VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vůně tradice: Valašský mikulášský jarmek

Valašské Klobouky /FOTOGALERIE/ – Velké množství návštěvníků přilákal tuto sobotu Valašský mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách. Do města proudilo množství lidí, přestože zahájen byl už v pátek.

5.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Matej Slávik

Od pátku do neděle mohli lidé navštívit pestrý program, který nabídl širokou paletu řemeslných aktivit a tradičních ochutnávek

Letos se konal již 19. ročník a pro jeho oblíbenost a tradici se prostory města zaplnily k prasknutí. Auta měla problém s parkováním, řidiči však nervózní nebyli. Jejich příjezd do města vítali Mikuláš s anděly.

Tomuto ročníku přálo i počasí. Po celý den svítilo slunce, které umocnilo dobrou náladu všech návštěvníků. Letošní jarmek měl hodně co nabídnout. Otevřela se věž farního kostela, kde bylo možno zhlédnout výstavu fotek a ornátů. Ti, které zajímala tradiční česká řemesla, mohli vidět, jak se dříve tkalo sukno a jaké to bylo v domácnosti tkalce.

Kdo měl chuť, vyzkoušel si vykroužit hrníček na hrnčířském kruhu. O tuto aktivitu měly zájem především děti, jimž trpělivě pomáhala instruktorka. „Výroba hrníčku se mi moc líbila,“ řekla Petra Pagáčová ze Slovenska, která na akci přijela s rodiči. Náměstí bylo plné rozličných řemesel a prodejů. Na své si přišel skutečně každý.

Pro mlsné jazyky přišly vhod sladké frgále, na místě pečené sladké trdelníky a pečivo s tradiční recepturou. Estéti zas mohli obdivovat ručně tepané předměty kovářské dílny či sklářské výrobky. I ručně vyšívané ubrusy a šátky měly na valašském jarmeku hojné zastoupení.

Účastníky tradiční akce spojovala dobrá nálada. Shodovali se v tom, že město je prosyceno příjemnou atmosférou a že už nyní se těší na příští ročník.„Vždy se tu po roce sejdeme u svařáku. Je výborné, že tu lidé mají možnost si zkusit tradiční práce, které někteří už neznají. Jezdí sem návštěvníci z Prahy, Brna i Olomouce. Mohou si vyzkoušet řemesla, která v minulosti fungovala, například papučářství,“ řekly účastnice jarmeku Lada Martinková a Tereza Tkadlecová z Valašských Klobouk.

„Nejvíce se nám líbí atmosféra. Je tu krásně. Lidé mají možnost si odpočinout od svého novodobého světa a stereotypu a přijít sem, kde to žije tradicí,“ dodaly Kristýna a Jaroslava Seifertovy z Valašských Klobouk. Podle nich na jarmek jezdí lidé nejen z celého Zlínského kraje, ale i z Ostravy a dokonce i ze Slovenska.„Přijeďte i příští rok!“ vzkázaly všem návštěvníkům.

Tradiční řemeslo v rodině dědí pět generací

Valašský mikulášský jarmek umožnil návštěvníkům nahlédnout do dnes už pro mnohé zapomenutých tajů tradičních řemesel. Na spoustu lidí tak dýchla minulost, která by se neměla zapomínat.Umění s hlubokými historickými kořeny přijel do Valašských Klobouk představit Jiří Danzinger z Olešnice na Moravě. Zabývá se ruční výrobou zvanou modrotisk a na jarmek zavítal i se svým vnukem, který možná časem bude v rodinné tradici pokračovat.

Návštěvníci mohou z jeho dílny obdivovat výrobu modrotisku a malebné vzory z historických dřevěných forem. Ty se v rodině Danzingerů dědí již po pět generací.V jejich rodinné dílně je možné zhlédnout nejstarší dochovaný způsob ručního potiskování a barvení textilií. Jedná se o jednu z mála původních dílen s touto technikou.

#nahled|http://g.denik.cz/55/76/valassky_mikulassky_jarmek_051210_11_denik_flash_big.jpg|http://g.denik.cz/55/76/valassky_mikulassky_jarmek_051210_11.jpg|Ve Valašských Kloboukách se v sobotu 4. prosince sešly stovky lidí na tradičním Valašském Mikulášském jarmeku.#

„Modrotisk je technika potiskování látky neboli plátna pomocí ručně vyřezaných forem. K tomu se užívá tiskařská rezerva, kterou si vyrábíme sami. Vzor se natiskne na bílé plátno, poté se nechá dvacet čtyři hodin schnout. Jakmile uběhne daná doba, barví se v barvě indigo,“ přiblížil tajemství modrotisku Jiří Danzinger.Podle něj se po obarvení látka vypírá v kyselém roztoku octu, který smyje nanesenou rezervu. Vzor tak zůstane bílý.Je to nejstarší technika potiskování textilu ručními formami.

V Olešnici se tímto uměnín zabývají už čtyři generace a v jejich dílně má modrotisk tradici až do šestnáctého století.„Stará řemesla by měla být zachována ve všech oborech. Ať už jde o keramiku, slámu či textil a různé přírodní materiály. Vždyť by to byla škoda, kdyby toto vše zaniklo,“ míní Danzinger.

Jezdí i na další jarmarky, například předvánoční či na letní, které jsou zaměřeny na lidovou výrobu.Na Valašském mikulášském jarmeku je letos potřetí.„Původně se technika používala na běžný oděv, pak šaty, šátky, kapesníky, přehozy a ubrusy. V současné době tiskneme fěrtochy pro různé folklorní taneční soubory. Většina našich současných výrobků je dekoračního a suvenýrového charakteru,“ uzavřel.

Autor: Lenka Bořutová

5.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení