„Ve srovnání s pondělkem bylo na pobočce více lidí, ale o žádném tlaku se hovořit nedá,“ zhodnotila pro Deník mluvčí zlínského úřadu Miriam Majdyšová.

Všechny, kteří mají nárok na příspěvky na mobilitu, vyzvala Národní rada osob se zdravotním postižením, aby žádost o příspěvek podali právě včera. Handicapovaní měli zahltit úředníky, a dát tak najevo svou nespokojenost s reformou, která převedla agendu sociálních dávek z obcí na úřady práce.

Chodby zlínského úřadu byly slušně zaplněny, nebylo to však kvůli nějakému nátlaku. „Téměř všichni imobilní s sebou měli doprovod, a tak se prostory samozřejmě plnily,“ vysvětlila Majdyšová.

Několik případů jakéhosi testování ale úředníci ve Zlíně přesto zaznamenali. „Objevilo se pár případů, kdy klient evidentně a cíleně zkoušel, co víme a umíme. Mnohdy se však jednalo o věci mimo naše pravomoce a všechno bylo bez problému vyřešeno,“ doplnila mluvčí.

Na vyřízení své žádosti po- dle ní nikdo nečekal déle než dvacet minut.

Zájem o organizované zahlcení úřadu neměli ani zástupci Centra pro zdravotně postižené Zlínského kraje (CZP ZK). „My jsme nic neorganizovali. Pokud tam někdo s tímto zájmem šel, tak jedině z individuálního přesvědčení,“ přiblížil statutární zástupce CZP ZK Roman Herink.

Ve svém okolí se naopak setkával s opačným postojem. „Lidé, které znám, to dělat nechtěli, protože by stejně přitížili pouze koncovým úředníkům, nikoli vládě, což nemá smysl,“ dodal Herink.