VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájem o zlato trvá. Je za tím hospodářská krize

Region – Ještě před třemi lety pojem investiční zlato něco říkal jen málokomu. Kdo ale tenkrát byť jen tušil, že přijde nějaká ekonomická krize, která smete z povrchu zemského vyhlášené bankovní domy a světové hospodářství se otřese v základech.

24.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Profimedia

A s krizí dorazila i nejistota. Ta podle odborníků přiměla velké investory, ale i drobné střadatele začít uvažovat jinak.

„Je historicky doloženým pravidlem, že v dobách různých krizí se lidé začínají obracet ke skutečným hodnotám. V tomto případě ke zlatu, stříbru nebo i diamantům. Když srovnáme prodej zlata před krizí a rok po jejím vypuknutí, dostaneme se k pětinásobnému nárůstu,“ uvedl na příkladu Jaroslav Tomanec ze společnosti Zlaté mince – Numismatika, která na českém zlatém trhu působí už devět let.

Zlato už více než dva roky s menšími či většími výkyvy stoupá na ceně, a potvrzují se tak prognózy, jež byly ještě před několika měsíci označovány za šílené.

„Pokud vezmeme v úvahu nejvyšší numerickou hodnotu za několik posledních týdnů, v září se cena blížila hodnotě 1400 dolarů za unci, tak můžeme říct, že zlato nikdy opravdu nebylo dražší. Když ale zohledníme inflaci, zjistíme, že se o žádné rekordy nejedná. V roce 1980, kdy zlato prudce zdražilo, by po přepočtu na dnešní kritéria stálo více než dva tisíce dolarů za jednu unci, takže prostor pro jeho růst v budoucnu jistě je. To samozřejmě neznamená, že krátkodobě nemůže zlato na ceně klesnout,“ uvažuje Tomanec.

Nákup investičního zlata, jež je osvobozeno od daně z přidané hodnoty, je dnes jednoduchý. Stačí navštívit některou ze specializovaných prodejen nebo nakupovat přímo z domu přes internet.

Zlatá horečka, která od začátku krize postupně zachvátila celý svět, stále nekončí. Co způsobilo, že ceny zlata vystoupaly do tak závratných výšek?
Příčin je několik, nicméně všechny jsou více či méně provázané. Tím hlavním důvodem jsou obavy z dalšího ekonomického vývoje a nedůvěra v tištěné peníze. Velcí investoři, kteří nejvíce ovlivňují vývoj na trhu, se začali obracet k jistotě, kterou představuje právě zlato. Poptávka po něm se prudce zvýšila a s poptávkou samozřejmě roste cena. Prvkem, který ovlivňuje cenu zlata u nás, je také kurz koruny vůči dolaru.

Ve Spojených státech se špatnou ekonomickou situaci snaží řešit intervencí milionů nových bankovek na trh. Nahrává to zájmu o zlato?
Ano, systém, kdy se do oběhu dostává stále více a více peněz, přináší logicky jejich znehodnocování. To se ostatně děje neustále. Není žádným tajemstvím, že dolar ztratil za posledních sto let 96 procent své hodnoty. Dnešní peníze totiž nejsou kryté ničím uchopitelným, ale pouze jen důvěrou v ně samé. Naproti tomu zlato je jakási stálice, která si drží svoji průměrnou kupní sílu po staletí. Poptávka po něm je opravdu velká, ve Spojených státech se dokonce začínají prosazovat automaty na investiční zlato. Jako univerzální platidlo je uznávané na celém světě. Také zlato samozřejmě podléhá krátkodobým výkyvům v ceně, které mají řadu příčin, nicméně riziko pro držitele zlata je vždycky nesrovnatelně menší než u akcií.

Jak se investiční zlato odlišuje od jiných druhů zlata?
Investiční zlato je definováno zákonem, musí tedy splňovat předem dané parametry. Rozumí se jím zlato ve formě uzančních slitků o minimální čistotě 995 tisícin. U mincí je minimální čistota 900 tisícin.Na rozdíl od jiných druhů zlata, například v podobě šperků, je investiční zlato atraktivní tím, že je osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Toto pravidlo platí na území celé Evropské unie.

Má pro běžné lidi, kteří nemají nadprůměrné příjmy, vůbec smysl o nákupu zlata přemýšlet?
Předně je třeba si uvědomit, k čemu je zlato dobré. Jeho vynikající vlastností je schopnost uchovat hodnotu již shromážděných peněz. Takže zlato slouží jako pojistka vůči inflaci, znehodnocování měny. To, že si za stokorunu každý rok koupíme méně zboží, je fakt, který těžko někdo změní. Spousta lidí má naspořené peníze a ne všichni je chtějí v krátké době utratit. Pro ty, kteří se dívají do budoucna a obávají se zhoršení ekonomické situace, jež povede k další inflaci, je zlato výborná varianta. V každém případě lidem doporučujeme, aby se vzdělávali, zajímali se o možnosti různých investic a sami pak zvážili, co je pro ně nejvýhodnější. Dnes jsou informace díky internetu dobře dostupné, takže se do problematiky dá snadno proniknout.

Jak se vyhnout padělanému zboží?
Pokud nakupujete u zavedených prodejců, kteří odebírají certifikované zlato přímo od světových výrobců, nejsou obavy na místě.Opravdu zbystřit je třeba u různých podezřele nízkých nabídek z těžko ověřitelných zdrojů. Může se jednat o falzifikáty, kradené zboží nebo zlato nemající uváděnou ryzost. Trh se zlatem je velmi transparentní a ceny se odvíjejí od údajů, které dvakrát denně vyhlašuje londýnská burza, takže jsou velmi podobné na celém světě.Máme zkušenost, že před prvním nákupem nás mnoho lidí nejprve osobně navštíví. Ti, kteří se v problematice příliš neorientují, si třeba nechají udělat i výklad od našich odborníků a pak už s klidným vědomím průběžně nakupují pomocí internetu. Takový postup můžeme jen doporučit. Takže osobní návštěva a reference napovědí nejvíc.

Existuje levnější alternativa ke zlatu?
V dlouhodobém výhledu se zajímavě rýsuje také investiční stříbro, které je dobře dostupné i pro lidi s nižšími příjmy. Alespoň zatím, jeho cena totiž se stoupající poptávkou ve světě začíná také růst. Stříbro ale na rozdíl od investičního zlata není osvobozeno od daně z přidané hodnoty.

24.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Povodeň v červenci 1997 v Kostelanech nad Moravou.
67

Jídlo dováželi na loďkách či člunech

Vinařská oblast slovácké podoblasti. Tímto označením se zřejmě už za pár týdnů bude pyšnit obec Velký Ořechov. Zasloužil se o to tamní obyvatel Petr Stavěla, který tam vysadil vinohrad a vyrábí své vlastní víno.

Velký Ořechov se stane nově vinařskou oblastí

Chceme čtvrtfinále, vyhlásil šéf Aukra, sponzora zlínského hokeje

ROZHOVOR/ - Od generálního manažera hokejového klubu Martina Hostáka dostal jako dárek žlutomodrý dres s novým logem, na zádech se jmenovkou Aukro. Právě spoluzakladatel obchodního internetového portálu Václav Liška oficiálně představil svou firmu, která nyní minimálně rok bude sponzorovat zlínský hokej.

Hosták: Rozpočet? Už vidím světlo na konci tunelu

ROZHOVOR/ - Působil uvolněně, rozdával úsměvy na všechny strany. I na optimisticky vystupujícím Martinu Hostákovi, generálním manažerovi hokejistů Zlína, byla na dopolední tiskové konferenci při příležitosti představení nového generálního sponzora a názvu klubu Aukro Berani Zlín znát úleva.

Zaparkoval na přímém slunci, uvnitř nechal psa a šel si řešit své záležitosti

Nezodpovědně a krutě, se ve Zlíně u sportovní haly zachoval šestapadesátiletý muž, majitel psa. Ve středu odpoledne jej nechal zamčeného v autě, které zaparkoval na přímém slunci a šel si po svých.

Mastruboval u cyklostezky. Nepřestal ani na výzvu strážníků

Pohled na dospělého muže, který se uložil do porostu poblíž frekventované cyklostezky ve Zlíně a zde vesele masturboval, se naskytl poněkud zaskočenému cyklistovi uplynulou sobotu dopoledne. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení