VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Zlíně začaly ústní maturity

Zlín - Celkově je letos ve Zlínském kraji v maturitních ročnících 5400 studentů. První školou ve Zlíně, kde tento rok skládají studenti zkoušku dospělosti, je Střední škola gastronomie a obchodu Zlín.

18.5.2013
SDÍLEJ:

Ve Zlíně začaly ústní maturityFoto: DENÍK/Lenka Kašparová

„K maturitám u nás bylo připuštěno 54 studentů ze dvou nadstavbových tříd. Kromě nich maturuje i několik studentů, kteří zkoušku skládají opakovaně," informovala členka maturitní komise Marcela Šišková.

Bez nervozity

U státních maturit většina studentů uspěla a zkoušející doufají, že ani u ústních maturit nebudou muset dávat příliš mnoho nedostatečných. „Maturita se na naší škole skládá ze tří částí: praktických zkoušek, státní maturity a ústní maturity z odborných předmětů," doplňuje Šišková.

Velkou výhodou letošních maturit podle ní je, že studenti už znají výsledky z celostátní didaktické části maturit a nervozita z nich trošku opadla. S dosavadními výsledky maturit je prý spokojená.

„Je pravda, že zkušební verze státních maturit byla o něco jednoduší než ta ostrá. Spousta studentů se nechala ukolébat a patrně se nepřipravovala tak intenzivně, jak by mohla. To je také příčinou několika neúspěchů, zejména co se týká matematiky," domnívá se předsedkyně maturitní komise Jana Vjaclovská.

Jako češtinářka hodnotí Vjaclovská současné testy z češtiny jako optimálně náročné. „Testy nejsou těžké, ale je na ně málo času. Šedesát minut je na dvaatřicet otázek málo. U maturantů hraje velkou roli nervozita, a proto většina z nich čte zadání otázky i několikrát po sobě," myslí si Vjaclovská.

Problém jménem slovní úlohy

Kamenem úrazu v případě maturit z matematiky byly podle matikáře Marka Lorence slovní úlohy, které v testu převažovaly. „Matematické postupy většina studentů ovládá. Horší pro ně je správně zadání pochopit a uvědomit si, co mají spočítat. Na naší škole neudělali maturitu z matematiky pouze tři lidé z devatenácti, což beru jako úspěch," uzavírá Lorenc.

Ředitelka Střední školy hotelové Zlín Hana Palacká v rozhovoru pro Deník říká: Na své maturanty jsem hrdá

Ředitelka střední školy hotelové ve Zlíně je s výsledky státních písemných maturit velmi spokojená. Její maturanti u zkoušek zazářili.

Kolik vašich studentů letos maturuje?

Celkově jde o 72 žáků, z toho 14 jsou absolventi dálkového studia. Převážná většina z nich u maturit uspěla a já jsem na ně moc hrdá.

Jaká byla úspěšnost vašich maturantů u státních maturit?

Z češtiny v didaktickém testu neuspěla jedna studentka. Co se týče volitelné části maturit, většina studentů si vybrala maturitu z jazyka.

Na naší škole se jednalo konkrétně o angličtinu, ruštinu a němčinu. Maturitu z angličtiny nesložil jeden student.

Z osmi studentů, kteří si místo jazyka zvolili matematiku, se maturitu nepodařilo zvládnout třem. Všichni tři byli absolventi dálkového studia.

Právě maturanti, kteří si vybrali matematiku, dopadli v celorepublikovém srovnání nejhůře. Čím si to vysvětlujete?

Mohu mluvit pouze za naši školu. Osobně si myslím, že chyba je především na straně studentů, protože se dostatečně nepřipravili. Naše škola dělala přípravné maturitní kurzy z matematiky a studenti mohli docházet i na individuální konzultace. Ne všichni ale této nabídky využili.

Svěřili se vám někteří studenti s tím, co jim u státní maturity dělalo největší potíže?

To ani ne. Stěžovali si jen, že testové otázky z češtiny tolik nesouvisí se samotnou češtinou, jako spíš se všeobecným přehledem. Některé texty se jim zdály příliš dlouhé, případně špatně formulované.

Jak byste porovnala maturitu dnes a před dvaceti lety? V čem je jiná? Je snadnější?

Problém je spíš v tom, že pokud jde o státní maturity, je velmi těžké nastavit nějakou jednotnou laťku. Maturanti z gymnázií mají v češtině a matice i jiných předmětech jiné množství hodin než studenti z odborných škol. Jejich znalosti jsou na vyšší úrovni a státní maturita je pro ně příliš lehká.

Dvojí měřítko lehčích a těžších státních maturit však taky není optimální. Co se týče profilových maturit na jednotlivých středních školách, které se týkají odborných maturitních předmětů, tak si myslím, že jsou na dobré úrovni. Nezřídka jsou tyto maturity těžší než státní.

Nedá se ani říct, že by byly lehčí než maturity před dvaceti lety. Žádná střední škola, která chce mít dobrou pověst, by nikdy lehké maturity nedělala.

Autor: Lenka Kašparová

18.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení