VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzácné orchideje jsou v bezpečí. Díky ochráncům

Valašské Klobouky – Horská louka uprostřed lesů a na ní desítky orchidejí i dalších zajímavých květin. Tento obrázek můžete spatřit v Bílých Karpatech. Díky aktivitě místních ochránců přírody a sbírce Místo pro přírodu i v budoucnosti. Právě byla vykoupena čtyřiadvacátá lokalita, která bude uchráněna před vlivem člověka.

13.11.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Radim Havlík

„Ta louka se jmenuje Dobšena a leží v severní části Bílých Karpat, uprostřed lesů na jihozápadním svahu hory Královec, známé díky rozhledně a stejnojmenné naučné stezce," popsal Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody. Na ploše 1,5 hektaru je evidováno na 360 druhů rostlin, mimo jiné 8 druhů orchidejí včetně silně ohrožených kruštíků bahenních, vstavačů mužských a hlavinek horských. Nalézt lze také krásnou lilii zlatohlavou či z rašelinišť známý suchopýr širolistý. Dobšena je domovem také řady živočichů.

O Dobšenu se místní organizace Českého svazu ochránců přírody z nedalekých Valašských Klobouků začala starat počátkem 80. let.

„Tehdy jí hrozil zánik, neboť o odlehlé místo v horách řadu let nikdo nepečoval a ono postupně zarůstalo křovinami a náletem smrku," dodal Jan Moravec. Od té doby se zde každoročně sjíždějí začátkem léta desítky dobrovolníků z celé země, aby vzali do rukou kosy a hrábě. Právě díky obhospodařování bez mechanizace dnes patří Dobšena mezi nejzachovalejší ativnější zbytky bělokarpatských luk na jižním Valašsku.

„V posledních letech se však i v tomto kraji začínají rozmáhat spekulace s pozemky. Navzdory tomu, že Dobšena je zařazena mezi přírodní památky, vlastník s pochybnými úmysly by mohl veškerou dosavadní práci přivést vniveč," vyjádřil obavy ochránce přírody Moravec.

Proto se Český svaz ochránců přírody rozhodl Dobšenu vykoupit. Umožnila mu to veřejná sbírka Místo pro přírodu.

Již před několika lety zakoupil Český svaz ochránců přírody z odkazu místní příznivkyně navazující les zvaný Stráž, který je postupně proměňován ze smrkové monokultury na přírodě blízký les.

„Dobšena tvoří spolu se Stráží unikátní soubor typické krajiny jižního Valašska v péči Českého svazu ochránců přírody," podotýká Miroslav Janík, předseda místní organizace Českého svazu ochránců přírody Kosenka.

Jak vypadá taková krajina, kde po staletí hospodaří člověk ruku v ruce s přírodou, se můžete přesvědčit sami. Naučná stezka Královec prochází přímo Stráží a na nedalekou Dobšenu vás informační tabule spolehlivě navede.⋌(hed)

Autor: Redakce

13.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení