VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Záchrana čápů byla úspěšná

Kostelany nad Moravou, Buchlovice /FOTOGALERIE/ - Do buchlovické stanice pro handicapované živočichy přibyla tři čapí mláďata zKostelan. Malí opeřenci byli vyhladovělí, protože čapí rodina od minulého čtvrtka postrádá samečka, živitele rodiny. Včasným zásah ochranářů jim tak vpodstatě zachránilživot.

24.6.2009 2
SDÍLEJ:

Třem mláďatům hrozilo uhynutí, z Kostelan byla proto přemístěna do buchlovické záchranné stanice.Foto: DENÍK/Jitka Cilečková

Osamělá samice totiž neměla šanci se sama o mláďata postarat. Vedle jejich ochrany totiž zároveň nemohla zabezpečit potravu, což je samečkův úkol.

„Ozvala se paní, která bydlí v blízkosti hnízda. Měla od čtvrtka podezření, že sameček uhynul, samice brání mláďata a nezvládne je uživit,“ říká Jarmila Bilíková, tajemnice obecního úřadu v Kostelanech nad Moravou.

Ihned proto zalarmovala Květoslava Fryštáka z odboru životního prostředí uherskohradišťského městského úřadu, který začal okamžitě jednat. „Musel jsem sehnat plošinu, abychom se měli k ptáčatům, která hnízdila na sloupu elektrického napětí, jak dostat. Pak jsem musel domluvit i záchrannou stanici z Buchlovic, abychom měli čápi kam umístit,“ popisuje Fryšták.

Nejtěžší ale bylo zajistit vypnutí elektrického proudu. „Dlouho mi trvalo, než jsem zjistil, kdo by jej mohl vypnout,“ dodává Fryšták. Nakonec se mu to povedlo a obyvatelé Kostelan se museli na půl hodiny obejít bez elektřiny.

V jednu hodinu přijel na místo vůz elektrárenské firmy a proud vypnul. Karel Tomešek z buchlovické záchranné stanice a pracovník firmy Hrates, který obsluhoval plošinu, se nechali vyvést až k čapímu hnízdu. Nejprve museli odehnat samici a poté z hnízda přendali ptáčata na plošinu. Dvě pokládají do koše a s třetím v náručí sjíždějí zpátky k zemi. Tam se k mláďatům, která se vyděšeně tisknou k sobě, seběhnou všichni kolemjdoucí.

„Budou potřebovat ještě skoro dva měsíce, než se naučí létat a budou schopná se o sebe postarat,“ prohlásil Květoslav Fryšták při pohledu na malé čápy. Místní děti si je hladí, zbytek už tak odvážný není.

Karel Tomešek je vzápětí přenáší do kufru svého vozu, mláďata čeká jejich první jízda autem. Mláďata vypadají jako sochy, strachy nehýbou ani očima. „Jsou vyděšení,“ komentuje Tomešek, který je následně převáží do Buchlovic, kde už na ně čeká nové hnízdo, které se na několik následujících týdnů stane jejich domovem. „Časem budou chodit a zkoušet sedávat na střeše a voliérách. Pak začnou kroužit nad stanicí a zase se vracet, ale nakonec odletí úplně,“ vysvětluje Tomešek, který se s podobným případem nesetkává poprvé.

Dvě podobné situace už ve Zlínském kraji řešil. „Je to moje třetí záchrana. Poprvé to bylo v Napajedlech před pěti lety, pak ve Fryštáku na Valašsku. Zatím se mi podařilo zachránit všechna mláďata, kterým zahynul jeden z rodičů,“ zaklepává na blízké dveře Tomešek.

Co se samečkovi přesně stalo, nikdo neví. Je ale jisté, že uhynul. Fryšták si myslí, že ho buď zasáhl elektrický proud, nebo ho někdo střelil. Nechce ale spekulovat.

Matka, která se po chvíli vrací do nyní prázdného hnízda, bude podle Fryštáka svá mláďata pár dnů hledat, pak si ale najde nového partnera. „U čápů je sameček ten, kdo vymezuje teritorium, takže až si samička najde jiného, už se sem nevrátí,“ poznamenává Fryšták. Je ale možné, že se čápi do Kostelan zase vrátí a časem se zde uhnízdí jiný pár.

Autor: Michal Sladký

24.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení