VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlínské firmy: nový rok startuje optimisticky

Region – „Rok 2016 byl pro nás úspěšným rokem," shoduje se většina oslovených firem ze Zlínska. Mnohé zvyšují mzdy a předpokládají další růst, včetně Continental Barum. „Zaměstnanci čerpají řadu výhod, včetně třináctého a čtrnáctého platu," prozradil za odbory Jan Skoch. V letošním roce navíc dojde ke zvýšení tarifů a nadtarifů o sedm procent.

4.1.2017 AKTUALIZOVÁNO 4.1.2017
SDÍLEJ:

Budova Barum Continental v Otrokovicích.Foto: DENÍK/Jan Karásek

Rozvoj je patrný také v Kovárně VIVA, která zaměstnává přes 400 lidí a průměrná mzda je 29 tisíc korun. „V letošním roce dojde k rozšíření výroby a přijmout bychom chtěli několik desítek zaměstnanců," uvedla personální ředitelka Lenka Horáková. Tržby Kovárny VIVA byly v předloňském roce rekordních 1,04 miliardy korun a další nárůst se očekává.

Úspěšně si vede i společnost Lázně Luhačovice, která v roce 2017 plošně zvýší mzdy o 10 procent. Zároveň zůstává výhoda kratší pracovní doby, tzn. 37,5 hodiny týdně. Průměrný počet zaměstnanců v roce 2016 činil 580. „Jsme hrdí na to, že jsme během lázeňské krize udrželi zaměstnanost a za 3 roky od ní dosáhnou naši zaměstnanci na mzdy o 20 % vyšší," řekl ředitel Eduard Bláha. Zaměstnanci se opět mohou těšit na možnost oblíbených výměnných rekreací.

„Uchazečům, kteří hledají stabilního a důvěryhodného zaměstnavatele, můžeme jako důkaz uvést dvě stovky zaměstnanců, kteří ve společnosti pracují více než 10 let. Celá pětina všech současných zaměstnanců zde pracuje dokonce více než 20 let," doplnilo vedení Lázní Luhačovice.

Nestěžují si ani stavební firmy. Stavebnictví se v regionu rozhoupává k růstu především díky úspěchu firem navázaných na automobilový a strojírenský průmysl a znovuoživení developerských projektů v bytové výstavbě. Další růst se očekává v roce 2017 vlivem zahájení dopravních staveb v regionu. „Společnost Taš-Stappa Beton v oblasti výroby betonu a prodeje kameniva navázala na již pětiletý trend meziročního zvyšování tržeb asi o deset procent," potvrdil jednatel Dan Tkáč. „Provedené investice do technologií zajišťující lepší servis v dopravě, výrobě a vzdělávání zaměstnanců v dobách recese se ukazují jako správné. Velkou radost nám v roce 2016 dělá náš v Evropě ojedinělý E-shop na beton s významným růstem tržeb," doplnil spokojeně.

Nárůst eviduje také v dceřiné společnosti PURLIVE, která se zabývá vývojem, výrobou stavebních systémů s využitím polyuretanové pěny jako izolace. „I když se zabýváme především výrobou stěnových, podlahových a stropních sendvičových panelů pro realizaci dřevostaveb a modulární výstavby, realizujeme také stále více výstavbu energeticky úsporných dřevostaveb," sdělilo vedení firmy s tím, že až sedmdesát procent tržeb PURLIVE tvoří export. „Věříme, že udržíme téměř dvaceti procentní meziroční růst," dodal za firmu Jiří Ratajský.

Spokojenost panuje i ve společnosti TESCOMA, která opětovně svým zaměstnancům nadělila finanční bonusy. Aktuálně má necelých 300 zaměstnanců. Průměrná mzda činila přes 34 000 korun.

Kvalitní hospodářské výsledky pocítili i zaměstnanci Fatry Napajedla – několik tisíc korun navíc dostal každý zaměstnanec v říjnové výplatě navíc, jako mimořádnou odměnu za dobré výsledky. Aktuálně Fatra zaměstnává 1260 osob.

Odměny a třináctý plat vyplácela také společnost Tajmac-ZPS, která má 700 zaměstnanců. Jejich průměrný plat se pohybuje těsně pod úrovní 30.000 korun a motivováni jsou také benefitním systémem

Nejen v krajském městě je stále viditelnější i rozmach zdejší univerzity, která staví nové, moderní budovy. Hospodářský růst Univerzity Tomáše Bati pocítili nedávno také zaměstnanci. „UTB po několika letech vyplatila před Vánocemi všem svým zaměstnancům 14. mzdu ve výši přibližně třicet procent měsíční mzdy," uvedl za tiskové oddělení Jan Malý. Univerzita Tomáše Bati má v současnosti přes 900 zaměstnanců.

Rozvíjejí se také menší firmy. Např. pivovar Zlínský Švec Malenovice předpokládá po loňském úspěšném roce další rozvoj, zejména rozšíření pivovaru a navýšení produkce piva o dvacet procent.

Stěžovat by si neměl ani státní sektor. Zaměstnanci ve veřejných službách a správě jistě vítají zlepšující se platové podmínky a také novou výši minimální mzdy.

Jak v letošním tak v příštím roce se budou i platy zaměstnanců Města Zlín zvyšovat v závislosti na novelizaci příslušných právních předpisů. „S nárůstem počtu zaměstnanců v roce 2017 nepočítáme; v průběhu roku se bude jednat o zejména náhrady v rámci přirozené fluktuace," uvedl za tiskové oddělení Lukáš Fabián. „Úředníků se tedy týká zvýšení o čtyři procenta s účinnosti od listopadu 2016," připomněl.

MARCELA KANIOVÁ

Autor: Redakce

4.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení