VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zásoby krve v nemocnicích v létě dostačovaly

Zlínský kraj – Krev je nejvzácnější tekutina na světě. V lidském těle se jí nachází okolo pěti litrů. Přenáší kyslík z plic do tkání a odtud zpět oxid uhličitý, tedy má důležitou úlohu při dýchání.

24.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Pech

Zdravotnická zařízení si na nedostatek krve ani dárců nestěžují. Přivítají však prý další dárce zejména z řad mladších lidí

Dále roznáší živiny z trávícího systému k buňkám celého těla, odvádí zplodiny látkové výměny do orgánů, které je následně vyloučí z těla, podílí se na udržování tělesné teploty. Nezastupitelná je její úloha při obranyschopnosti organizmu. Při větších ztrátách je třeba ji doplnit, například při operacích nebo těžkých úrazech. Těch je zejména v letním období více, než po celý zbytek roku.

„V letní sezóně zaznamenáváme každoročně vyšší spotřebu krve. V době letních dovolených lidé více cestují automobily, více sportují a s tím přichází nárůst úrazů jak ze sportovních aktivit, tak z dopravních nehod. A u mnohých z nich je nutná operace a tím také poskytnutí krve,“ vysvětlila mluvčí Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Karla Havlíková.

Navzdory tomu prý však transfuzní stanice problémy s nedostatkem krve v létě nemají. Dárci většinou dochází sami, pokud se problém s některou ze skupin vyskytne, nemocnice je sama osloví. „I přes toto letní období máme, podobně jako v předchozích letech, dostatečné zásoby krve. Ve všech případech, kdy se zásoby tenčily, zareagovali dárci na naše pozvánky a přišli krev darovat. Žádnou krizi v zásobách krve jsme tak nezaznamenali,“ sdělil například mluvčí uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý. Podobně je na tom i nemocnice v Kroměříži. „Nemáme s nedostatkem krve problém, můžeme dokonce hovořit o jejím přebytku,“ konstatovala mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

Podle slov mluvčích je obecně největší poptávka po krvi s negativním Rh faktorem. „V tuto chvíli je u nás zvýšený zájem o krevní skupiny B-, A+,“ rozvedla dále mluvčí nemocnice ve Vsetíně Lenka Plačková.

I když je krve dostatek a dárcovská základna je většinou silná, všechny nemocnice vítají její rozšíření.“Zájem o nové dárce je samozřejmě permanentní, souvisle provádíme nábor pro omlazení členské základny,“ podotkl například Jan Hrdý.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Placené odběry krve, kterými si někteří lidé přivydělávají, nejsou podle zástupců zdravotnických zařízení výraznou hrozbou pro dobrovolné dárcovství. „Na hematologicko-transfúzní oddělení vsetínské nemocnice přijíždějí dárci z celého bývalého okresu Vsetín. Kvůli možnosti placeného odběru by museli cestovat nejméně do Zlína. Jistě někteří lidé možnosti využijí a využívají, ale stále převažují ti, kteří darují krev bezplatně jako pomoc potřebnému,“ konstatovala Lenka Plačková. Kvůli finančním prostředkům prý docházejí na tento druh odběrů především studenti. „Bohužel si tito mladí lidé neuvědomují, že jejich za peníze odebraná krev nepomůže pacientům u nás doma, ale putuje do zahraničí. I když se do České republiky třeba vrátí, musíme za ni zaplatit mnohem vyšší cenu, než za jakou ji dárce prodal,“ nastínila Karla Havlíková.

Naštěstí je velký počet těch, kteří bez zaváhání takto pomáhají bez nároku na odměnu již řadu let. Zasloužilým dárcem krve je například Petr Vořechovský ze Zlína, který chodí pravidelně darovat tuto životodárnou tekutinujiž dvanáctým rokem. Má za sebou 37 odběrů a je držitelem stříbrné Janského plakety. V příštím roce by chtěl docílit plakety zlaté, kterou se odměňují bezpříspěvkoví dárci krve po čtyřiceti odběrech.

„Vždycky jsem přemýšlel o tom, jak vzácná tekutina je krev a že může zachránit lidský život. Považuji za svou morální povinnost takto pomoci,“ konstatoval Petr Vořechovský.

Podobně uvažuje i další dárce, který se rovněž blíží zisku zlaté Janského plakety. „Krev dávám už od vojny. Čeká mě třicátý šestý odběr. Když mohu pomoci lidem, kteří to potřebují, proč to neudělat?“ řekl Marek Richvalský. Domnívá se, že každý zdravý člověk by mohl aspoň občas jít krev darovat, pokud mu v tomto kroku nebrání nějaké další důvody.

Jiní tento krok zvažují. „Přemýšlím o tom již delší dobu. Asi do toho půjdu, jenom musím sesbírat dostatek odvahy. Trochu se bojím, že mi bude špatně. Ale to se jistě zlomí a zvládnu to. Když to dokázalo tolik lidí, tak proč ne já,“ pousmál se Petr Dvořák ze Vsetínska.

Autor: Kateřina Košutová

24.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Povodeň v červenci 1997 v Kostelanech nad Moravou.
67

Jídlo dováželi na loďkách či člunech

Vinařská oblast slovácké podoblasti. Tímto označením se zřejmě už za pár týdnů bude pyšnit obec Velký Ořechov. Zasloužil se o to tamní obyvatel Petr Stavěla, který tam vysadil vinohrad a vyrábí své vlastní víno.

Velký Ořechov se stane nově vinařskou oblastí

Silné bouřky dorazí po poledni do Čech, později na Moravu

Silné bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, dnes zasáhnou celou republiku. Po poledni dorazí do Čech a na Českomoravskou vrchovinu, později odpoledne a večer se přesunou na Moravu a do Slezska. Výstraha na intenzivní bouřky platí pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do pátečního rána, pro ostatní regiony do dnešní půlnoci.

Chceme čtvrtfinále, vyhlásil šéf Aukra, sponzora zlínského hokeje

ROZHOVOR/ - Od generálního manažera hokejového klubu Martina Hostáka dostal jako dárek žlutomodrý dres s novým logem, na zádech se jmenovkou Aukro. Právě spoluzakladatel obchodního internetového portálu Václav Liška oficiálně představil svou firmu, která nyní minimálně rok bude sponzorovat zlínský hokej.

Hosták: Rozpočet? Už vidím světlo na konci tunelu

ROZHOVOR/ - Působil uvolněně, rozdával úsměvy na všechny strany. I na optimisticky vystupujícím Martinu Hostákovi, generálním manažerovi hokejistů Zlína, byla na dopolední tiskové konferenci při příležitosti představení nového generálního sponzora a názvu klubu Aukro Berani Zlín znát úleva.

Zaparkoval na přímém slunci, uvnitř nechal psa a šel si řešit své záležitosti

Nezodpovědně a krutě, se ve Zlíně u sportovní haly zachoval šestapadesátiletý muž, majitel psa. Ve středu odpoledne jej nechal zamčeného v autě, které zaparkoval na přímém slunci a šel si po svých.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení