Ve Zlínském kraji budou k dispozici už tři aquaparky a nový krytý bazén s atrakcemi. Krajské město o něm ale zatím neuvažuje

Atraktivní plovárny rostou v regionu jako houby po dešti. Jenom Zlíňané mají smůlu. Když pomineme městské lázně, musejí se spokojit s venkovními koupališti.

„O stavbě aquaparku město v současné době neuvažuje,“ sdělil druhý náměstek zlínského primátora Aleš Dufek (TOP 09/STAN). Obyvatelé krajského města se tak mohou těšit v příští sezóně „pouze“ na otevřený sportovní komplex na Jižních Svazích. Ten má tvořit pětadvacet metrů dlouhý bazén, menší vodní plocha s vyhřívanou vodou, terasy pro slunění, atrakce pro děti jako skluzavky, zázemí pro návštěvníky v podobě šaten či toalet a hřiště pro minigolf.

„Někteří obyvatelé spílají, proč nepostavíme raději aquapark. O tom se ale nikdy neuvažovalo. Už od bolševika je v plánu pro bezmála třicetitisícové sídliště koupaliště. Běžné celodenní vstupné do aquaparku dělá i patnáct set korun. A kdo dá třeba i jen poloviční vstupné za to, aby si šel jen zaplavat po práci?“ poznamenal už dříve někdejší radní Karel Jankovič (ČSSD).Upozornil také, že jeden aquapark už funguje v nedalekém Uherském Brodě a další je před otevřením v Uherském Hradišti. Město vyšel na více než čtvrt miliardy. Zato zlínské koupaliště oproti tomu pouze na 80 milionů bez DPH, vyzdvihl Jankovič.

Aquapark Delfín v Uherském Brodě byl vůbec prvním, který ve Zlínském kraji zahájil provoz. Bylo to v roce 2003 a stál tehdy 135 milionů. Jako všechny plovárny v republice bývá většinou prodělečný. Město na něj musí podle ředitele Vlastimila Šmída každoročně doplácet průměrně přes milion. Některé roky prý vycházejí lépe, jiné si vyžádají až dva miliony doplatků.

Přesto o přínosu aquaparku bývalý starosta města Ladislav Kryštof (ČSSD) nepochybuje. „Čtvrtým rokem přivítal Delfín miliontého návštěvníka. Spousta lidí, kteří tam relaxují, jsou Slováci. Aquapark bezpochyby zvyšuje turistický ruch v Uherském Brodě,“ vysvětlil Kryštof.Současně připustil, že vzhledem k dalším novým plovárnám v regionu nebude v budoucnu jednoduché stávající návštěvnost udržet.Proto nabízí Delfín návštěvníkům v příštím týdnu další novinky v podobě parní sauny, solné lázně a finské sauny. Celkově nově zainvestoval 2,3 milionu korun.

Velkou konkurencí mu bude v brzké době stejné zařízení v nedalekém v Uherském Hradišti. Z krytého i venkovního bazénu udělalo město velký plavecký areál se dvěma tobogány. Jeden z nich dlouhý 180 metrů je vůbec největším v republice. Druhý tubus je zase speciální tím, že umožní jízdu na gumových kruzích pro jednu až tři osoby.„Na Uherskohradišťsku je plavání velmi žádané. Původní bazén měl jednu z největších návštěvností v republice. Máme také jednu z nejúspěšnějších plaveckých škol. Novým aquaparkem zlepšíme komfort pro místní a mohl by přitáhnout i další turisty,“ míní starosta Květoslav Tichavský (ODS).

Zisky z plovárny neočekává. Kdo prý říká, že koupaliště vydělává, nemluví pravdu nebo nemá zkušenosti. „Předpokládáme, že bude město ročně doplácet na provoz aquaparku kolem 1,5 milionu korun,“ upřesnil jeho ředitel Vlastimil Skála.

Luhačovický starosta František Hubáček (ODS) se v odhadech drží ještě více při zemi. Roční doplatky u krytého bazénu s divokou řekou či bublinkami, který zahájil provoz v tomto týdnu, odhaduje na 3 – 5 milionů korun.„Možná se budeme pohybovat také kolem milionu, ale to si můžeme říct tak za rok. Záleží na návštěvnosti. Jistě ubereme klienty uherskobrodskému Delfínu,“ zauvažoval Hubáček.Proč do stavby za 124 milionů město šlo? „Krytý bazén ve městě chyběl. Byla po něm poptávka,“ zdůvodnil starosta.

Zřejmě stejného názoru bylo i Valašské Meziříčí, které nabízí vodní hrátky v novém aquaparku od loňského léta. Suma sumárum jsou tak ve Zlínském kraji tři aquaparky a jedna krytá plovárna s prvky aquaparku.Bývalý uherskobrodský starosta Ladislav Kryštof je osobně přesvědčen, že tolik bazénu na území regionu je už celkem dost. „Jejich vznik však samozřejmě záleží na rozhodnutí samospráv a financích,“ uzavřel.