Protestní akcí zemědělci hodlají dát najevo svůj nesouhlas s rozpočtem vlády na příští rok pro ministerstvo zemědělství. Ten je pro tento resort krácen o téměř deset miliard korun, což je vůbec nejhorší situace v této sféře od vstupu do Evropské unie.

K demonstraci by nedošlo jen v případě, pokud se předseda vlády Mirek Topolánek v pátek 10. října dopoledne dohodne se zemědělci na kompromisu.

„Tuto akci podporuji a jsem rád, že jsme se dohodli na rozumné formě vyjádření nespokojenosti se snížením finančních prostředků ve státním rozpočtu pro resort zemědělství,“ uvedl ředitel Agrární komory Zlínského kraje Milan Hebnar.

Dodal, že protest by měl vypadat ve všech okresech přibližně stejně.

„Nebudou zablokovány žádné komunikace, dojde jen k omezení dopravy na některých silnicích první a druhé třídy dopravními prostředky. Předpokládáme rozumné omezení na některých komunikacích v okolí Kroměříže příjezdem traktorů v počtu asi deseti kusů, které se shromáždí o půl deváté na Velkém náměstí,“ přiblížil Hebnar.

V devět hodin by pak měl na náměstí vystoupit předseda Agrární komory Zlínského kraje Jan Hašek a předsedkyně Zemědělského svazu Územní organizace Kroměříž Jarmila Čermáková, aby sdělili přítomným občanům důvody, které zemědělce vedou ke konání podobných akcí.

„Situace v českém zemědělství je opravdu velmi vážná, protože zemědělské subjekty nestojí na stejném stupni podpor, jako je tomu u ostatních států EU. Tudíž nejsou konkurenčně schopní. Brzy tak může dojít k tomu, že si nenakoupíme žádné české potraviny,“ podotkla ředitelka úřadu Okresní agrární komory ve Zlíně Jana Brázdilová.

Podle ní budou zemědělci v pondělí 13. října v době od sedmi do devíti hodin traktory nebo jinou zemědělskou technikou ztěžovat dopravu na jednotlivých cestách, které směřují do centra Zlína.

Nemělo by ovšem dojít k porušení bezpečnosti. Zemědělci tak budou k vidění například ve směru na Fryšták, Vizovice či Otrokovice.

„Za okres Zlín se budou demonstrace účastnit všechny velké zemědělské subjekty, a pokud se připojí i soukromě hospodařící zemědělci, budeme jenom rádi. My bojujeme za lepší podmínky všech,“ poznamenala Brázdilová.

K protestu se chystají také ve společnosti Jasno v Jasenné na Vizovicku. „Mezi sedmou a devátou hodinou vyjedeme s traktorem na silnici mezi Jasennou a Vizovicemi. Budeme převážet komodity, a tím ztížíme dopravu,“ řekl vedoucí zemědělské výroby v Jasnu Jaroslav Šimek.

Se svým nesouhlasem se přidá i luhačovická společnost Zálesí. „Protest podpoříme. Ještě ale neznáme přesnou formu. Určitě se ale připojíme finančně k podpoře medializace celé této akce,“ sdělil ředitel závodu Agro Aleš Svízela.

Pondělní demonstrace může zkomplikovat život řadě lidí. „Samozřejmě taková věc zdržuje a je to nepříjemné,“ řekl například Martin Rak z Luhačovic, který do Zlína dojíždí za prací.

Situaci proto bude sledovat policie. „Předpokládáme, že by mohly nastat problémy v dopravě. V tom případě je budeme řešit,“ sdělila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Mimo ztěžování dopravy v kraji zemědělci hodlají podpořit také protestní akci v Praze. „Ze Zlínského kraje tam odjede delegace dvaceti lidí,“ sdělil Hebnar.

Předseda vlády Mirek Topolánek se v pátek 10. října dopoledne sejde se zástupci Asociace soukromého zemědělství ČR, Agrární komory ČR a Společnosti mladých agrárníků ČR. Schůzky se zúčastní také ministr zemědělství Petr Gandalovič a náměstek ministra financí Eduard Janota.

„Vnímám složitou situaci v resortu zemědělství týkající se krácení přímých plateb, ale ve shodě s Asociací soukromého zemědělství nepovažuji chystanou stávku za adekvátní řešení situace,“ řekl ke schůzce Mirek Topolánek.