Naopak trnem v oku je plán vybudovat trať Vizovice – Valašská Polanka radním ve Vsetíně. „Záměr pokračovat v projektu ukončeném před šedesáti lety je v současné době zcela mimo realitu, protože je nehospodárný, megalomanský a nadsazený,“ přiblížila názor členů rady města po jejich úterním zasedání mluvčí radnice Eva Stejskalová.

Radní podle ní poukazovali na to, že původně měla železnice propojit oblasti s rychlým rozvojem podnikatelských aktivit. „V současné době je situace zcela jiná. Větší využití tratě dnes ztrácí efekt kvůli vyšším provozním nákladům a nižší konkurenceschopnosti nákladní přepravy. Neexistují také doklady, jež by ukazovaly na to, že přibývá ekonomických aktivit, které by zvýšily objem železniční přepravy v dané oblasti,“ upozornil vsetínský místostarosta Jaromír Kudlík.

K názoru vsetínských radních se přiklonil také krajský radní Josef Slovák. Ovšem jenom částečně. „Je pravda, že ve snaze dobudovat takzvanou Baťovu železnici je troška romantiky, ale málo ekonomiky,“ poznamenal nejprve Slovák. Na druhou stranu však upozornil na to, proč se Vsetínu záměr kraje nelíbí.

„V podstatě by tím vzniklo přímé propojení se slovenskou stranou. Tím by zřejmě došlo k omezení železniční přepravy přes Vsetín a tranzitním městem by se stal spíše Zlín,“ poodhalil zákulisí nevole vsetínské radnice Slovák.

Železniční koridor z Vizovic do Valašské Polanky však není jediným sporným bodem návrhu zásad územního rozvoje Zlínského kraje. Kromě jiného se vsetínským radním nelíbí ani to, že materiál vymezuje území pro suché vodní nádrže, takzvané poldry, v prameništi na Ohradě a v průmyslové zóně na Bobrkách.

Podle mluvčí vsetínského městského úřadu Evy Stejskalové podala vsetínská radnice své námitky k návrhu zásad územního rozvoje Zlínského kraje v souladu s právní úpravou a věří, že je kraj vezme na vědomí a vypořádá se s nimi.

Autor: Michal Burda

31.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení