Více než půl roku připravovala zlínská Vyšší odborná škola ekonomická na své půdě mezinárodní setkání studentů nazvané International Week. Kvůli kolapsu letecké dopravy v Evropě však na akci vysokoškoláci z Belgie, Francie a Finska nedorazili.

„Je nám velmi líto, že tak dlouho připravovaná akce musela být na poslední chvíli odvolána,“ sdělil tajemník bakalářských studijních programů pořádající školy Libor Švardala. Během víkendu prý ale přicházely zprávy od všech zahraničních partnerů, že jsou jejich lety zrušeny a letiště slibují zahájit letový provoz nejdříve v pondělí odpoledne. Ani to navíc nebylo jisté.

„Příroda nám opět ukázala, že ona je ta prvotní, určující, a vše ostatní je druhotné, přizpůsobující,“ poznamenal Švardala. V probíhajícím letním semestru již podle něj nebude školy schopna zrušenou akci znova zorganizovat. „Pokusíme se setkání dojednat na podzim,“ doplnil.

Šestnáct zahraničních studentů, mezi nimiž byli především posluchači mezinárodního obchodu, managementu a komunikace, mělo přivítat také vedení města Zlín. „V doprovodu osmi zlínských vysokoškoláků je měl včera ráno přijmout na radnici náměstek primátorky Hynek Steska,“ upřesnila mluvčí radnice Marie Masaříková.

Kromě toho, že problémy se zrušenými lety znemožnili řadě lidí do Zlína přicestovat, některým způsobily starosti zcela opačné.

Prach na nebi změnil plány na dovolenou

„V pátek jsme měli odlétat na dlouho plánovanou dovolenou do Egypta. Po tříhodinovém pobytu na bratislavském letišti nám ale bylo řečeno, že letadlo nepoletí,“ popsala Marta Černochová ze Zlína. S manželem se obratem informovali u cestovní kanceláře, co dělat.

„Nabídli nám odletět v pondělí. Stejně jako bylo původně v plánu, by to ale bylo jen do pátku, a navíc nebylo jisté, že už se bude létat. Odmítli jsme,“ sdělila žena. Druhou variantou prý bylo vybrat si týdenní pobyt někdy v letních měsících.

„S tím jsme souhlasili a na aktuální týden, na který už máme oba domluvené volno, jsme vyrazili po vlastní ose do Maďarských lázní,“ dodala Marta Černochová.

Podle tiskového mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury měli Černochovi vlastně ještě docela štěstí. Cestovní kanceláře totiž nejsou v takovýchto případech povinny škodu nahrazovat.

„Jedná se o takzvanou vyšší moc, a Evropská legislativa jim nic takového neukládá,“ vysvětlil. Zastavení letecké dopravy podle něj postihlo asi čtyřicet tisíc Čechů. „Nejedná se ale jen o turisty. Uvízli například obchodníci či politici,“ upřesnil.