VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z obrovského skladu pneumatik mají lidé strach. Jaký je váš názor?

Otrokovice, Napajedla – /ANKETA/ Nový velký sklad s kapacitou přes milion pneumatik pro společnost Continental Barum zvedá v těchto dnech tlak obyvatelům otrokovické části Kvítkovice.

16.11.2015
SDÍLEJ:

Budova Barum Continental v Otrokovicích.Foto: DENÍK/Jan Karásek

Právě poblíž této lokality, která je v podstatě na rozhraní katastrů Otrokovic a Napajedel, jej tam plánuje postavit firma Sygnum Immo, sklad by měl fyzicky ovšem stát už na území Napajedel, a to na stávajícím poli, údajně více než sto metrů od prvních otrokovických domů.

„Poslanci i vláda pořád mluví tom, že se ztrácí půda, máme jí stále méně. A teď na tom zbytku mezi naším městem a Napajedly, kde je od nepaměti kvalitní orná půda, chtějí najednou něco stavět," zlobí se pro Deník Milada Zámečníková.

Ta se svou rodinou žije v jednom ze dvou nejbližších domů nedaleko místa určeného pro plánovanou výstavbu skladu. Milada Zámečníková shrnuje za obyvatele Kvítkovic rizika, která jim poté přinese.

Lidé se obávají dopadů stavby

„Přijdeme o ornou půdu, kvítkovická křižovatka kvůli dalším náklaďákům bude ještě více přetížená, protože není dořešený obchvat Otrokovic, zhorší se nám podmínky, co se týká prodejnosti okolních domů," vyjmenovává obyvatelka Kvítkovic.

Podotýká také, že mladí, kteří v lokalitě žijí, chtějí navíc údajně požadovat, aby byli před stavbou odškodněni za případné znehodnocení svých domů, například v případě požáru pneumatik, který by je zasáhl.

Také její švagr Jiří Zámečník je každopádně proti stavbě. Naráží také na to, že nákladní auta jedoucí do nového skladu by ještě více zatížila už tak frekventovanou kvítkovickou křižovatku.

„To víme všichni, že kolony aut stávají až po Fatru. Když se doprava zvýší o nějakých asi sto aut denně, tak budou stát ještě dál. To mají být kolony až k Uherskému Hradišti? Dělejme pro to něco, abychom neměli před okny takovou obrovskou stavbu. Zvedne se hluk a doprava se znásobí. Sto kamionů denně není málo," míní Jiří Zámečník.

Ten svůj názor veřejně přednesl i na veřejném projednávání návrhu nového územního plánu konaného před pár dny v Napajedlích. Byl však odborníky vzápětí ujištěn, že zásadní vliv na dopravu v kvítkovické křižovatce to rozhodně mít nebude, byť severovýchodní obchvat města, který by kamiony mohly využívat, ještě není hotový. Začít stavět by jej dělníci měli teoreticky už v příštím roce.

Naštvaný je i Zdeněk Svoboda z Kvítkovic. „Co naděláme? Nic. Když někdo rozhodne, naše námitky jsou vedlejší. My s tím ale nesouhlasíme, chceme tu mít klidné prostředí, říká Zdeněk Svoboda.

Lokalita vyhovuje svojí dostupností a návazností na výrobu

Výstavba skladu pneumatik je společností Sygnum Immo plánována a připravována už od roku 2012, a to v souladu s nynějším platným územním plánem Napajedel.

„Z pohledu logistiky a návaznosti skladu na blízký výrobní závod Continental Barum je nejvhodnější umístění skladu co nejblíže k němu, což tato lokalita jednoznačně splňuje," podotýká jednatel firmy Antonín Sieklik.¨

O odporu a připomínkách obyvatel místní části Kvítkovice vědí, domnívají se však, že vzhledem mimo jiné k velikosti jejich záměru by se s podobnými připomínkami setkali i jinde.

Nový sklad má podle Antonína Sieklika mít v první etapě výstavby rozlohu 17 403 m2 s kapacitou skladu 377 910 ks pneumatik. V druhé etapě by jej rádi rozšířili na konečnou rozlohu skladu 42 000 m2.

Obyvatelům se pak prý investor hodlá revanšovat

„Nad rámec zpracované projektové dokumentace na své náklady zajistí v rámci stavby zřízení zemního terénního valu. Ten bude osázený stromy a krajinotvornou zelení k optickému a hlukovému odclonění bytové zástavby v Kvítkovicích od areálu skladu a plánované výstavby rychlostní komunikace R 55. Rovněž bylo jednáno s majiteli rodinných domů v nejbližším okolí o případné kompenzaci v případě poklesu hladiny vody v jejich studních," dodává Antonín Sieklik.

Podle starostky Napajedel Ireny Brabcové je už pro sklad vydáno územní rozhodnutí.

„Spíše by všichni mohli být rádi, že v místě nevyroste třeba výrobní hala. Tato plocha je už dávno ve schváleném územním plánu stanovená coby průmyslová, což znamená, že tam může být výroba i sklad. Za mě je to pořád lepší než bůhvíjaká výroba," dodává starostka.

Město Otrokovice pak své obyvatele ujišťuje, že se snaží vyjednat pro Kvítkovické co nejhodnotnější podmínky pro případ, že by se stavba skladu opravdu uskutečnila.

„Snažíme se zajistit výsadbu zeleně a vytvoření valu, který bude bránit hluku či prašnosti. Dále chceme smluvně ošetřit, aby byl zabezpečen přístup k vodě pro případ její ztráty ze studní," vyjmenovává kroky města starosta Jaroslav Budek. 

Autor: Jarmila Kuncová

Jaký je váš postoj k výstavbě obrovského skladu pneumatik pro Barum Continental?

Výstavby skladu se nebojím, přinese to více pozitiv

59 %

Výstavby skladu se obávám, přinese to více negativ

36 %

Zatím nemám dost informací, abych se dokázal rozhodnout

3 %

Je mi to jedno, o výstavbu skladu se nezajímám

2 %

Hlasovalo: 832

Anketa byla ukončena

16.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení