VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vytopené obce mají slíbena opatření proti povodním

KROMĚŘÍŽSKO - Vybudování poldrů, vyčištění koryta či kontrola osevních plánů. To jsou výsledky středečního jednání představitelů obcí nedávno postižených záplavami se zástupci státní správy, se zemědělci, hospodářskými organizacemi a správci toků.

24.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Podle starosty Kroměříže Miloše Malého, který celé setkání inicioval, bylo stanoveno několik postupů pro eliminaci dalších záplav. „Nejsme schopni odstranit toto nebezpečí stoprocentně, ale je možné zmírnit je o třicet až čtyřicet procent. Navíc je to práce na dlouhou dobu,“ upozornil Malý.

Jedním z výsledků setkání je pak například rozdělení do několika pracovních skupin, z nichž každá bude ve svém obvodu jednat se správci povodí. „Problematiku bude třeba zapracovat také do pozemkových úprav,“ podotkl Malý s tím, že hodlají například nalézt vhodné místo pro výstavbu malého poldru nad obcí Zlobice. „Následně pak bude naším úkolem sehnat alespoň padesátku podpisů na pozemkové úpravy v Bojanovicích,“ vysvětlil Malý.

Už nyní je jasné, že do dvou měsíců zpracují vlastníci toků, kterými jsou Lesy České republiky, projekt na úpravu koryta Věžeckého potoka. „Pak dojde k jeho opravě, která bude hotova přibližně do konce roku,“ nastínil starosta Malý.

Starostka vodou zasažených Zlobic a jejich místní části Bojanovice Romana Kozáková by však uvítala, pokud by Lesy ČR potok vedoucí z Věžek do Zlobic především vyčistily. „Bylo mi řečeno, že jim to mohu dokonce nařídit. Myslím si ale, že tu situaci vidí sami. Bylo by dobré, kdyby alespoň z koryta vysekali stromy, odstranili kameny a prohloubili jej,“ povzdechla si Kozáková.

Podle kroměřížského starosty Malého vyrazí do terénu také pracovní skupiny, jež budou s uživateli a vlastníky pozemků procházet osevní plány. „Je třeba vytvořit takovou drsnost krajiny, aby došlo ke zpomalení vody při jejím stoku a rozmělnění povodňové vlny do většího časového úseku,“ vysvětlil Malý.
Zemědělci se však brání tomu, že by v krajině vysazovali nevhodné plodiny. „Pravidelně je střídáme, takže nejsme určitě původci toho, co se v těchto obcích stalo. Takzvané širokořádkové plodiny, jako je například kukuřice, navíc do svažitých oblastí nevysazujeme,“ dodal předseda Agrodružstva Postoupky Jan Hašek.

24.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení