VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlín vzpomínal na úmrtí Tomáše Bati juniora

Zlín – Jsou to tři roky, co navždy odešel Tomáš Baťa junior. Nositel slavného příjmení, který se do svého rodného Zlína vždy rád vracel.

3.9.2011
SDÍLEJ:

Zlín vzpomínal na úmrtí Tomáše Bati junioraFoto: DENÍK/Matej Slávik

Výjimečný člověk, na něhož dodnes lidé vzpomínají nejen ve Zlíně, ale i v zahraničí. Symbol českého byznysu a muž, který v sobě nezapřel jedinečného podnikatelského, ale i lidského ducha svého otce.

U Baťovy vily včera zástupci města Zlína, Zlínského kraje, Nadace T. Bati a Klubu absolventů Baťovy školy práce uctili tichou vzpomínkou a položením květin třetí výročí jeho úmrtí a zároveň také nedožité sedmadevadesáté narozeniny, které by oslavil 17. září.

„Vzpomínám na něj moc rád, přestože ty začátky, kdy jsem se s ním setkal jako zaměstnanec, byly docela tvrdé a těžké. Na druhou stranu mi právě tento přístup pomohl v dalším pracovním vývoji. On nás neučil. Byl příkladem pro všechny lidi podobně jako jeho otec,“ prohlásil ředitel Nadace Tomáše Bati Pavel Velev. Neocenitelné pak bylo zejména sledovat jej při práci.

„Naučil jsem se od něj správnému jednání, odhadu lidí či správnému rozdělování práce druhým. Ale je toho mnohem víc,“ dodal.

Šel lidem příkladem

Zároveň jej brání před některými zlými jazyky, které hlásají, že ke všemu přišel jako slepý k houslím.

„V roce 1945 se prodávalo nějakých šedesát až osmdesát milionů párů, po jeho vedení to v roce 1984 už ale bylo nějakých tři sta milionů. Ten nárůst nebyl jen tak, čili je jasné, že se na vývoji a rozšíření výroby musel zákonitě podepsat,“ odmítl kritiky Velev.

Stopa rodiny Baťů v historii regionu a koneckonců nejen zde je neodmyslitelná. Často zmiňovaný odkaz je však podle Veleva neuchopitelný.

„Můžeme na něj sice myslet, ale měli bychom se podle něj také řídit, což se bohužel poslední dobou neděje a spíše se na něj jen poukazuje. Někdo možná namítne, že je jiná doba, ale ty principy, které u Baťů fungovaly, platí i pro dnešní společnost. Jenomže ta se jim mnohdy nechce přibližovat, protože jsou často tvrdé vůči člověku samotnému. Takže jsou hodně o morálce a pokoře, kterou společnost opomíjí,“ míní Velev.

Připomenout si velikost muže, který se vždy pokoušel kolem sebe šířit dobrou náladu a doslova z něj vyzařovala pozitivní energie, přišel také rektor Univerzity Tomáše Bati (UTB) Petr Sáha.

„Vzpomínám na dobré časy, když byl ještě s námi a poskytoval nám cenné rady. Bohužel ta doba je už pryč a vzpomínka i nadále zůstává smutná,“ naznačil.

Spolupráce zlínské UTB s rodinou Baťů pokračuje i přes smrt Tomáše Bati mladšího.

„S paní Baťovou připravujeme další projekty, které jsou mezinárodně ceněny. Je to samozřejmě dobrá kooperace. Ovšem když jsme mohli spolupracovat i s jejím chotěm, bylo to samozřejmě ještě lepší,“ doplnil Sáha.

A jak na něj vzpomínají řadoví zaměstnanci, kteří s ním alespoň občas přišli do kontaktu?

„Pamatuju si na něj moc dobře, protože jsem u něj pracovala v účtárně. Vždy když nás přišel navštívit, tak celý kolektiv obešel, podal ruku a pozdravil, zeptal se třeba, jak se máme, co právě děláme. Mám na něj ty nejlepší vzpomínky, byl to velice příjemný pán,“ zapátrala v paměti například Ludmila Slováková.

Autor: Stanislav Janalík

3.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení