VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Želechovice: ves sirných lázní a bohaté historie

Želechovice nad Dřevnicí  - /SERIÁL HODINA NA VENKOVĚ/ Obec s bohatou historií lákala ve třicátých letech dělníky z Baťových továren. O víkendech sem jezdili i s rodinami. Sirné lázně, jež jsou v dobových záznamech zmiňovány jako jedna z živností existujících v obci, si však nezískaly širší popularitu.

2.11.2013 3
SDÍLEJ:

PATŘILY KE ZLÍNU. V roce 2008 se Želechovice po referendu osamostatnily. Foto: Deník/Lenka Kašparová

„Je otázkou, do jaké míry je náš minerální pramen léčivý. Slyšela jsem od jednoho z místních, který se ve vodě pravidelně koupe, že neví, co je revma," popisuje údajnou léčivou schopnost pramenu místostarostka obce Pavla Paprčková.

Lidé využívali minerálku se zvýšeným obsahem sirovodíku převážně ke koupelím. K pití je totiž kvůli nepříliš vábnému zápachu po zkažených vejcích nevhodná.

Za první republiky se zde návštěvníci lázní koupali v šesti dubových kádích. „Dnes bychom tomu říkali wellness," pousmála se Paprčková.

Obec sužuje hluk

V těsné blízkosti obce se nachází Přírodní park Želechovické paseky. Výjimečný je díky typické pasekářské zástavbě. Roste zde chráněná bylina jaterník podléška a také vzácné květiny prvosenka vyšší a lilie zlatohlavá.

„Prvosenku jarní lidé znají jako petrklíč, v současnosti jde o velmi chráněnou rostlinu, která podobně jako lilie zlatohlavá roste pouze na mokřadech. Proto byly Želechovické paseky vyhlášeny přírodní památkou," informoval Marcel Minář z Českého svazu ochránců přírody. Park se rozkládá na ploše 1047,9 ha.

Nejstarší památkou v obci je kostel. Pochází z konce čtrnáctého století a je zasvěcený svatému Petru a Pavlovi. „Je možné, že původní gotický kostel byl vybudován na starších základech románské církevní stavby," popsal jednu z domněnek archeologů starosta obce Michal Špendlík.

„Druhou nejstarší budovou ve vsi je obecní úřad původně škola stavba pochází z roku 1867," dodal Špendlík. Pestrá je i moderní historie Želechovic. Roku 1928 navštívil obec prezident Masaryk, aby si prohlédl pomník padlých vojáků z 1. světové války.

Obec dříve náležela ke Zlínu, ale dnes jsou dvoutisícové Želechovice samostatné. „V roce 2008 jsme v Želechovicích uspořádali referendum. Téměř osmdesát procent obyvatel se vyslovilo pro osamostatnění," zavzpomínal starosta Špendlík. Důvodem byla nespokojenost s vleklými problémy ulici Osvobození.

„Rušná komunikace obec rozděluje na dvě části. To se nám pochopitelně nelíbí. Navíc je tu ve dne v noci velký hluk," jmenuje některé stížnosti starosta. Klidný spánek obyvatel podle něj ruší i blízká železniční trať spojující Vizovice se Zlínem. „Chceme zde vybudovat protihlukové bariéry," tvrdí starosta.

V nejbližších měsících se však zastupitelé chtějí zaměřit na zvelebení středu obce. Citelně zde chybí parkoviště. „Těch několik parkovacích míst lidem nestačí. Plán revitalizace návsi počítá zhruba s dvaceti novými," připomíná místostarostka Hana Svobodová. Celková úprava spolkne zhruba šest milionů. Ze stavebními pracemi se má začít už příští rok na jaře.

„Dvacet parkovacích míst? Tak málo? Myslím si, že v centru obce by jich mělo být alespoň padesát," reagovala na zprávu o plánované výstavbě parkoviště zklamaně paní Ilona Černochová, obyvatelka Želechovic. Na návsi nepřibudou jen parkovací místa, ale také zeleň.

„Vysadíme asi patnáct nových stromů," říká Hana Svobodová. Staré smrky totiž náves spíše hyzdí.

Nový vzhled získá po rekonstrukci i zastávkový záliv, kde stává MHD.

„Do centra obce autobusy zajíždí více než desetkrát denně," připomíná Paprčková. V budoucnu ještě zastupitelé chtějí spojit obecní úřad s centrem obce lávkou přes potok a vybudovat v blízkosti protipovodňová opatření. Bleskové povodně zde v minulosti měly zničující dopad.

Možná jste nevěděli, že…

- V základech jednoho z místních domů byly nalezeny pozůstatky střepů svědčící o přítomnosti lidu popelnicových polí.

- První zmínka o Želechovicích pochází už z roku 1261. Část obce tehdy připadla nedalekému vizovickému klášteru.

- Podle lidových zkazek oblastí procházeli Cyril s Metodějem a pod lipami zde kázal Jan Hus.

- Želechovická škola patří k nejstarším ve zlínském okrese, založena byla pravděpodobně při faře a první zmínky o ní jsou již z roku 1656.

- Ve třicátých letech byly založeny první spolky, například Československý červený kříž a mnohé další.

Zajímavá čísla o Želechovicích

5 - tolik mrtvých zůstalo ležet v místě dnes zvaném Hroby po protestech sedláků vůči nařízení vrchnosti v roce 1767. Panstvo se tehdy rozhodlo rozdělit místní lesy a louky, které si Želechovičtí zvykli využívat, podle příslušnosti k panstvím. Rozdělení sedlákům tato práva bralo.

695 - tolik obyvatel měla obec v roce 1790. Želechovice se tehdy skládaly ze stovky domů.

1898 - v tomto roce byla vybudována železniční trať z Otrokovic do Vizovic se zastávkou v Želechovicích nad Dřevnicí.

-28 °C - dne 9. února 1956 bylo v Želechovicích naměřeno -28 stupňů. Po oblevě musely být odstraňovány kry třaskavinou.

Autor: Lenka Kašparová

Místo události:
2.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení