Jen na Zlínsku policisté evidují více než 5200 lidí, kteří mají zbrojní průkaz. „Drtivá většina z nich jsou muži. Žen máme evidovaných jen dvě desítky,“ uvedla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Loni však policisté odhalili i desítku načerno držených zbraní. „Většinou jsme na ně přišli u sebevražedných pokusů. Objevujeme je i v případech pytláctví,“ vyjmenovala mluvčí.

Střelné zbraně byly v průběhu minulého roku v třiceti případech použity při páchání trestné činnosti. „Převážně se jednalo o loupežná přepadení, při nichž pachatelé použili maketu pistole. I to však evidujeme jako zbraň,“ konstatovala Bartíková.

Každý majitel střelné zbraně musí mít zbrojní průkaz. Na ten však dosáhnou jen ti, kteří zvládnou přísné testy. „Každý musí udělat zkoušku odborné způsobilosti, která má praktickou i teoretickou část. Tam zjišťujeme jejich znalosti z právních předpisů o střelivu a zbraních a její součástí je i zdravověda. Pak ještě musejí předvést nejen střelbu na terč, ale i bezpečnou manipulaci se zbraní,“ vysvětlila vedoucí zlínského Inspektorátu pro zbraně, střelivo, výbušniny a drogy Jiřina Ammerová.

Co však žadatelé o zbrojní průkaz neabsolvují, jsou psychologické testy. „Bohužel naše legislativa to zatím neumožňuje, i když by to bylo potřeba. A nepočítá s tím ani nový zákon o zbraních, který by měl vstoupit v platnost za rok. Žadateli o zbrojní průkaz musí jen jeho praktický lékař vydat potvrzení o zdravotní způsobilosti, ale to, jestli za pár let nenastane u člověka zkrat a nepoužije zbraň proti někomu, už nikdo neví,“ konstatovala Ammerová.