VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzdělávací kurzy učí masérství nebo techniku

Zlínský kraj – Doplnit si vzdělání nebo si rozšířit informace ve svém oboru? To vše bude možné zdarma díky vlně programů celoživotního vzdělávání ministerstva školství mládeže a tělovýchovy s názvem UNIV 2 KRAJE, který organizuje Národní ústav odborného vzdělávání (NÚOV) Praha.

20.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Libor Plíhal

Cílem projektu je postupná přeměna škol na centra celoživotního vzdělávání. Ta poté budou nabízet ekonomicky aktivní veřejnosti kurzy, díky jejichž absolvování mohou zájemci získat na trhu práce konkurenční výhodu. Ve Zlínském kraji se do tohoto projektu zapojilo pětadvacet středních škol. Kurzy se naostro rozjedou v roce 2012 a 2013.

„Týká se to pouze ekonomicky aktivní veřejnosti, to znamená lidí ve věku 18 až 64 let,“ řekl krajský metodik projektu UNIV 2 KRAJE Pavel Vrba. Doplnil, že celá záležitost je kompletně financovaná ze sociálního fondu Evropské unie.

Podle hlavní manažerky UNIV 2 KRAJE z NÚOV Praha Jany Bydžovské budou do června 2010 zpracovány první verze programů, které se ještě zkorigují a nechají zhodnotit partnery škol, jako jsou firmy a úřady práce. Poté budou dopracovány konečné verze. „Vše se rozjede pro veřejnost až kolem roku 2013,“ podotkl Vrba.

Školy, které se do projektu zapojují, jej vítají. Některé už totiž mají s podobnými programy bohaté zkušenosti. „Už jsme vytvořili řadu vzdělávacích kurzů, takže jsme se rozhodli zapojit se i do tohoto projektu,“ poznamenala zástupkyně ředitelky Střední zdravotnické školy v Kroměříži Zdeňka Kuciánová. Doplnila, že předchozí absolventi získali po dokončení dřívějších kurzů úspěšně práci.

Pro zainteresované školy má však tento projekt i jiný přínos než zvýšit konkurenceschopnost lidí. Střední školy totiž dostávají peníze podle počtu žáků, kteří je navštěvují. „Výhoda vyplývá už z podstaty. Cílem je přebudovat tato zařízení na centra celoživotního vzdělávání. Jestli v budoucnu klesne počet žáků, jakože tomu zatím vše nasvědčuje, můžeme je doplnit těmi dospělými,“ vysvětlovala zástupkyně ředitele Střední průmyslové a hotelové školy v Uherském Hradišti Kateřina Manová.

Ta plánuje veřejnost vzdělávat v odvětví cukrářství. „Je pro nás výhodné se v tom angažovat. Jinak by se taky mohlo stát, že naši učitelé tu nebudou mít co na práci,“ doplnila ji zástupkyně ředitele pro praktické vyučování Helena Mičkalová ze Střední odborné školy Josefa Sousedíka ve Vsetíně. Ta se zapojuje s programem Bonton, společenské chování, etiketa. „Bude se to týkat zejména moderního restauratérství,“ poznamenala Mičkalová.

INFOGRAFIKA:

INFOGRAFIKA

Ze zlínských škol se do projektu UNIV 2 KRAJE zapojila například Střední průmyslová škola Otrokovice s nabídkou Desatero technika, Střední škola oděvní a služeb Vizovice s kurzem Pravidla osobního a písemného jednání. Střední odborná škola Luhačovice zase nabídne kurz Sádrování a jeho možnosti při tvorbě keramiky. „My chceme navázat na obor keramik, který se u nás vyučuje, a dovzdělávat naše absolventy,“ řekl zástupce ředitele pro výchovu mimo vyučování Radomír Divila ze Střední odborné školy v Otrokovicích.

O připravované programy projevují zájem i úřady práce. „Jsme rádi za každý projekt, který zvyšuje vzdělanost lidí a je koncipován s ohledem na aktuální situaci na trhu práce,“ řekla mluvčí Úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšová. Proškolení lidé mohou díky tomu snadněji nalézt práci. „Snažíme se samozřejmě vymýšlet takové programy, které mají nějaký smysl a jsou uplatnitelné,“ uzavřela Zdeňka Kuciánová.

Veronika Vágnerová

Rozšířili byste si rádi znalosti o vašem oboru?
Hlasujte v naší anketě >>>
20.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

Výstava nejen hraček v Hulíně - v budově staré školy, kde je nyní také knihovna.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Při třídění odpadu buďte pečliví, nabádá obec

ANKETA/ - „Třídění bioodpadu obyvatelé Tečovic vzali za své. Systém funguje. Máme z toho radost,“ říká místostarosta Tečovic Pavel Rapant. Ročně se v obci zpracuje kolem 300 tun bioodpadu. O toto množství se snižuje celková hmotnost ostatních komunálních odpadů v popelnicích, a tedy i náklady za jejich odvoz a ukládání na zlínské skládce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení