VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Židé začínají slavit Svátek světel

Zlínský kraj - Prosinec není obdobím pouze křesťanských svátků. Čtvrtkem počíná židovská Chanuka známá též jako Svátek světel. Slaví se po osm dní a začíná podle židovského kalendáře 25. dnem měsíce kislev, který letos vychází na 2. prosince.

2.12.2010 1
SDÍLEJ:

Chanuka je jako svátek světel provázena zapalováním svící na osmiramenném svícnu chanukia. Deváté pomocné rameno slouží k odkládání svíčky určené k zapalování. Foto: Krnovská synagoga

Na rozdíl od gregoriánského kalendáře začíná židovský den západem slunce, takže první den Chanuky vlastně začal včera při soumraku.

Původ slova Chanuka není jednoznačný, jednou z možností je odvození od hebrejského slova zasvěcení. Ve 2. století př. n. l. byli židé pod nadvládou Sýrie. Sice platili vysoké daně, ale žili v autonomním státě a platila pro ně náboženská svoboda. To se ovšem změnilo, když nastoupil na trůn Antiochus IV. Epifanés, který postavil judaismus mimo zákon a podnikal násilné kroky k jednotě náboženské i politické. Za jeho vlády došlo k masakrování židovského obyvatelstva a byl vyrabován Šalamounův chrám, do kterého Antiochus nařídil postavit Diovu sochu.

Toto jednání vedlo k velkému povstání Makabejských, které bylo nakonec úspěšné. Poté co byl získán zpět Jeruzalém, se v Chrámu měla zažehnout menora, aby hořela každý den. Židé však našli jenom jednu konvičku s posvátným olejem, v níž bylo tak málo oleje, že by vystačil na jediný den. Jenže se stal zázrak a menora hořela po osm dní a během té doby byl připraven nový olej. Jako připomínka tohoto zázraku byl ustanoven tento osmidenní svátek.

Hlavním obřadem Chanuky je rozsvěcování světel na osmiramenném svícnu zvaném chanukija. Každý večer po západu slunce, nejvýše však hodinu po setmění se postupně zapálí o jednu svíci víc, až poslední večer hoří všech osm. Na svícnu bývá ještě devátá svíce zvaná šamaš (sluha), která slouží k zapalování ostatních svící. Tohoto posvátného světla se nesmí používat pro jiné účely než pro oslavování Boha a jeho spásných činů. Chanukija bývá umístěna na viditelném místě, třeba na okně, aby si kolemjdoucí mohli připomenout zázrak.

Při oslavách Chanuky se pronáší požehnání a zpívají se různé písně. Také je zvykem dávat chudým a dětem peníze (chanuka gelt), tento zvyk se v mnoha rodinách přeměnil na obdarovávání dárky, aby se židovské děti necítili znevýhodněny proti ostatním, kteří slaví Vánoce. Tradičně se také připravují jídla na oleji, jako bramboráky (latkes) nebo koblihy.

Zejména v Severní Americe došlo ve 2. pol. 20. stol k nárůstu významu Chanuky, jako alternativě k oslavám Vánoc. V dnešním Izraeli se Chanuka přeměnila na oslavu vojenské síly a odhodlání. Jde o snahu překonat představy o bezmocné židovské diaspoře.

Chanuka Sameach – Radostnou Chanuku!

Viktor Chrást

2.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení