VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlínská radiační onkologie: 
i přístroje zachraňují životy

Zlín – Přístroje za desítky milionů korun. Konkrétně u těchto přístrojů však jejich vysoká cena neznamená nic v porovnání s tím, co dokážou – zachránit lidský život. Takové je moderní pracoviště radiační onkologie ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, kde denně vrací mimo jiné díky ozařování rakovinou nemocným lidem naději a chuť do života a leckdy plnohodnotný život jako takový.

10.11.2016
SDÍLEJ:

Nový lineární urychlovač (22. 6. 2016) v Krajské nemocnici T. Baťi ve Zlíně.Foto: DENÍK/Jan Karásek

V rámci veřejného dne otevřených dveří bylo možné prohlédnout si pracoviště radiační onkologie v KNTB.

„V podstatě umíme zobrazit komplet celého pacienta. Kdyby lidé chtěli, mohou si udělat 3D obraz celé své anatomie, a to i ti zdraví," odlehčil pro Deník vážnost situace radiologický fyzik Jiří Tomšů, který na zmíněném oddělení pracuje už pátým rokem.

Díky pokroku vědy a spolupráci s odděleními hematologie či mikrobiologie a biochemie jsou lékaři schopni odhalit rakovinu i díky testům krve.

„Věda jde tak rychle dopředu, že dokážeme určit díky diagnostice různé typy rakoviny a nemusíme k tomu použít CT vyšetření. Je možné tak i z rutinního vyšetření krve odhalit kupříkladu rakovinu konečníku. Pacient může nastoupit včasnou léčbu a tím se velmi zvýší šance na jeho přežití," podotkl Jiří Tomšů.

Slavnostní otevření nového lineárního urychlovače v Krajské nemocnici T. Baťi ve Zlíně.

A právě toto pracoviště si veřejnost mohla prohlédnout v rámci dne otevřených dveří, který se konal v úterý. Tamní odborníci zasvětili návštěvníky například do tajů lineárních urychlovačů, které jsou moderně vybaveny. 


„Slouží k ozařování lidí, je to součást radioterapie, kdy se snažíme zničit rakovinové nádory. A zároveň co nejvíce šetřit zdravé tkáně v okolí a zvýšit tak co nejvíce šance na přežití pacientů a v ideálním případě je vyléčit," vysvětlil Jiří Tomšů.

VE ZLÍNSKÉ NEMOCNICI JSOU DOBŘE VYBAVENI

Zlínská radiační onkologie je mladým pracovištěm, byla zřízena v roce 2009. Oproti jiným obdobným místům v naší republice je poměrně dobře vybavena. „Zlínský kraj byl poslední kraj v republice bez komplexního onkologického centra," připomněl radiologický fyzik.

Příležitosti prohlédnout si dané pracoviště jinak než z pohledu pacienta si lidé vážili. „Pracuje tu můj syn, chtěl jsem se sem proto podívat. Byl jsem zvědavý, jak to tady funguje. Běžně se se zdejší technikou nesetkáte. Je to něco výjimečného, zajímavého," zhodnotil například návštěvník Zdeněk Richter.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ SE KONAL UŽ POTŘETÍ

Pracoviště radiační onkologie slouží k léčbě nádorových i nenádorových onemocnění. Zájemci se mohli podívat na pracoviště lineárního urychlovače, brachyterapie, počítačového tomografu a terapeutického rentgenu. Seznámili se s procesem přípravy léčby zářením. Den otevřených dveří pořádalo pracoviště radiační onkologie už třetím rokem.

„Připojilo se tak k Mezinárodnímu dni fyziků v medicíně, který letos už počtvrté organizovala Mezinárodní organizace pro lékařskou fyziku (IOMP) v den výročí narození Marie-Curie Sklodowske – významné vědkyně v oboru fyzika a chemie, objevitelky nových chemických prvků radium a polonium a nositelky Nobelovy ceny. K akci se připojila i Česká společnost fyziků v medicíně," dodala Beáta Kašpárková, radiologická fyzička Onkologického centra KNTB.

Autor: Jarmila Kuncová

10.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení