VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výročí založení sportovních tříd přijede oslavit i Dana Zátopková

Zlín - Jana Komrsková, Tomáš Dvořák, Tomáš Kapusta, Jaroslav Otevřel, Petr Čajánek, Roman Čechmánek, Roman Hamrlík, Martin Harmlík či třeba Petr Leška. Nejen ti, ale celá řada dalších nositelů zvučných sportovních jmen mají jedno společné: jsou to absolventi a bývalí žáci zlínské Základní školy Emila Zátopka.

25.6.2014
SDÍLEJ:

Dana Zátopková Foto: archiv rodiny

A ta má právě velký důvod k oslavě, slaví totiž letos padesáté výročí založení sportovních tříd. To si velkolepě připomene už tento čtvrtek od sedmnácti hodin Slavnostní akademií konanou ve velkém sále Kongresového centra. Akce se zúčastní jak celá řada absolventů zvučných jmen, tak i bývalí kantoři či nynější absolventi devátých tříd. „Mám obrovskou radost z toho, že se podařilo zajistit také Danu Zátopkovou, bývalou českou atletku, olympijskou vítězku, která byla manželkou jednoho z nejslavnějších sportovců Emila Zátopka. Měla by také přijet," vyzdvihl ředitel Základní školy Emila Zátopka Lubomír Vývoda.

Ve funkci šéfa zařízení je už osm let. „Ač jsem sám netělocvikář, řídím sportovní školu. Myslím si ale, že to vůbec nehraje roli. Se sportem nemám žádný problém," zasmál se Lubomír Vývoda.

Sportovní třídy plavání byly na tehdejší 1. základní devítileté škole založeny ve školním roce 1963/1964.

Patřily v historii padesátých let k nejlepším třídám ve sportu i ve školní výuce.

Sportovní třídy atletiky vznikly v roce 1969 a velkou zásluhu na jejich vzniku měl Radomír Skoumal, který se stal jejich vedoucím trenérem. „Činnost sportovních tříd byla sledována a pravidelně hodnocena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, ale také Svazem atletiky. K tomu sloužily i celorepublikové akce, jako například Pohár rozhlasu či Mezinárodní atletický čtyřboj," řekl včera na tiskové konferenci novinářům František Hnízdil, ředitel školy v letech 1978 až 2006. Mezi nejúspěšnější absolventy, kteří školou prošli a díky svým úspěchům se proslavili, patří například Jana Komrsková, Lucie Dorazilová (rozená Komrsková), Tomáš Dvořák nebo také Nikola Tomečková-Brejchová.

Nejmladší sportovní třídy jsou ty zaměřené na lední hokej. Jejich historie se ve škole začala psát v roce 1974. Ve Zlíně tak vychovali olympijské vítěze, mistry světa, reprezentanty České republiky nebo české šampioniky. Nejúspěšnějšími absolventy hokejisty jsou Antonín Stavjaňa, Tomáš Kapusta, Jaroslav Otevřel, Miroslav Okál, Martin Harmlík, Roman Čechmánek, Roman Harmlík, Petr Čajánek či Petr Leška.

Základní škola Emila Zátopky je jedinou školou ve Zlínském kraji, která nabízí rozšířenou výuku tělesné výchovy ve třídách se zaměřením na plavání, lední hokej a atletiku (od 4. ročníku). Souběžně se sportovními třídami existuje vždy jedna bez sportovního zaměření.

„Léta jsem organizovala lyžařské kurzy pro sedmáky, protože s nimi vždycky býval problém. Jsou to živí kluci, ale musím říct, že na horách byli úžasní. Bylo vidět, že sport z nich vychoval tým," zavzpomínala Věra Zelinková, která ve škole působila jako tělocvikářka ve sportovních třídách plavání a pomáhala trenérům.

Žáci v rámci sportovních aktivit využívají dvě školní tělocvičny, tréninky absolvují za asistence trenérů na plaveckém bazéně, Zimním stadionu Luďka Čajky a atletickém Stadionu mládeže.

Kupříkladu na oba hokejisty Harmlíkovy, kteří prošli také školou, vzpomíná někdejší ředitel školy František Hnízdil s úsměvem. „Byl tu jejich táta a říkal mi: „Jakmile něco bude, vezměte ho do kabinetu a tam mu jednu vrazte." Nebylo to ale potřeba," zasmál se František Hnízdil.

Autor: Jarmila Kuncová

25.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení