VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdraží plyn, elektřina i voda

Zlínsko – Sáhnout hlouběji do peněženky budou po novém roce muset všichni spotřebitelé na Zlínsku stejně jako ostatní v České republice. Dodavatelé totiž plánují zvýšení cen energií i vody.

13.12.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

Od počátku příštího roku musí být odběratelé na Zlínsku připraveni opět na vyšší platby za energie i vodu

„Konečné ceny zemního plynu pro zákazníky Jihomoravské plynárenské z řad domácností se v prvním čtvrtletí příštího roku v průměru zvýší o 2,3 procenta,“ upřesnil regionální mluvčí RWE Transgas Jiří Bezděk. Za mírným nárůstem stojí především propad kurzu koruny vůči dolaru, dlouhodobý pozvolný růst cen ropy a ropných produktů na světových trzích a změna regulovaných distribučních poplatků.

Ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku je průměrná konečná cena zemního plynu pro zákazníky této společnosti 1 298 korun za MWh a v prvním čtvrtletí roku příštího to bude necelých 1 328 korun včetně DPH. „Průměrné domácnosti, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, vzrostou měsíční náklady jen o 80 korun. Domácnosti, které na zemním plynu pouze vaří, změnu v rodinném rozpočtu prakticky nepocítí. Za plyn si měsíčně připlatí pouze pět korun,“ dodal mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Zemní plyn dodává na území Zlínského kraje například také společnost E.ON (ECE). Ta však hodlá naopak snížit cenu této energie. Již v loňském roce se jí totiž podařilo změnit skladbu dodavatelů a nakupovat plyn za výhodnější ceny. „K 1. lednu 2011 dochází ke snížení komoditní ceny zemního plynu pro zákazníky z kategorie domácností a maloodběratelů akciové společnosti E.ON Energie v průměru o 7 procent,“ informoval mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. Dodal, že se však musí počítat ještě s náklady na úpravy a distribuci plynu, takže výsledné snížení bude činit přibližně 4,7 procenta. Jak jsou na tom tedy zákazníci tohoto dodavatele?

„Například průměrná domácnost s roční spotřebou12 MWh plynu zaplatí celkově15 496 korun,“ uvedl Vácha.

Obě společnosti zároveň dodávají domácnostem i firmám také elektřinu. Přestože cena silové elektřiny klesne, odběratelé si v konečném výsledku za proud připlatí. A to kvůli nekontrolovanému boomu slunečních elektráren. Vysoká podpora, kterou stát tomuto oboru poskytoval, do něj totiž přilákala řadu investorů. V Česku je aktuálně těchto solárních zařízení přes jedenáct tisíc. Výrazně vyšší výkupní cena elektřiny z těchto zdrojů se pak promítá do dalších složek cen elektřiny pro zákazníky. Novela, týkající se zdanění proudu vyrobeného ze sluneční energie a zabraňující masivnímu zdražení cen této energie prošla ve středu senátem. Nyní poputuje k prezidentu Václavu Klausovi jako přijatá. Ten již oznámil, že ji nebude vetovat. Ceny elektřiny by se tak díky ní měly zvýšit pro příští rok maximálně o 4,6 procenta pro domácnosti, pro průmyslové podniky o 5,2 procenta. Vyplývá to ze sdělení ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka senátorům. Zároveň podotkl, že je to o téměř dvanáct miliard korun méně, než kolik by domácnosti a firmy zaplatily bez schválení novely. A co tedy čeká spotřebitele? Ceny u silové elektřiny šly skutečně dolů.

„Pro stávajícího zákazníka RWE v distribučním území E.ON Distribuce klesne cena silové elektřiny v nadcházejícím roce o 11 procent. Dosud takový zákazník platil 1481 korun za MWh, od 1. ledna 2011 mu bude za silovou elektřinu účtováno 1312 Kč bez DPH. Do konečné ceny je však potřeba ještě započítat platby za distribuci elektřiny, ceny ostatních služeb a DPH,“ sdělil regionální mluvčí RWE Transgas Jiří Bezděk.

Konkrétnější byli u společnosti E.ON. „Pokud dojde ke schválení předložených zákonů v nezměněné podobě, očekáváme, že budeme schopni příští rok našim zákazníkům nabídnout celkové ceny jen o 1% vyšší, než jsou ceny letošní,“ slíbil mluvčí dodavatele Vladimír Vácha. Podle něj průměrné domácnosti, která elektřinou pouze svítí a provozuje běžné domácí spotřebiče cena v příštím roce vzroste řádově o desetikoruny v roční platbě.

Zdražovat se na Zlínsku bude také voda. Přestože už nyní patří její cena k nejvyšším v České republice, zaplatí za ni zákazníci společnosti Moravská vodárenská po novém roce opět více.

„Od 1. ledna příštího roku schválila vlastnická společnost Vodovody a kanalizace Zlín mírné zvýšení ceny pro vodné a stočné pro tarifní oblast zlínského regionu. Ke zvýšení ceny dochází v souvislosti s poklesem objemů vody pitné i odkanalizované a s tím souvisejícím nárůstem fixních nákladů na metr krychlový, dále pak v souvislosti se zavedením nových poplatků za odběr ostatních povrchových vod a zvýšením cen vody surové a převzaté,“ sdělila mluvčí společnosti Moravská vodárenská Helena Koutná.

Vliv na cenu pro stočné má podle ní i uvádění zrealizovaných částí akce Zlínsko – čištění odpadních vod do provozu. Cena vzroste v průměru o 2,8 procenta. Zatímco letos většina obyvatel Zlínska zaplatí za 1 m³ vodného a stočného 71,16 korun s DPH, tak od nového roku to bude v celé tarifní oblasti 73,15 korun s DPH. Průměrná čtyřčlenná rodina tak zaplatí zhruba o 21 korun měsíčně více.

Autor: Kateřina Košutová

13.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení