„Ženy musejí v současném světě zastávat několik rolí a právě skloubení péče o rodinu s prací je velkým úskalím pro jejich podnikání. Další překážky vyvstávají z většinou nízkého sebevědomí žen, kdy si kladou otázku Dokážu to vůbec?. Velkou roli hraje i nedostatečná podpory ostatních členů rodiny,“ poznamenala konzultantka Asistenčního centra Radka Hašková.

Centrum pomáhá ženám prostřednictvím individuálních a osobních konzultací, při kterých je možné se zaměřit přímo na životní situaci klientky a jí zvolený obor podnikání.

„Kromě toho také nabízíme konzultace s odborníky především z oblasti účetnictví a práva po dobu prvních tří let podnikatelské činnosti,“ doplnila Hašková.

Od svého vzniku v únoru 2006 centrum dosud navštívilo více než sto klientek. Ty poté založily třicet nových firem.

Počínaje letošním rokem nabízí hlídání dětí například Jana Vodáková z Březnice u Zlína. Činnost její firmy Světýlko se však podle ní stále rozjíždí. „V první polovině roku jsem se snažila vytvořit webové stránky, vytvořit tým spolupracovnic, na které se můžu spolehnout a taktéž vyzkoušet si je v akci,“ vysvětlila Vodáková.

Svým podnikáním se zatím ale uživit nemůže. „Většina klientů má představu jedenkrát až dvakrát týdně hlídání na dvě hodiny. Což příliš výdělečné není, když si spočítáte, kolik stojí výběr hlídací tety, její mzda, telefony, pravidelné semináře včetně materiálů pro spolupracovnice, náklady na propagaci, velké množství času,“ vypočetla Vodáková.

Také ona využívá možnosti nechat si svoje děti v případě potřeby pohlídat. „Co se týká domácnosti, uklízení není moje hobby ani smysl života, takže se jej snažím maximálně urychlit, zjednodušit. Využívám služeb kamarádky, ke které odvezu prádlo na žehlení, občas si sama nechám pohlídat děti či je doprovodit do kroužků hlídací tetou,“ poznamenala Vodáková.

Vlastní cestovní agenturu Expecta založila v krajském městě letos v červenci Romana Salvetová.

„O soukromém podnikání jsem uvažovala již delší dobu, zejména s ohledem na mou dlouholetou praxi v cestovním ruchu. Získání klientely bylo v mém případě ulehčeno faktem, že jsem v tomto segmentu již pracovala a klienti se ke mně postupně vrací,“ přiblížila Salvetová.

Pomoci Asistenčního centra si velmi cení, zejména s ohledem na možnost konzultací nejrůznějších právních problémů. „Pro člověka, který nikdy nepodnikal, není jednoduché se správně zorientovat ve všech legislativních povinnostech a nesprávný postup by mohl lehce zhatit i ten nejlepší podnikatelský plán,“ podotkla Salvetová.

Sportovní a rekondiční masáže a také masáže baňkami a horkými lávovými kameny provádí od počátku září ve Slušovicích Milena Zechnerová.

„Podnikat jsem se rozhodla po smutné zkušenosti z minulého zaměstnání. Řekla jsem si, že chci být nezávislá, svobodná v rozhodování, dělat a říkat věci tak, jak je cítím a přitom se nebát,“ řekla Zechnerová. Jednoduché rozhodování to pro ni ale nebylo. „Jsem ve střední věku, ale protože jsem komunikativní a jsem ráda mezi lidmi, nakonec jsem se rozhodla pro rekvalifikaci v tomto oboru,“ vysvětlila.

Do Asistenčního centra se vydala pro psychické povzbuzení. „Když vám někdo po vyslechnutí vašeho příběhu ohledně rozhodování se podnikat podá přátelsky ruku, dodá vám to metrák energie a chuti,“ podotkla Zechnerová.

Díky tomu, že má dvě velké dcery, jí mohou pomáhat jak v domácnosti, tak ve firmě. „Manžel mi pomáhá při úpravách a zařizování prostor, s přípravou letáků či internetových stránek. Dcery při distribuci letáků či úklidu provozovny,“ podotkla Zechnerová.

Největší problém shledává v nedostatku zákazníků. „Lidé neradi mění své zvyky. Pokud léta navštěvují jednu masérku, tak trvá, než se odhodlají vyzkoušet služby jinde. Jsem nová tvář v oboru a musím se obrnit trpělivostí,“ řekla Zechnerová.

Mezi ženami podnikatelkami jsou zastoupeny nejvíce dvě věkové kategorie. „První je ve věkovém rozmezí pětadvacet až pětatřicet let. Jedná se většinou o maminky na nebo po rodičovské dovolené, které se vrací na trh práce. Druhou kategorií jsou ženy po padesátce, jejichž motivem pro podnikání je především touha po seberealizaci a po uplatnění nabitých životních a profesních zkušeností,“ sdělila konzultantka Asistenčního centra Radka Hašková.

Podnikatelky na Zlínsku se nejčastěji orientují na oblast služeb, především spojené s péčí o tělo a s péčí o děti či seniory. To potvrzuje také zlínský živnostenský úřad. „Hojně zastoupené jsou i řemeslnné živnosti, například kadeřnice, pedikérky, manikérky a masérky. Hodně je zájem také o poskytování služeb osobního charakteru, to jsou třeba kartářky,“ řekla vedoucí živnostenského odboru zlínského magistrátu Naděžda Hasíková.

Asisteční centrum má podle ní na podnikání pozitivní vliv. „Chodí k nám ženy, které už vědí, co chtějí. Dřív jsem se setkávala s tím, že nevěděly a nechávaly se třeba do něčeho uvrtat,“ zdůraznila Hasíková.