Na mrtvém bodě je zatím stále osud torza Jednoty na sídlišti Jižní Svahy, Hřebíčkovy továrny v Malenovicích i bývalého okresního soudu v centru města. Co se týče někdejšího hotelu Družba, majitelé objektu s přestavbou vyčkávají kvůli krizi.

Lesní kavárna

Stavba čtyřhvězdičkového hotelu na místě Lesní kavárny u zlínského Lesního hřbitova začala zhruba před měsícem.

„Vše by mělo být hotovo do 31. července příštího roku. Počasí nám zatím přeje, mělo by to vyjít,“ uvedl místopředseda představenstva investorské společnosti Jan Lebánek. Změna původního termínu dokončení z letošního října na červenec příštího roku nepřipravila firmu o dotaci na ubytovací zařízení.

To bude postavené téměř celé znovu. Velká část původní stavby je zbouraná. Například mezi cihlami nebyl podle stavebního dozoru kvalitní materiál. Nechávají proto místo původně zamýšlených dvou třetin výšky zdiva pouze sklep. „Ten nám statik povolil zachovat,“ dodal Lebánek.

Trantírkův dům

Stále nemá plné využití ani Trantírkův dům z počátku 40. let minulého století na zlínském náměstí Míru. Dole jsou obchody a nahoře byty. Podle dřívějších informací má v úmyslu jeden ze spolumajitelů přestavět objekt na multifunkční dům s obchodními jednotkami a kancelářemi.

Místo ale není zatím ani přes lukrativní adresu zdaleka využité. Sídlí v něm tři nájemníci, dole jsou obsazené tři obchodní jednotky. Na magistrátu také nezaznamenali za poslední rok žádný posun ohledně této nemovitosti.

O osudu domu prý ale jeho dva spolumajitelé domlouvají. „V současné době jsou oba spoluvlastníci domu v jednání o budoucnosti domu z hlediska jeho využití,“ konstatoval advokát zastupující rodinu Trantírkových Lubomír Holba.

Aktuálně se podle něj řeší možnosti pronájmu volných nebytových prostor pro obchodní účely. „Zásadní řešení se připravuje na začátek roku 2010,“ přislíbil Holba bez bližšího upřesnění.

Jednota Jižní Svahy

I když u torza Jednoty, které je rozestavěné už od osmdesátých let minulého století, v těchto dnech jezdí nákladní vozy, o stavební ruch značící vylepšení stavu se podle náměstka zlínské primátorky Miroslava Šenkýře nejedná. „Majitel pravděpodobně pronajal plochu staveniště pro odvoz vyhozené suti,“ podotkl Šenkýř.

Dodal, že Franz Wokatsch, který má být i přes zástavu na torzu jeho majitelem, zatím nesplatil smluvní pokutu za nedodržení termínu kolaudace stavby, která měla být provedená už 31. srpna 2007.

„Firma se v roce 2004 zavázala zaplatit při nesplnění podmínky smluvní pokutu šest milonů korun. Na důkaz, že to myslí vážně, dokonce složila část peněz na účet města předem,“ upozornil už dříve Šenkýř.

Radnice požaduje zbylé čtyři miliony smluvní pokuty. „Vyzval nás k jednání. Město navíc zamítlo prodloužení stavebního povolení, přičemž majitel podal odvolání ke krajskému úřadu,“ doplnil Šenkýř.

O prodeji torza se prý jedná, potvrdil to i jeden z lidí, který je ve styku s majitelem torza Franzem Wokatschem. Momentálně je podle něj prodej na mrtvém bodě, i když zájem o koupi i prodej tu je. Franz Wokatsch by měl údajně přijet do Zlína tento týden.

Hřebíčkova továrna

Řada otazníků zatím stále visí nad osudem chátrající bývalé Hřebíčkovy továrny ve Zlíně­Malenovicích. Část dědiců po majiteli koželužny Heřmanu Hřebíčkovi, kteří budovy získali v restituci, žije v Kanadě, další střídavě ve Francii a v Brně a třetí v Brně.

Intenzivní jednání s nimi vede majitel Obchodního centra Domus Vlastimil Duda, jenž v jednom z objektů několik let podniká.

„Zatím k žádnému pokroku nedošlo,“ informoval včera Deník podnikatel Duda.

Jednu z velkých budov továrny potom vlastní francouzská nadnárodní společnost DECOREAL ESTATE. Původně v ní chtěla otevřít obchod s koberci, ale před několika měsíci změnila obchodní politiku a nabízí objekt prostřednictvím realitních kanceláří k prodeji.

„Měli jsme vážné jednání s nejmenovaným developerem. Nyní čekáme, jak se vyjádří. Do doby případné koupě ani nebudeme prozrazovat, zda je tuzemský či zahraniční. Taktéž zatím uchováme v tajnosti cenu,“ sdělil manažer rozvoje Milan Vašíček. Poznamenal pouze, že se pohybuje v řádech desítek milionů korun.

Okresní soud

Budovu bývalého okresního soudu v centru Zlína by rád získal magistrát. Jedná kvůli tomu už zhruba půl roku s ministerstvem spravedlnosti. Konkrétního výsledku se však zatím nedobral.

„Ministerstvo spravedlnosti má zájem budovu bývalého okresního soudu zlínské radnici prodat, a to za cenu v místě a čase obvyklou. Jednání s magistrátem pokračují, v tuto chvíli nelze přesný časový horizont prodeje určit,“ sdělila aktuálně ředitelka tiskového odboru ministerstva Jitka Zinke.

Poznamenala také, že firma Eko-unibau, která zbudovala přístavbu u objektu a několik se s okresním soudem přela, podala na stejnou instituci znovu žalobu.

„Společnost požaduje po Okresním soudu ve Zlíně vydání bezdůvodného obohacení. To znamená, že vyžaduje částku 17 milionů korun, kterou vložila do rekonstrukce přístavby,“ objasnil předseda soudu Tomáš Gargulák.

Dodal, že zda firma se žalobou uspěje, rozhodne Okresní soud v Kroměříži v polovině listopadu.

Hotel Družba

Velmi bledě to zatím vypadá s rekonstrukcí bývalého zlínského hotelu Družba. Objekt zvaný Sole měl jeho vlastník, firma AV Engineering, začít opravovat nejpozději do konce pololetí tohoto roku. Podle plánů společnosti v něm má zůstat stávající supermarket a nově vzniknout vývojové centrum softwarové společnosti AV Engineering pro automobilový průmysl.

„Projekt je odložen kvůli ekonomické situaci, zatím asi o dva roky. Není tedy vůbec jisté, zda se začne objekt rekonstruovat ani příští rok. Uvidíme podle ekonomických výsledků,“ sdělila manželka majitele společnosti Jana Hoferková.

Podobné informace o budoucnosti zchátralého komplexu má také náměstek zlínské primátorky Miroslav Šenkýř. „Společnost je ve stádiu rozhodování. Čeká, jak se v ní odrazí krize a zda bude mít zakázky na příští rok. Ze stavebního hlediska je projekt připraven,“ uvedl Šenkýř.

Anna Novotná, Marie Šidlová