VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zaplaveným oblastem hrozí komáři

Valašsko - Obyvatelům zaplavených oblastí vregionu nyní hrozí zamoření komáry. Největší nebezpečí přemnožení tohoto hmyzu je momentálně vokolí Lešné uValašského Meziříčí.

22.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Doslova líhněmi komárů jsou laguny, které se po opadnutí povodňové vody proměnily v blátivá jezírka i vodní nádrže k zalévání zahrádek.

„Jezírka vznikla na zaplavených loukách. Nejhorší je situace na louce směrem k Valašskému Meziříčí,“ potvrdil Josef Zámrský z Lešné.

Za pravdu mu dal i Evžen Kapusta z Mštěnovic. „Na loukách je teď komárů hodně. Máme strach, že jich budeme mít plný dům,“ řekl s obavou Kapusta.

Starosta obce Lešná Jiří Šnajdar již kontaktoval hygieniky. „Museli jsme reagovat na žádosti lidí. Voda se drží v údolích a na polích,“ popsal situaci starosta.

Pro obyvatele své obce má v plánu přímou pomoc nákupem repelentů. Plošný postřik je podle jeho slov příliš nákladný.

Počasí posledních dnů prozatím situaci zklidnilo. „Zatím nemáme od lidí signály, že by repelenty chtěli. Pomohlo nám kosení travin, teď vyčkáváme,“ doplnil starosta.

Podle rybáře Slavoje Hašky, který má v pronájmu choryňské rybníky u Lešné jsou ale komáři všude. „Je vlhký rok, nepřičítal bych to jen záplavám,“ domnívá se Haška. Jak dále upozorňuje, největší počet komárů se nachází v bezprostředním okolí řeky Bečvy, kde je spousta stojatých vodních lagun.

Další zaplavené obce a města, jako je například Zubří a Zašová, problém s komáry řešit prozatím nemusejí. „Komárů je hodně, ale voda nám odtekla. Lidé si neztěžují,“ řekla starostka obce Zašová Anna Mikošková. Ani zastupitelé ze Zubří problémy nehlásí. „Potok má hlubší koryto a tak voda odtekla. U nás laguny nejsou,“ potvrdil místostarosta Zubří Vladimír Krupa.

Hygienici se snaží lidi uklidnit. „Valašsko není záplavová oblast. Je to lokální problém. Při letošní průtrži mračen spíš voda odtekla,“ poznamenala zlínská hygienička Renata Skaličková.

K nadměrném výskytu komárů přispívají podle ní jezírka, sudy a jiné vodní nádrže na dešťovou vodu k zalévání zahrádek. „Vzhledem k vyššímu množství srážek, je menší potřeba zalévat, voda z nádrží není čerpána tak často a komáří larvy tak mají vhodné podmínky k ukončení svého vývoje,“ vysvětlila.

Hygienici dále rozptylují obavy lidí ohledně malárie, které komáři roznášejí v jiných částech světa. „ Komáři mohou být přenašeči některých onemocnění jako je například Valtická horečka z oblasti jižní Moravy. Případy výskytu jsou spíš ojedinělé. Obavy jsou spíše z toho, že hmyz lidi obtěžuje,“ dodala hygienička. S tím, že při rozškrábání kousnutí může dojít k zanesení infekce.

Způsobů, jak se útokům obtížného hmyzu bránit je hned několik. „Účinnou ochranou proti zalétání komárů do obydlí, je instalace dostatečných a těsných okenních sítí, používání elektrických odpařovačů insekticidů, repelentů a sprejů proti létajícímu hmyzu,“ vysvětlila.

K plošné aplikaci v obcích je možné použít nízkoobjemové postřiky s obsahem nedráždivých pyrethroidů. Tyto přípravky však mají negativní dopad na zasažený ekosystém.

Autor: Pavel Kašpar

22.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jolana Voldánová

Reportérku už hrát nechci, ale tu mrtvolu, o které se mluví, bych brala

Tisková konference festivalu Holešovská regata ve Zlíně.
5

Holešovská Regata letos slibuje opět přehlídku hvězd

Ptejte se primáře Vladimíra Řiháka, jak si chránit svoje plíce

ON-LINE ROZHOVOR / Co dělá s plícemi cigaretový kouř? Jak poznat, že s plícemi není něco v pořádku? Proč už není nutné děti očkovat proti tuberkolóze? S jakými zajímavými případy se během své mnohaleté lékařské praxe setkal?

Nejvěrnější jsou obci v Nedašově

Nedašov patří k obcím s nejvyšší nezaměstnaností na Zlínsku. Leží na hranicích se Slovenskem a žije v něm bezmála 1400 obyvatel. Skoro 70 % z nich jsou přitom rodáci. „Jsme patrioti," říká starostka Alena Nováková.

S požárem v Metalšrotu v Tlumačově bojovalo deset jednotek hasičů

Informaci o požáru v průmyslovém areálu v obci Tlumačov na Zlínsku přijali hasiči v půl čtvrté odpoledne. Na místo byly vyslány jednotky profesionálních hasičů ze stanic Otrokovice, Kroměříž, Zlín a další posilové jednotky dobrovolných hasičů.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies