VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyhláška o automatech je podle ÚOHS diskriminační

ZLÍN - Další konflikt má zlínská radnice s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Zapříčinila ho letošní obecně závazná vyhláška města, která přímo vymezuje místa vyhrazená k provozování hracích automatů konkrétními adresami provozoven.

21.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Podle ÚOHS je takové jednání diskriminační a doporučil Zlínu, aby to napravil. „V minulých dnech jsme prošetřili stížnost týkající se omezování hospodářské soutěže mezi provozovateli výherních hracích přístrojů ve Zlíně. Vzešla právě z řad provozovatelů,“ uvedl ředitel sekce hospodářské soutěže ÚOHS Robert Neruda.

„Určováním jednotlivých míst k provozování přístrojů dochází ke střetu obecně závazné vyhlášky města s principy, které chrání zákon o ochraně hospodářské soutěže. Zvolený systém zvýhodňuje subjekty, jež na vyhláškou stanovených adresách již výherní automaty provozují, a naopak diskriminuje potenciální konkurenty, kteří by na trh hodlali vstoupit,“ vysvětlil.

Z hlediska zachování zdravého soutěžního prostředí ÚOHS Zlínu doporučil, aby zvolil úpravu míst vyhrazených k provozování výherních hracích přístrojů prostřednictvím obecnějších kritérií, například vymezením ulic či jejich částí.

Primátorka Zlína Irena Ondrová by se tomu nebránila. „Ráda vyjdu úřadu vstříc tím, že vyhlášku rozšíříme na co největší území města. Je to ale pouze můj názor,“ řekla. Případnou změnu nařízení totiž musí nejprve projednat zastupitelstvo.

Provozovatelé barů a restaurací ve Zlíně by novou vyhlášku uvítali. „Nechápu, proč třeba na Kvítkové ulici šest podniků automaty mít může a dva s nimi těsně sousedící už ne,“ komentoval vyhlášku Adam Stříteský, který vede ve Zlíně dvě restaurace. „Peníze z automatů tvoří zhruba osmdesát procent příjmů. Vyhláška je pro mě likvidační,“ dodal.

Vynucovat si změnu předpisu ÚOHS nemůže. Zákon na ochranu hospodářské soutěže se totiž vztahuje pouze na podnikatelské subjekty, nikoli na obce. I proto se ÚOHS obrátil v této věci na ministerstvo vnitra. „Ke sjednání nápravy může využít svých pravomocí daných zákonem o obcích,“ řekl Neruda. Existuje prý totiž reálná možnost, že míst s podobně omezující právní úpravou v Česku existuje víc.

Nejde o první spor mezi Zlínem a ÚOHS. V dubnu letošního roku si Zlín vysloužil v oblasti veřejných zakázek rekordní třímilionovou pokutu za netransparentní průběh třinácti jednání. Byla to v pořadí už osmnáctá sankce.

Zlín a automaty


V polovině června bylo v krajském městě 574 výherních hracích přístrojů. Z jejich provozu má radnice zisk asi 25 milionů korun ročně. Letos v září se magistrát rozhodl počet automatů o polovinu redukovat a omezit tak jejich negativní dopady na život ve městě. Vznikl tak seznam podniků, které mohou automaty provozovat. Zmizet měly přístroje v blízkosti škol, mateřinek nebo zdravotnických a sociálních zařízení. Proti vyhlášce se však záhy ohradily desítky majitelů barů a restaurací ve Zlíně. Bez výnosů z automatů by totiž mnozí museli své podniky zavřít. Vyhláška je účinná od 22. září. Povolení, která byla vydána před tímto datem, jsou platná většinou ještě do konce roku.
21.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení