Doslova líhněmi komárů jsou laguny, které se po opadnutí povodňové vody proměnily v blátivá jezírka i vodní nádrže k zalévání zahrádek.

„Jezírka vznikla na zaplavených loukách. Nejhorší je situace na louce směrem k Valašskému Meziříčí,“ potvrdil Josef Zámrský z Lešné.

Za pravdu mu dal i Evžen Kapusta z Mštěnovic. „Na loukách je teď komárů hodně. Máme strach, že jich budeme mít plný dům,“ řekl s obavou Kapusta.

Starosta obce Lešná Jiří Šnajdar již kontaktoval hygieniky. „Museli jsme reagovat na žádosti lidí. Voda se drží v údolích a na polích,“ popsal situaci starosta.

Pro obyvatele své obce má v plánu přímou pomoc nákupem repelentů. Plošný postřik je podle jeho slov příliš nákladný.

Počasí posledních dnů prozatím situaci zklidnilo. „Zatím nemáme od lidí signály, že by repelenty chtěli. Pomohlo nám kosení travin, teď vyčkáváme,“ doplnil starosta.

Podle rybáře Slavoje Hašky, který má v pronájmu choryňské rybníky u Lešné jsou ale komáři všude. „Je vlhký rok, nepřičítal bych to jen záplavám,“ domnívá se Haška. Jak dále upozorňuje, největší počet komárů se nachází v bezprostředním okolí řeky Bečvy, kde je spousta stojatých vodních lagun.

Další zaplavené obce a města, jako je například Zubří a Zašová, problém s komáry řešit prozatím nemusejí. „Komárů je hodně, ale voda nám odtekla. Lidé si neztěžují,“ řekla starostka obce Zašová Anna Mikošková. Ani zastupitelé ze Zubří problémy nehlásí. „Potok má hlubší koryto a tak voda odtekla. U nás laguny nejsou,“ potvrdil místostarosta Zubří Vladimír Krupa.

Hygienici se snaží lidi uklidnit. „Valašsko není záplavová oblast. Je to lokální problém. Při letošní průtrži mračen spíš voda odtekla,“ poznamenala zlínská hygienička Renata Skaličková.

K nadměrném výskytu komárů přispívají podle ní jezírka, sudy a jiné vodní nádrže na dešťovou vodu k zalévání zahrádek. „Vzhledem k vyššímu množství srážek, je menší potřeba zalévat, voda z nádrží není čerpána tak často a komáří larvy tak mají vhodné podmínky k ukončení svého vývoje,“ vysvětlila.

Hygienici dále rozptylují obavy lidí ohledně malárie, které komáři roznášejí v jiných částech světa. „ Komáři mohou být přenašeči některých onemocnění jako je například Valtická horečka z oblasti jižní Moravy. Případy výskytu jsou spíš ojedinělé. Obavy jsou spíše z toho, že hmyz lidi obtěžuje,“ dodala hygienička. S tím, že při rozškrábání kousnutí může dojít k zanesení infekce.

Způsobů, jak se útokům obtížného hmyzu bránit je hned několik. „Účinnou ochranou proti zalétání komárů do obydlí, je instalace dostatečných a těsných okenních sítí, používání elektrických odpařovačů insekticidů, repelentů a sprejů proti létajícímu hmyzu,“ vysvětlila.

K plošné aplikaci v obcích je možné použít nízkoobjemové postřiky s obsahem nedráždivých pyrethroidů. Tyto přípravky však mají negativní dopad na zasažený ekosystém.