VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za zrušením koncertu stojí také faráři. Klobouky plní internet

Valašské Klobouky – Křesťané z Klobouk vyhnali satana. I tak by se dala označit kauza, kterou v těchto dnech žije osmitisícové městečko na jižním Valašsku. Vedení tamní radnice zrušilo sobotní koncert metalových kapel Törr a Root. Místnímu faráři, kaplanovi a možná skupince věřících vadilo, že se svými písněmi hlásí k satanismu. Legendární skupiny se s něčím takovým nesetkaly od roku 1989. Na internetu se zvedla velká vlna nevole.

17.11.2016 1 AKTUALIZOVÁNO 18.11.2016
SDÍLEJ:

Metalová skupina Root Foto: Archiv kapely a Metal-forum.net

„Stydím se za některé obyvatele svého města. Kvůli nim máme z ostudy kabát," komentuje na sociální síti Facebook Jana Kačorová.

„Prý muslimové :) Svobodu nám vezmou naši mírumilovní a tolerantní křesťané," přidává svůj názor Sváťa Pulec.

Jirka Sucháčkuj se ptá, jestli úřad zruší dechovku, pokud si přijde stěžovat 300 lidí.

A komentářů přibývá. Někteří místní poukazují na to, že malá skupinka lidí ovlivňuje dění v jejich městě a většiny se nikdo neptal. „Proč si myslíte, že by farář měl zasahovat do dění v našem městě? Máme svobodu vyznání i právo rozhodovat sami za sebe. Koncerty zakazovali komunisti a teď to bude někdo jiný? Ne, nesouhlasím," komentuje další z obyvatel Klobouk na Facebooku.

KAPLAN: JE MI Z HUDBY TAKOVÝCH SKUPIN ŠPATNĚ

Místní kaplan František Ponížil připouští, že sám ke zrušení koncertu přispěl. „O plánovaném koncertu jsme mluvili na faře s farářem Karlem Janíčkem. On se pak šel slušně zeptat vedení kulturního domu na zmíněné kapely," popsal kaplan. Sám si na internetu poslechl píseň Píseň pro satana od skupiny Root, což je zhudebněná báseň Květy zla od prokletého básníka Charlese Baudleira. „Byl jsem znechucen. Je mi z hudby takových skupin špatně," přiznal. A je přesvědčený, že taková hudba nemá ve veřejném kulturním domě co dělat. „Hluk by se určitě šířil i za zavřené dveře na náměstí a je, si myslím, nevhodné," dodal.

Farář Karel Janíček dění v Kloboukách nekomentoval, je podle kaplana na zahraniční cestě.

KATOLICKÁ VEŘEJNOST SE OHRADILA PROTI POŘÁDÁNÍ PRODUKCE

Kritiku a vulgarity ovšem odnáší starostka města Eliška Olšáková. Právě ona totiž na popud stěžovatelů koncert v kulturním domě „nedoporučila". „Určitě za tímto krokem není výraz nedemokracie či jiné cenzury, jak se poukazuje na sociálních sítích a v médiích, ale respekt k velké komunitě lidí, která zde žije, pracuje a podílí se na životě ve městě," sdělila starostka Olšáková.

Považuje za legitimní, že se katolická veřejnost vyjádřila k projevu kapely Root, v jejíchž textech se šíří násilí, strach a nenávist, která se veřejně k satanismu hlásí, jejíž koncert je provázen rituály černé mše a ohradila se proti pořádání produkce ve veřejném kulturním domě.

V oficiálním prohlášení se město odvolává na četné žádosti a apely svých obyvatel pro zrušení koncertu. Jak velká skupina skupina stěžovatelů byla, ale starostka neřekla. Navíc stále dodává, že vlastně nic nezakázala, ale pouze požadovala po správci kulturního domu, aby koncert přesunul na jiné místo.

KONCERT SE NEPODAŘILO PŘESUNOUT NA JINÉ MÍSTO

To se šéfovi pořádající agentury Ivo Haragovi během čtrnácti dní sehnat nepodařilo. Ke kauze se moc vyjadřovat nechce. Odvolání koncertu je podle něj výsledkem vzájemné dohody. Ve Valašských Kloboukách pořádá jeho agentura Old-Hary Agency koncerty již mnoho let. Doposud bez problémů.

„V Kloboukách je 80 % křesťanů, vnímali to jako střet zájmů," snaží se nečeřit vodu. „Sál má kapacitu více než 700 lidí, předpokládáme, že na koncert by přišly tři čtyři stovky lidí," sdělil Deníku. Dodal, že kapela Törr hrála v Kloboukách letos na jaře a vše proběhlo bez potíží. Místním ale tentokrát vadila zejména Root.

Ve Valašských Kloboukách chtěli Törr pokřtít nové CD. „Budeme hledat za tento zrušený koncert v příštím roce náhradu v jiném okolním městě," uvedl za kapelu Radek Sladký.

Kapelu Root se nepodařilo zkontaktovat, na e-mail ani sms nikdo z nich nereagoval. Obě kapely však na svých stránkách zveřejnily prohlášení, že jejich koncert byl zrušen pod nátlakem vedení města.

Ohlasy, které vás mohou zajímatZdá se, že na valašskokloboucké radnici zbytečně panikaří. Satan dnes spíše řádí v korporátní sféře, finančnictví a vysoké politice. Tímto zákazem se v podstatě Klobouky staly součástí marketingu kapel, které dnes satanismus aktivně nepraktikují a které z logiky věci tuto tzv. kauzu využijí k další propagaci. Satanismus je jako termín něco tak širokého a složitě uchopitelného, že nelez přesně určit, o co v tomto případě konkrétně jde. Pro praktikující satanisty bude tato příhoda spíše úsměvná. Radnice se nyní zbytečně stane terčem posměchu. Možná, že pro mnohé je filozofie takových kapel strašidelná, ale není důvod je zakazovat. (Karel Balčirák, šéfredaktor renomovaného rockového magazínu Spark)

Znám ty kluky osobně, hrají už dlouhá léta, určitě nepotřebují někoho provokovat. Chtěli si užít koncert se svými fanoušky, to přece nemůže nikomu vadit. Přijde mi to velmi vtipné, že se v dnešní době takto něco zakazuje. Sám jsem přesvědčený, že koncert v uzavřeném sále, na který přijdou jen fandové daného žánru, nemůže nikomu uškodit. Řekl bych, že se dějí mnohem horší věci, tedy bych se tímto vůbec nezabýval. (Honza Toužimský, zpěvák kapely Arakain, muzikálový zpěvák)

Žádný zákaz nic nevyřeší, ať už se jedná o rasistické, blackmetalové nebo jiné kapely. Osobně se s těmito muzikanty znám, jsou to fajn kluci, zakázat jim koncert mi přijde až šílené. Zakazování koncertů mi přijde skutečně hloupé. Vedení měst by mělo mít nadhled, dokázat se na věci dívat objektivně a zvážit, jestli jsou stížnosti jednotlivců důvodné. Takto došlo k absolutnímu pošlapání svobody. Komu se to nelíbí, nemusí na takové koncerty chodit. (Pepa Michálek, televize Rebel TV a člen kapely Forest Jump)

Považujeme za naprosto nepřípustné, aby si v 21. století jakákoli veřejná instituce uzurpovala právo omezovat svobodu projevu umělcům či komukoli jinému, jen z důvodu iracionální nenávisti svých čelních představitelů či některých občanů. Pokud by jednotlivec či jejich skupina žádal zrušení takového koncertu z důvodu „šíření křesťanství", a bylo by mu vyhověno, nejspíš by nebylo pochyb, že se jedná o zásah do ústavních svobod těchto umělců. Stejně tak bylo nyní zasaženo do ústavních svobod členů kapel Törr a Root. Navíc si však, tolerováním jiné náboženské akce, obec přivlastnila právo dělat arbitra, který na základě emocí občanů dělí rovnocenná náboženství na legitimní a nelegitimní. To si, je-li veřejnou institucí sekulárního státu, nesmí dovolit. (Ateisté České republiky)

Chápu rozhořčení fanoušků obou skupin, ale musím zdůraznit, že město Valašské Klobouky, tedy rada ani zastupitelstvo, nevydalo žádné usnesení o zákazu konání koncertu dne 19.11.2016.
Jak vyplývá z vyjádření organizátora, snažili jsme se prostřednictvím provozovatele městského zařízení jednat o změně prostor pro jeho konání. Osobně jsem s panem Haragou nejednala, také nevím o tom, že by bylo panu Haragovi vyhrožováno. S agenturou je několikaletá velmi dobrá spolupráce. Považuji za legitimní, že se katolická veřejnost vyjádřila k projevu kapely Root, v jejíchž textech se šíří násilí, strach a nenávist, která se veřejně k satanismu hlásí, jejichž koncert je provázen rituály černé mše a ohradila se proti pořádání produkce ve veřejném kulturním domě. Bohužel každé rozhodnutí je jednou stranou vnímáno pozitivně a druhou velmi opovržlivě, to je realita. (Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky)

Autor: Marcela Kaniová

Autor: Redakce

17.11.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zlín díky triumfu v Mol cupu a vítězství Manchesteru United si na podzim zahraje skupinu Evropské ligy.
82

Fotbalový Zlín je v základní skupině EL a má pohádkový jackpot!

Fotbal FC  FASTAV Zlín - FC Viktoria Plzeň. Zlínský záložník Diego Živulič (ve žlutém).

Překvapení: Záložník Živulič míří do Plzně

AKTUALIZUJEME

Kroměříž hostí republikové finále škol v minifotbalu, nechybí domácí týmy

Celorepublikové finále v minikopané sportovní ligy základních škol O pohár ministryně školství hostí od pátku areál Hanácké Slavie Kroměříž. Mediálním partnerem celé akce je regionální Deník a účastní se jí nejlepší školní týmy v zemi, které prošly okresními, krajskými a mezikrajskými kvalifikacemi.

OBRAZEM: Fotbalové fotoúlovky čtenářů Deníku. Podívejte se

V souvislosti s velkolepým úspěchem zlínského fotbalu jsme vyzvali čtenáře Zlínského deníku, aby se pochlubili svými fotografickými úlovky. Nyní se můžete podívat na fotografie, které jste nám zaslali. 

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

O nemoci očí s doktorkou Dospělovou ON-LINE

ON-LINE ROZHOVOR / Jak poznat, že nemáte oči v pořádku? Proč se už dnes nemusí do očí řezat skalpelem? Jak se vlastně léčí šedý zákal? A vadí časté sledování televize či sezení u televize?

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies