VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Želechovické volby vyhrál Špendlík

Želechovice nad Dřevnicí - /VIDEO/ Bezmála sedmdesát procent oprávněných voličů se v sobotu v Želechovicích nad Dřevnicí rozhodlo svým hlasem určit, kdo povede jejich od Nového roku vzniklou samostatnou obec.

12.1.2009
SDÍLEJ:

Michal Špendlík.Foto: DENÍK/Anna Novotná

Největší důvěru, celkem od 951 voličů, získal lídr kandidátky Nezávislých starostů pro kraj Michal Špendlík, který byl předsedou přípravného výboru loňského referenda o osamostatnění Želechovic.

Stává se tak horkým kandidátem na post starosty. Jím vedené uskupení získalo celkem sedm mandátů, zbývající čtyři obsadili členové jediné další kandidátky, a sice Spojených demokratů-Sdružení nezávislých, které vedl Pavel Janíček. Obě uskupení byla složená převážně z lidí, kteří se zasadili o osamostatnění Želechovic od Zlína.

„Nezáleží na tom, kdo vyhraje. Postupujeme ve shodě,“ byli proto zajedno lídři obou kandidátek Špendlík a Janíček.

Oba volili na bývalé městské úřadovně v centru obce, kde mohlo hlasovat nejvíce Želechovických. Další hlasovací místnosti byly v místní škole a v hasičské zbrojnici na Želechovických Pasekách.

Zatímco první hlasující přišli hned v 7 hodin ráno, poslední lístek vložil jeden z želechovických občanů do urny deset minut před 22. hodinou, a to v úřadovně.

„Vše se odehrávalo v poklidu,“ uvedla předsedkyně tamní okrskové volební komise Andrea Trávníčková s tím, že v tomto volebním místě účast dosáhla osmašedesáti procent.

V ostatních dvou hlasovacích místnostech rovněž potvrdili pokojnou atmosféru voleb. Tam bylo procento lidí, kteří už přišli volit, ještě vyšší.

„Účast byla 72,5 procent,“ sdělila předsedkyně komise v místní základní škole Pavlína Novotná. O téměř sedmdesátiprocentní účasti okrsku v hasičské zbrojnici informovala předsedkyně tamní volební komise Miroslava Tomalová.

„Volební účast je v Želechovicích nejvyšší od voleb do poslanecké sněmovny v roce 1998, i když při referendu přišlo lidí ještě více,“ komentoval politolog z brněnské Masarykovy univerzity Jakub Kyloušek. Ten také očekává, že v dohledné době začnou v Želechovicích působit i tradiční politické strany. „Myslím, že jejich absence je jen dočasná a v budoucnu se dá předpokládat také jejich zakořenění v obci,“ dodal politolog.

Žádné potíže v souvislosti s volbami nezaznamenali policisté. „Byli jsme požádání o dohled nad pořádkem v obci, protože už tam nefungují městští strážníci. Hlídka policistů proto v intervalech do Želechovic zajížděla a situaci monitorovala. Nic mimořádného se nedělo,“ sdělila zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Ještě v noci ze soboty na neděli komise sečetly hlasy. Výsledky voleb pak zpracoval Český statistický úřad a zveřejnil je na svých internetových stránkách.

Za Nezávislé starosty by měla kromě lídra Špendlíka v zastupitelstvu působit ještě Hana Svobodová, Jaromír Macík, Pavla Paprčková, Václav Gargulák, Ladislav Zicha a Norbert Pelc.

Spojené demokraty bude kromě Pavla Janíčka reprezentovat i Rostislav Hanzlík, Jaroslav Macháň a Stanislav Pištěk.

Jak hlasování dopadlo, se osloveným želechovickým občanům zamlouvalo.

„Jsem spokojená. Volila jsem kandidátku pana Špendlíka. Podstatné je ale, jak to půjde dál,“ míní Jindřiška Marečková. Výsledky se líbily i Pavlu Břečkovy, který rovněž podporoval vítězného kandidáta.

„Myslím, že se dalo počítat s tím, že vyhraje,“ řekl spokojeně.

Rostislav Kočař sice volil méně úspěšnou kandidátku Spojených demokratů, ale i jemu se výsledek hlasování líbí.

„Lidé si zvolili, koho chtěli. Důležité hlavně je, aby šla obec k lepšímu. Když porovnáte, jak vypadá sousední Lípa, která se před několika lety osamostatnila, a jak to vypadá u nás, je to nepoměrné,“ poznamenal Kočař.

V současnosti se stará o vše nutné pro chod Želechovic správce jmenovaný ministrem vnitra Vladislav Prokůpek.

„Výkon mé funkce skončí dnem ustavujícího zasedání obecního zastupitelstva, které bude patrně koncem ledna. Musí uplynout jednak deset dnů od vyhlášení výsledků voleb, po které je možnost podat případně protest proti průběhu hlasování. Pak běží další lhůta patnácti dnů, během níž mám za úkol jako správce ustavující jednání zastupitelstva svolat,“ poznamenal.

Už v pondělí po volbách jej prý čeká od sedmnácti hodin na místní sokolovně setkání s občany, které tam informuje například o svých kompetencích a o zabezpečení služeb v obci v nejbližší době.

Autor: Nikola Synek

12.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Nebe nad krajským městem v pátek podvečer ožilo pestrobarevnými balony. Hromadný start z Olomouce se už podruhé stal součástí balonové fiesty, která se o tomto víkendu koná na Bouzově na Olomoucku.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení