VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Zlín zavzpomínal 
na Jana Palacha

Zlín – „Tati, co je to za pána?" ptá se malá holčička, když před černobílou podobiznu pokládá zapálenou svíčku.

17.1.2014 1
SDÍLEJ:

Zlín zavzpomínal 
na Jana PalachaFoto: DENÍK/Lukáš Fabián

„Já ti to pak povím," dostane se jí odpovědi. Na zlínském náměstí stojí deset informačních panelů o životě a především činu Jana Palacha.


U každého drží stráž mladý skaut se zapálenou pochodní. Stejně tak se čestná stráž střídá v držení vlajky u podobizny a posmrtné masky Jana Palacha. V tiché pietní atmosféře se počet svíček postupně rozrůstá…

Tento obraz měli před sebou lidé, kteří si přišli včera na zlínské náměstí Míru připomenout odvážný čin mladého studenta filozofie. Po tichém úvodu vysvětlili organizátoři akce smysl tohoto setkání.

„Jan Palach svým činem zavázal ty, kteří jeho čin pochopili, k nějakému chování. A co víc, zavazuje k němu dál a bude i v budoucnu. Žijeme sice ve svobodné společnosti bez cenzury, ale k dokonalosti má daleko. Jan Palach, spolu s dalšími, kteří pro svobodu naší země dokázali obětovat mnohé včetně svého života, zavázal i mě," uvedl na shromáždění Tomáš Pasterný, jeden z organizátorů.

Podle něj se jedná o závazek, nutný k tomu, aby se mohla naše společnost změnit.

„Když Jan Palach obětoval svůj život pro společnost, i já mohu obětovat něco ze svého pohodlí pro to, aby se naše společnost zlepšovala. Čím vice lidí bude brát tento závazek za svůj, tím bude naše země svobodnější a demokratičtější," doplnil Tomáš Pasterný a ilustroval tím, že Palachův čin má smysl i v dnešní době.

Kromě něj promluvil na vzpomínkovém setkání i ředitel zlínského divadla Petr Michálek, který o Palachovi přečetl text teologa Tomáše Halíka. Poté už zazněly jen emotivní dobové rozhovory se spolužáky Jana Palacha.

„Šla jsem náhodou přes náměstí, tak jsem se přišla podívat, co tu je. Podle mě má smysl si takové činy a lidi připomínat. Rozhovory s jeho spolužáky jsem slyšela až tady poprvé a celkem mě to vzalo. Spoustu těch věcí jsem nevěděla," prozradila maminka Petra Zálešáková ze Zlína.

Po šesté hodině se účastníci setkání přesunuli do zlínského divadla, kam i přenesli Palachovu posmrtnou masku.

„Toto setkání jsme připravili proto, aby si lidé mohli vytvářet o Janu Palachovi nějaký obraz nebo případně poupravili či potvrdili ten, který o něm dosud mají," zakončil mladý organizátor Tomáš Pasterný.

POZNÁMKA LENKY KAŠPAROVÉ

Svoboda se dnes jeví jako samozřejmost

Zoufalý čin Jana Palacha v nás dodnes vyvolává pokoru. Dvacetiletý mladík byl jeden z mála, kdo se otevřeně vzbouřil proti komunistickému útlaku a okupaci vojsk Varšavské smlouvy. Jeho osamocený výkřik proti bezpráví páchaném na českém národu rezonuje proudem času až do dnešních dnů. Jan Palach se vzdal všeho. Svého života i naděje na lepší zítřky slibované komunistickým režimem. Proti sovětským tankům a těžkým kulometům vzdoroval čistotou svého srdce.

Dobrovolně si zvolil smrt upálením, protože bezmezně věřil ve svobodu. Věděl, že žádné lepší zítřky nepřijdou, pokud nebudeme mít kuráž postavit se bezpráví a lži. Jan Palach doufal, že jeho odvaha něco změní. Lidé procitnou z letargie a vyženou okupanty za hranice naší země. Jeho čin se stal symbolem boje za nezávislost a svobodu.

Připomínáme si ho 16. ledna. V roce 1989 odstartoval Palachův týden vlnu nepokojů, které později vyvrcholily v sametovou revoluci. Smrt Jana Palacha a dalších studentů, kteří se rozhodli jít v jeho šlépějích, získala nový rozměr. Lidé věřili, že pravda zvítězila a možná až příliš často podléhali idealismu.

Realita je však taková, že svět není a ani nemůže nikdy být ideální, proto po pár letech nutně muselo přijít vystřízlivění. Ani dnes více než po dvaceti letech od revoluce, kdy jsme si definitivně sundali růžové brýle, bychom neměli zapomínat na odvahu a bojovat za svou svobodu. Ne vždy je tak samozřejmá, jak se nám možná na první pohled jeví.

Autor: Lukáš Fabián

17.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Vražedný los házenkářek Zlína. Interligu rozehrají na Slavii

Pavel Hoftych. Ilustrační foto.
8

Lidi, bavte se! vzkazuje Pavel Hoftych

Do Zlína přijeli čtyři velvyslanci. A básnili o Baťovi

Sucho, v zemědělství poslední roky téma číslo jedna. Jak udržet vodu v krajině, by se mohl Zlínský kraj inspirovat v Izraeli.

Hotovo. Mužské fotbalové soutěže v kraji už znají složení

Čekali mnohem větší problémy. Zlínský krajský fotbalový svaz i přes odhlášení dvou týmů z moravských soutěží (Zlín B a Slovácko B) a jednoho ze svých (Vlčnov) nakonec poskládal celky pro novou sezonu téměř na první dobrou.

Zlínské zastupitelstvo má dva nové členy

Na svou funkci rezignovali dva zlínští zastupitelé zvolení za hnutí Starostové a nezávislí - Ondřej Albrecht a Zdeněk Hábl. Nově je nahradili Josef Zmeškal a Jaroslav Vaněk ze stejného hnutí. Oba noví zastupitelé složili na čtvrtečním zasedání slib. Informoval o tom mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

Řidič srazil ženu na přechodu a ujel. Pátrá po něm policie

Policisté hledají svědky nehody, která se stala v pondělí kolem třetí hodiny odpoledne ve Zlíně-Malenovicích na vyznačeném přechodu pro chodce u zastávky MHD Sídliště.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies