Podle zlínského magistrátu jsou jakožto velitelé dobrovolných želechovických a paseckých hasičů odpovědní za nevydání hasičských vozů krajskému městu. Ty mají podle Bezpečnostní rady města Zlína připadnout jiným místním částem.

„Oznámení jsme přijali. Nyní se jím zabýváme, takže nemohu sdělit nic bližšího,“ potvrdila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Obecně podle strážců zákona může v případě prokázání viny hrozit peněžitá pokuta nebo i několik let vězení.

Zástupci magistrátu říkají, že situací reagují na podle nich nesprávné chování želechovických hasičů. Dolanského i Sedláře už policie kontaktovala.

„V polovině minulého týdne byl u nás vyšetřovatel, že by s námi chtěl mluvit. Sešli jsme se, ukázali mu i techniku,“ popsal Dolanský. Podle něj tak mohl vyšetřovatel vidět, že auta nezmizela.

„Mám ale smíšené pocity. Je to velký tlak. Obávám se také, že chce primátorka odvolat velitele a dosadit jiné, kteří by techniku vydali,“ poukázal.

Dodal, že má k tomu primátorka jakožto představitelka hasičů krajského města nárok.

„Lze nás odvolat bez udání důvodu,“ dodal velitel.

Podle zmocněnce přípravného výboru Občanského sdružení Želechovice Michala Špendlíka podává jak toto sdružení, tak i sbory Dobrovolných hasičů Želechovice a Želechovice – paseky podnět k Veřejnému ochránci práv pro šikanu.

Dohady o změně velitelů stejně jako podání trestního oznámení na ně magistrát ani sama primátorka Irena Ondrová nechce blíže komentovat.

„Od počátku jsme říkali, že přistoupíme k určitým právním krokům. Zastáváme však názor, že ti, kterých se tyto kroky týkají, se to nebudou jako první dozvídat z médií,“ uvedla mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

Dodala, že v případě hasičských vozů se jedná o movitý majetek Zlína, se kterým může město až do konce prosince nakládat.

„Město musí hájit zájmy svých obyvatel,“ konstatovala Masaříková. Upozornila, že podání trestního oznámení předcházelo několik výzev na poklidné vyřešení situace.