V případě, že by čpavek unikl, hrozí lidem v bezprostředním okolí stadionu smrtelné nebezpečí. Následný rozptyl látky by ohrozil vše živé do 110 metrů. Není proto divu, že obavy neskrývají ani někteří obyvatelé nedalekého sídliště Rokytnice. „O nebezpečném čpavku jsem slyšela. Co na to říkám? Je to drsné. Hlavně pro ty, kteří tam stále chodí sportovat,“ řekla například Dagmar Březíková. „Že je stadion téměř na spadnutí víme ale všichni už dlouho,“ dodala.

Podle jiných nezbývá než věřit, že opravy začnou co nejdříve. „Můžu jen doufat, že se nic nestane ve chvíli, kdy si tam bude hrát můj syn se školkou. Ke stadionu totiž chodí na procházky poměrně často,“ mínila jednatřicetiletá Petra, která také v sídlišti bydlí.

Chladící zařízení na zimním stadionu bylo vyrobeno v sedmdesátých letech minulého století. Jeho součástí je mimo jiné i zásobník, který v současné době pojme až 1,8 tuny čpavku.

„Používaná technologie už je zastaralá. Při úniku by se látka začala rozptylovat do vzduchu. Podle studie, kterou máme k dispozici, by takzvaná smrtelná zóna představovala okruh šestadvaceti metrů. Do sto deseti metrů by pak byl čpavek ještě zdraví nebezpečný,“ vylíčil Rostislav Křupala, vedoucí oddělení havarijního a krizového řízení městského úřadu.

Čpavek je dusivý dráždivý plyn. Při úniku je podle Křupaly jedinou možnou obranou zavřít se doma, neotevírat okna a nevycházet než se látka rozptýlí. Plánovaná rekonstrukce počítá s tím, že množství čpavku bude výrazně zredukováno. „Pokud jej použijeme, jeho množství bude mnohonásobně nižší. Maximálně do dvou set kilogramů,“ prozradil Křupala. S tím, že tento objem je už dobře zvládnutelný a nepředstavuje velké nebezpečí.

Přípravy na kompletní rekonstrukci strojovny i hokejového stánku jsou v současné době v plném proudu. „Běží projektová příprava. Nechali jsme provést nové zaměření stadionu i vnitřních prostor a také energetickou studii, která ukázala nezbytná energetická opatření,“ přiblížila vsetínská starostka Květoslava Othová. Prioritou je podle ní právě oprava strojovny. „Na tu poté naváže úprava vnitřních prostor tedy vytápění, ledové plochy či mantinelů a v neposlední řadě také sociálního zařízení a restaurace,“ doplnila Othová. Oživení čeká také venkovní ledovou plochu.

Potřebná rekonstrukce stadionu s sebou však nese ještě jedno riziko. Může ovlivnit start nové hokejové sezony. „Nevíme, jaké skryté závady se při opravách objeví, takže se to zcela vyloučit nedá. Zatím se ale zdá, že k narušení začátku sezony nedojde,“ řekla starostka.

Přesto už vedení města jednalo se zástupci Valašského hokejového klubu, aby v případě prodlevy bylo připraveno náhradní řešení pro tréninky či hokejová utkání. Spočívat má v zajištění náhradního zdroje chlazení. „S městem jsme se dohodli. Náhradní varianta už je více méně na světě. Pro danou chvíli ji považuji za optimální,“ komentoval jednatel Valašského hokejového klubu Stanislav Pavelec.